Logitech POP Keys & POP Mouse incelemesi

Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden biri olan Logitech, yeni kablosuz klavyesi Pop Keys ile birlikte kablosuz mouse modeli Pop Mouse ile dikkatleri üzerine çekti. Bir süredir kullanma şansı bulduğum bu ikili, ergonomik tasarımı ve kullanışlı özelliklerinin yanı sıra tasarımıyla da hayli iddialı.

Klavye ve mouse arayışınız varsa öncelikle marka seçiminde dikkatli olmalısınız. Pek çok markanın kendine ait klavye&fare ürünleri olsa da, uzun yıllar size eşlik edecek kaliteli bir ürün arıyor ve tasarım da sizin için önem arzediyorsa Logitech markası radarınızda olmalı. Bu kapsamda markanın satışa sunduğu yeni ürünlerinden Pop Keys ve Pop Mouse’un özelliklerine yakından bakıyoruz.

Öncelikle tasarımından başlayalım, çünkü bu ürünler en çok da tasarımıyla farkını ortaya koyuyor, bildiğimiz klavye&mouse’lara hiç ama hiç benzemiyor. Özelleştirilebilir emoji tuşlarıyla gelen ve bu açıdan bir ilki yapan Logitech, kablosuz mekanik klavyesini farklılaştırmayı başarmışa benziyor.

Sıkça kullandığınız ve sizin için önemli olan emojileri kendiniz belirlerken, ortaya hoş bir görüntü çıkıyor. Kullanıcılara retro ruhunu da yansıtan bu ürünler; siyah, gri ve nostaljik oyun salonlarından esinlenilen sarı renklerin bütünleşmesiyle dikkat çekici bir hale geliyor.

Gün içinde sıkça emoji kullanan ve belli sayıda emojiyi ağırlıklı olarak tercih eden biri olarak bu klavyenin işimi kolaylaştırdığını ve hatta kullanımı da dah zevkli bir hale getirdiğini söylemem gerekiyor. Renkler de tam bana göre ve açıkçası geleneksel klavyelerden sıkılan biri olarak bilgisayar başında geçirdiğim süre bile daha eğlenceli bir hale geldi.

Emojiler bu ürünlerin kalbinde yer alıyor ve kullanıcılardan gelen geri bildirimler doğrultusunda karşımıza çıkıyor. Logitech’in geliştirdiği yazılımı kullanarak hoşunuza giden herhangi bir mevcut emojiyi atayabilir veya arkadaşlarınızla sohbet ederken kapsamlı emoji serisi arasından seçim yapmak için emoji menüsü tuşuna dokunabilirsiniz.

Az önce belirttiğim gibi Pop Keys, mekanik bir klavye ve tuşlama sesinin de dozunda olması kulağa hoş geliyor. Hem retro havası hakim hem de gürültü yaratmıyor.

Klavyenin üzerinde işinize fazlasıyla yarayacak bazı kısayol tuşları konumlandırılmış. Yani retro görünümü sizi aldatmasın, aslında yeni teknolojileri kullanan ama retro tasarımlı bir klavye var elimizde. Yeni 12 FN kısayolu ekran alıntısı yapmak, Sesten Metne Dönüştürme’yi başlatmak, uzun bir toplantıda mikrofonunuzun sesini kapatmak ve çok daha fazlasını tek bir dokunuşla gerçekleştirmenize yardımcı olarak gün içindeki ihtiyaçlarınızı karşılıyor.

ESC tuşunun hemen yanında bulunan F1, F2 ve F3 tuşları aynı zamanda bizim farklı cihazlarla hızlıca bağlantı kurmamızı sağlıyor. Bir yandan bilgisayara bağladığımız klavye ile hızlıca tablet kullanmaya başlayabilir ya da cep telefonumuza bağlayarak klavyemizden faydalanabiliriz. Bunun için sadece bir kez tuşlama yapmanın yeterli olması ise kulağa fazlasıyla hoş geliyor. Tek seferde üç cihaza bağlanabiliyor olmak çok önemli bir özellik.

Ayrıca ürünün kullanıcı desteği de oldukça geniş. Windows, macOS, ChromeOS, Android, iOS ve iPadOS gibi popüler işletim sistemlerine destek veriliyor ve sorunsuz bir kullanım imkanı sunuluyor.

Klavyenin tasarımında öne çıkan bir başka nokta da anahtarların içe doğru eğimli yumuşak tuşlardan oluşması. Hem birbirleriyle uyumlu hem de yazma deneyimini iyileştiren bir yapı tercih edilmiş. Kompakt yapısı sayesinde hem hemen her yüzeyde rahatça sığdırıp kullanabildiğimiz gibi, taşıması da gayet pratik.

Pop Keys’in 3 yılı bulan pil ömrü mevcut. Yani bu süreçte 50 milyona kadar vuruşa dayanabilen batarya ömründen söz ediyoruz. Dolayısıyla bu klavyeyi kullanırken bataryasını hiç hatırlamayacak, uzun bir süre soluksuz kullanabileceksiniz.

Bu kullanışlı klavyeye eşlik eden Pop Mouse da ekibin önemli bir parçası. Retro tasarımıyla dikkat çeken bu kullanışlı mouse, emoji özelleştirmesi ile kullanımı keyifli bir hale getiriyor.

Siyah, gri ve nostaljik oyun salonlarından esinlenilen sarı renklerin kombinasyonu ile dikkat çeken Pop Mouse’un üzerindeki tuş, yazılım üzerinden ayarlanabiliyor ve dilediğimiz görevi bu tuşa atayabiliyoruz. İstersek tek tuşla emoji yollayabildiğimiz gibi, ekran görüntüsü alma ya da mikrofon sesini açıp kapatma gibi farklı görevleri de bu minik tuşa verebiliyoruz.

Pop Mouse, tasarımı itibariyle ele avuca uygun ve kullanıcıyı yormuyor. Yumuşak hatlarıyla Logitech tecrübesini fazlasıyla görebildiğiniz ürün, aynı zamanda SilentTouch teknolojisini de kullanıyor. Yani rahatsız edici sesleri bu mouse ile duymuyoruz.

Pop Keys’te olduğu gibi Pop Mouse’u da üç farklı cihaza kadar bağlayabilmek mümkün. Tek bir tuşla bu cihazlar arasında geçiş yapmak için Bluetooth kablosuz teknolojisini kullanıyoruz.

Bluetooth’u tercih etmeyenlerin aynı zamanda Logi Bolt USB Alıcı gibi alternatif bir çözümü de mevcut.

Sonuç itibariyle Logitech Pop Keys ve Pop Mouse, gerek retro tasarımı gerek kullandığı son teknolojilerle kullanıcıların kayıtsız kalmaması gereken bir ikili olmuş. Şu sıra bu tip bir ürün arayışınız varsa bu ikiliye şans verebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.