microSD kart seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar

Özellikle telefon ve fotoğraf makineleri söz konusu olduğunda hayat kurtaran ve dahili hafızanın yeterli gelmediği durumlarda önemli bir rolleri olan hafıza kartları, kullanıcılar için bu denli önemli olduğu için microSD kart seçiminde de hayli dikkatli davranmak gerekiyor. Peki microSD kart satın alırken hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor?

microSD kart alırken ne için aldığınızı bilmelisiniz. Drone’a veya telefona alırken dikkat etmeniz gereken noktalar var. Bireysel ve kurumsal veri gizliliğinin önem arz ettiği bu dönemlerde depolama sorunları nedeniyle dokümanlar istemeden de olsa kaybolabiliyor. Bu noktada hafıza kartları, günümüzde artık fotoğraflar ve dokümanlar gibi önemli verilerin güvenli bir şekilde saklanması için olmazsa olmaz çözümlerden bir tanesi haline geliyor. Bellek ürünleri ve teknoloji çözümlerinde dünya lideri Kingston; android telefonlar, dronelar ve araç kameraları için ideal microSD kart seçmenin ipuçlarını paylaşıyor. A1, yüksek dayanıklılık ve UHS-I Speed Grade 3 gibi farklı terimlerle karşılaşılan bu kart seçim sürecinde doğru terciler anıların ve kritik bilgilerin uzun yıllar saklanmasına olanak sağlıyor. Kompaktlık açısından çoğu cihaz microSD kart kullanımına uygun olsa da microSD kartların büyük çoğunluğu iki form faktörü arasında kolayca geçiş yapılmasını sağlayan tam boy bir SD adaptörle beraber geliyor.

Standart bir kart girişine sahip olan android telefonlar için microSD kart seçiminde; kartın takılacağı cihazın güncel olması, ne kadarlık bir hafızayı desteklediğinin bilinmesi ve hangi standarda uygun olduğu gibi önemli konular göz önünde bulundurulmalı. Kartların seçiminde bir diğer önemli konu ise uygulama hızı sınıfı. A1 ve A2 olmak üzere seçeneği bulunan bu hız sınıfı saniyede megabayt cinsinden bir hafıza kartının minimum yazma hızını temsil ediyor ve cep telefonlarında ortam dosyaları ve uygulamaları saklamak için kullanılabilecek maksimum hıza ulaştırıyor.

Araç kameraları için daha dayanıklı microSD kartlara ihtiyaç duyuluyor. Video dosyalarının üzerine yazılması nedeniyle hafıza kartlarının çalışma kapasiteleri zamanla azalıyor. Dolayısıyla araç kameralarına uygun ve performans dayanıklılığı daha yüksek olan kartların kullanılması gerekiyor. Bu durumun önüne geçmek için Kingston; normal bir microSD karta kıyasla üç kata kadar daha fazla kayıt yapabilen High-Endurance microSD kartı ile dikkat çekiyor. Konu dronelara geldiğinde ise dronelara yönelik microSD kartlar için herhangi bir belirlenmiş standart bulunmuyor. Android telefonlar ve araç kamerası gibi cihazların yanı sıra dronelar farklı bellek gereksinimlerine sahip oldukları için genelde 128GB kapasite ve UHS-I Speed Grade 3 okuma/yazma standartlarına sahip kartlar ideal bir çözüm olarak görülebiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.