LG G3 Mini isteyen var mı?

iPhone 4 kullandığım dönemde 4,7 inç gibi boyutlarda akıllı telefonlara hayretle yaklaşıyordum. “Bu cihazları kim alır ki?” diye sorup duruyordum. Ne zaman ki Nexus 4 ile Android cephesine geçtim, daha büyük ekranın daha fazla işlem ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi demek olduğunu gördüm.

Bugün birçok üretici, amiral gemisi olan esas telefonlarını 4,7 inç ve üstünde boyutlarla sunuyor: One M8, G3, Galaxy S5, Xperia Z2 ve dahası… Ne var ki tüketim toplumunun kayda değer bir kesimi de halen benim birkaç yıl önce düşündüğümü düşünüyor; “o kadar büyük telefona ne gerek var”.

Bu nedenle sürekli olarak amiral gemisi cihazlara birer “Mini” modeli eşlik ediyor. Çoğunlukla 4,7 inç psikolojik sınırının altında kalan bu modeller, her ne kadar isimlerinde amiral gemisi unvanı taşısa da, donanımlarında “mini” tarafı ağır basıyor. Bu da fiyat/performans açısından önemli bir açığı ortaya çıkarıyor.

Günümüzde üretilen Mini modelleri, üretici firmanın amiral gemisi cihazlar için yaptığı yoğun markalaşma çalışmalarının (LG G3 ya da Galaxy S5 gibi) kaymağını yiyen, ancak donanım açısından beklenenin çok altında kalan cihazlardan oluşuyor. Ancak kullanıcılar ne yazık ki bir amiral gemisi cihazı orta sınıf bir ürün fiyatına almış olma ilüzyonuna aldanıyor.

Oysa bu cihazların adını kaldırdığımızda, sözgelimi LG G2 Mini yerine LG A1018 adını kullansa, aynı donanımı daha düşük fiyatlarla sunan birçok rakibi olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Oluşturulan bu aldatmaca, satışlara doğrudan yansıyor aslında ve Tayvanlı üreticilerin verdiği bilgilere göre, birçok Mini modeli beklenen satış grafiğine ulaşamıyor.

Fiyat/performans açısından bir hayli zayıf kalan Galaxy S4 Mini, G3 Beat, One mini ve Xperia Z1 Compact modellerinin geleceği şimdilik belirsiz. Ancak umuyorum üreticiler bu konuda kullanıcı yanıltmalarının günümüz iletişim olanakları varken mümkün olamayacağını hatırlar ve bundan sonraki mini modellerinin güdük kaldığı tek nokta gerçekten de boyutu olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.