LG XBOOM 360 inceleme

Güney Kore merkezli teknoloji devi LG, XBOOM 360 serisi ses sistemleriyle yine dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Sadece yüksek ses performansıyla değil, şık tasarımıyla da rakip modellerden kendini ayrıştıran bu yeni LG çözümü, Türkiye’de de satın alınabiliyor. İşte LG XBOOM 360’ın öne çıkan özellikleri…

Bluetooth hoparlör dediğimizde aklınıza muhtemelen ufak tefek, çok da yüksek performans sunduğu iddiasında olmayan ses sistemleri geliyor. Ancak XBOOM 360’ı incelemeye başladığım ilk günden bu yana, bu fikrimin tamamen değiştiğini söylemem gerekiyor. Elbette yazıma bu kadar iddialı sözlerle başlıyor olmamın ardında sağlam sebepler var ve şimdi isterseniz XBOOM 360’a daha yakından bakalım ve satın almaya değip değmeyeceğine birlikte karar verelim.

Öncelikle tasarımıyla başlayalım. 165x327x165 mm ebatlarında olan ve ağırlığı 3.2 kg seviyesinde bulunan LG XBOOM 360 XO3, yazımızın başında da belirttiğimiz üzere sadece ses performansıyla değil, görünümüyle de dikkat çekmeyi başarıyor. Sadece evde değil, ofiste veya bahçenizde de kullanabileceğiniz ürün, ortama farklı bir hava katıyor.

Tasarımı daha çok bir su damlasını andırıyor ve kumaş kaplamaya sahip bu görünüm, aynı zamanda RGB aydınlatmayla da zenginleştiriliyor.

Ürün, aynı zamanda suya ve toza karşı da dayanıklı bir yapı sunuyor. Bu da hoparlörü sadece odanızda değil, daha geniş ölçekte rahatça kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Tasarım tarafında dikkat çeken bir başka nokta da ürünün geri dönüştürülmüş kumaş kullanıyor olması. Çevre dostu bir yapıya sahip olan XBOOM 360, böylece bazı parçalalrında geri dönüştürülmüş plastik kullanarak doğaya ‘yeşil’ bir dokunuş yapmayı ihmal etmiyor.

Markanın sürdürülebilirlik noktasında ürün ambalajlarında da dikkatli davrandığı görülüyor. Çevre dostu kağıt hamurdan üretilen bu ambalajlar, çevreye olan zararı minimize ediyor ve LG, dünya için minik ama önemli bir adım atmış oluyor.

Tasarım tarafındaki bu farklılığı LG’ye ödül de getirmiş, IF ve Reddot ödüllü şık tasarımıyla pazardaki iddiasını güçlendirmiş.

LG XBOOM 360 XO3, çok yönlü 360 derece ses teknolojisinden yararlanıyor. Hoparlörü odanızın veya bulunduğunuz konumun neresine koyduğunuzun çok bir önemi yok, çünkü bu hoparlörü koyduğunuz yer neresi olursa olsun 360 derece ses teknolojisi ile birlikte çok daha kaliteli, doğal ve tutarlı bir ses deneyimi elde ediyorsunuz. Bu durumu elbette yazıyla anlatmak o kadar kolay değil, ancak bir kez bu hoparlörden müzik dinlemeye başladığınızda bu satırların da performansı anlatmakta yetersiz kalacağını fark edeceğinizi düşünüyoruz.

Bu 360 derece ses teknoloji, aynı zamanda LG’nin patentli bir ürünü. Sesi sınırlı bir alan içinde gerektiği gibi dağıtırken, ses özgünlüğünü kaybetmiyor ve sesteki en ince detaylar da kaybolmadan kulaklara ulaşıyor. Bunun dışında sesteki ton, netlik, insan sesi ve elbette uzamsal ses söz konusu olduğunda da daha az bozulmanın yaşandığı dikkat çekiyor.

Ses performansını üst seviyede tutabilmesi için tasarım baştan aşağı elden geçirilmiş ve LG’nin ince dokunuşlarıyla ilmik ilmik örülmüş. Birinci sınıf malzemelerden oluşan Netlik Artırıcı Yapı; ipek kubbe, cam elyaf ve neodimyum mıknatısların önemli bir görevi var: Bu sayede ses netliği ve doğruluğu artırılmış oluyor. Çift Pasif Radyatör, ses bozulmasını indirgemek için düzensiz titreşimi azaltırken, Dinamik Bas Optimizasyonu ise ses kapatıldığında bas seviyesini sesten ayrı olarak iyileştiriyor.

Üründe aynı zamanda oldukça dikkat çekici bir aydınlatma sistemi de yer alıyor. 9 farklı aydınlatma ön ayarı ile bulunduğu ortamın atmosferini değiştirebilen XBOOM 360’la ilgili aydınlatma dahil bir dizi ince ayara da cihazın kendi uygulaması üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Bu uygulamada Sound Boost ayarı, kişiselleştirilebilir ekolayzer ayarınızı da yapabilirsiniz.

XBOOM 360 uygulamasını iOS ve Anroid için uygulama mağazalarına girerek ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Ürünün ortama yaydığı ışık, orijinal tasarımıyla da birleştiğinde gerçekten de etkileyici görünüyor. Örneğin bu ışığın sakin bir ortamda mum ışığı gibi yanmasını sağlayabildiğiniz gibi, gerektiğinde parti modu ile çok daha farklı bir atmosferde kendinizi bulabilirsiniz. 16,8 milyon renk arasından seçiminizi yapıyorsunuz ve LG XBOOM 360 XO3 modelini kendi zevkinize göre kişiselleştirebiliyorsunuz.

XBOOM 360, aynı zamanda “birlikten kuvvet doğar” sözünü de doğrulayan bir LG çözümü. Öyle ki, birden fazla XBOOM 360 XO3 ürünü kullanıyorsanız işte tam bu noktada Dual ve Parti modları arasında tercih yapabiliyorsunuz.

Dual mod söz konusu olduğunda iki cihazı sağ ve sol olarak düzenleyip 360 ses deneyimine stereo deneyim ekleyen bu bluetooth hoparlör modeli, 10 cihaza kadar bağlanma desteğine de sunuyor.

Kendi başına da kapsamlı bir ses çözümü olan XBOOM 360 XO3, sayıca çok olduğunda parti modunda sıra dışı bir deneyim ortaya koyuyor.

Bu noktada önemli bir hatırlatma da yapayım: Evinizde LG markalı bir TV varsa, XBOOM 360 çözümlerini TV’nizin hoparlörü olarak da kullanma şansınız oluyor. Akşam film keyfi yaparken ya da televizyondan müzik dinlerken önemli bir avantaj sağlayacağı kesin.

Gelelim batarya ömrüne… Bu noktada XBOOM 360, iyi bir iş çıkarıyor ve 24 saati bulan bir batarya ömrüyle dikkat çekiyor. Şarj etme süresi ise biraz uzun ve yaklaşık 5 saat beklemeniz gerekiyor. Ancak karşılığında da 24 saat kazanıyorsunuz, bu da önemli bir nokta elbette.

Ürünün fiyatı mağazadan mağazaya değişmekle birlikte 6500 TL’den başlıyor 7500 TL’ye kadar çıkıyor.

Sonuç itibariyle bu özgün ve zengin tasarımı ile birlikte ses tarafında yaşattığı sıra dışı deneyimle XBOOM 360, rakiplerinden ayrışmayı başarabilen bir çözüm olmuş.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.