Masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızda Windows 10’u hızlandırma

Windows bilgisayarınız  bir süre kullandıktan sonra performansı düşecektir. Her zaman performansın düşmesine neden olan donanım değildir, bazen de makinede büyük bir yavaşlamaya neden olan yazılımdır. Windows 10 bilgisayarınızda bu sorunla karşı karşıyaysanız, size yazının devamında Windows 10’un performansını nasıl artıracağınızla ilgili birkaç ipucu ve püf noktası anlatacağız.

Otomatik başlayan programları kapatın

Genellikle dizüstü bilgisayarınızı açtığınızda, otomatik olarak başlayan bazı programlar vardır. Bu programların hangileri olduğunu bulmak için basit adımları izleyin. Görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev yöneticisi’ni seçin. Burada Başlangıç ​​sekmesini bulacaksınız, üzerine tıklayın. Bu kısımda otomatik olarak başlayan programların listesini göreceksiniz. Bunların yüklenmesini durdurmak için üzerine sağ tıklayın ve Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin.

Windows İpuçlarını Durdurma

Windows 10 en son ipuçlarını ve püf noktalarını bilmenizi ister, dizüstü bilgisayarınızı gerçekten yavaşlatır. Bu ‘ipuçlarını ve püf noktalarını’ devre dışı bırakmak için şu adımları uygulayın: Başlat’ı tıklayın ve Ayarlar’a gidin. Burada, Sistem sekmesine tıklayın ve sol bölmede Bildirimler ve İşlemler’i göreceksiniz. ‘İpuçlarını, püf noktalarını ve önerileri al’ seçeneğini kapatma seçeneği olacak, sadece tıklayın ve tekrar görmeyeceksiniz.


Disk temizleme

Bu ipucu, Windows bulunduğundan beri neredeyse her zaman var olmuştur. Ancak hala kullanıldığı kadar etkili olmasının bir nedeni var. Başlat > Arama kutusuna Disk Temizleme yazın. Burada kolayca silinebilecek dosyaları ve verileri göreceksiniz. Disk Temizleme bununla ilgilenecek ve size çok fazla yer kazandıracak ve makinenizin performansını artıracaktır.

 

Gereksiz programları kaldırın

Günümüzde birçok marka gereksiz bloatware ile dizüstü bilgisayarlar dolduruyor ve sisteminizin performansını engelliyorlar. Ancak, önceden yüklenmiş bu uygulamaları kaldırabilirsiniz. Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Denetim Masası’na gidin. Programlar sekmesinin altında Program kaldır’a tıklayın. İstemediğiniz ancak size zorlanan uygulamaları / programları seçin.

 

Görünüşünü değiştirin

Performansı artırmak için Windows 10’unuzun görünümünü değiştirebilirsiniz. Şu adımları izleyin: Başlat’a sağ tıklayın ve Sistem’i seçin. Sol bölmede, Gelişmiş Sistem Ayarları sekmesini seçin. Buraya geldiğinizde Sistem Özellikleri İletişim Kutusu’nu göreceksiniz, sadece Ayarlar düğmesine tıklayın. Burada birkaç seçeneğin veya daha iyi seçeneğin işaretini kaldırabilirsiniz, ‘En iyi performans için ayarla’ seçeneğini belirtmeniz yeterlidir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.