Kategoriler: İş Dünyası

LG, 2022 finansal sonuçlarını açıkladı

LG Electronics Inc. (LG) bugün 2022 yılına ait konsolide gelirinin 83,5 trilyon KRW ve faaliyet kârının ise 3,6 trilyon KRW olduğunu duyurdu.

2022 yılında LG, 2021 yılında ulaştığı 70 trilyon KRW tutarını yüzde 12,9 artırdı ve tarihinde ilk kez 80 trilyon KRW’yi aşarak şimdiye kadarki en yüksek yıllık gelirini elde etti. Rekor satışlar, güçlü temellere dayanan sürekli büyümeyi yansıtırken, tüm yıl karlılığının zorlu küresel ekonomik koşullardan etkilendiği görüldü.

Şirketin 2022 gelir artışı, birinci sınıf ev aletleri ve otomotiv parçalarına yönelik güçlü talepten kaynaklandı. Üst üste yedinci yılda, LG Beyaz Eşya iş birimi bir önceki yıla göre (YoY) büyüme oranını önemli ölçüde artırdı. LG’nin Araç Bileşenleri Çözümleri biriminin 2022’deki yükselişi otomotiv endüstrisindeki istikrarlı gelişmeleri yansıtırken, bu iş biriminin geliri LG’nin toplam gelirinin yüzde 10’unu ilk kez aştı.

LG Ev Aletleri ve Hava Çözümleri Şirketi, LG Styler çamaşır bakım sistemleri, hepsi bir arada WashTower™ çamaşır yıkama merkezleri ve Craft Ice özellikli LG InstaView buzdolapları gibi benzersiz cihazları içeren şirketin premium odaklı stratejisinin bir sonucu olarak, 2022 gelirini bir önceki yıla göre yüzde 10,3 artırarak 29,9 trilyon KRW ile yine rekor seviyeye çıkardığı bir yıl geçirdi. Artan pazarlama yatırımları ve yüksek lojistik maliyetleri nedeniyle 2022 yılının tamamında işletme karı bir önceki yıla göre 1,1 trilyon KRW daha düşük gerçekleşti. Bu iş birimi, kârlılığı artırmak için maliyet yapısı yönetiminin yanı sıra Premium ürünlerin rekabet gücünü artırarak ve kitlesel ürün yelpazesini güçlendirerek Premium merkezli stratejisini tutarlı bir şekilde sürdürmeyi planlıyor. Buna ek olarak şirket, yurtdışı pazarlarda güncellenebilir beyaz eşya ürün gamını genişleterek akıllı ev ekosistemlerinin genişlemesini hızlandıracak.

LG Ev Eğlence Şirketi 2022 yılında 15,7 trilyon KRW gelir ve 5,4 milyar KRW faaliyet kârı elde ettiğini açıkladı. Küresel TV talebindeki düşüş 2021 yılına kıyasla gelir ve faaliyet kârını etkilemiş olsa da, şirketin LG’nin Smart TV platformuna dayalı içerik ve hizmet birimi 2018’den bu yana on kat büyüdü. Ticari koşullar zorlayıcı olmaya devam ederken şirket, LG Smart TV platformunu genişletmeye odaklanarak genel iş portföyünü çeşitlendirecek ve gelecekteki büyüme dinamiklerini güvence altına alacak. Bunun yanı sıra şirket, OLED TV ve QNED TV gibi premium TV segmentini büyüterek ve pazarlama giderlerini etkin bir şekilde yöneterek rekabet gücünü koruyacak. 

LG Araç Bileşen Çözümleri Şirketi, 2021 yılına kıyasla 2022 yılında gelirini yüzde 29,1 artırarak 8,6 trilyon KRW’ye yükseltti ve tüm yıl boyunca 169,6 milyar KRW işletme karı elde etti. Bu iş biriminin kârlı büyümesi, otomobil üreticilerinden gelen yüksek talebe proaktif bir şekilde yanıt verilmesinden kaynaklandı. Şirketin dünya çapındaki otomotiv endüstrisinin lider tedarikçisi konumunu yansıtır şekilde, 2022 yılı sonu itibariyle otomobil parçaları için birikmiş siparişlerin toplam değerinin 80 trilyon KRW düzeyinde olması bekleniyor. Global tedarik zincirini güçlendirerek ivmesini sürdürecek olan şirket, verimli maliyet yapısı yönetimi sayesinde kârlılığını daha da artırmak için çalışmalarını sürdürecek. 

Bilgi ekranlarındaki sürekli iyileşme sayesinde LG İş Çözümleri Şirketi’nin 2022 yılı geliri bir önceki yıla göre yüzde 11,2 artarak 6,1 trilyon KRW oldu. Yıllık faaliyet kârı, özellikle PC ve monitörlere yönelik pandemi sonrası talebin düşmesi nedeniyle azaldı. Geleceğe yönelik olarak şirket, daha özelleştirilmiş çözümler geliştirerek B2B segmentinde istikrarlı bir büyüme sağlamayı ve PC ve monitörlerin rekabet gücünü artırmayı planlıyor.

Kerem

Geçmiş Makaleler

Huawei Watch Buds Huawei Online Mağaza’da satışa çıktı

Gördüğü yüksek talep nedeniyle Huawei Online Mağaza’da stokları yenilenen HUAWEI Watch Buds tekrar satışa sunuldu.…

4 saat önce

Siber suçlular Silikon Vadisi Bankası iflasından faydalanıyorlar

Siber suçlular, SVB (Silikon Vadisi Bankası) iflasından kendi amaçları için faydalanmaya başladılar. Böyle büyük olaylar…

7 saat önce

Bilim insanlarını büyüleyen üç ‘ölümsüz’ canlı

İnsanların ebedi gençliğe olan hayranlığı mitolojiden bilimkurguya kadar uzanıyor. Bilim insanları, dünyada yaşlanmayı engelleyebilen, hatta…

8 saat önce

Yasak kararıyla mücadele eden TikTok CEO’su Shou Zi Chew kim?

Küresel olarak Çin'le bağlantısı hakkında şüphelerin artması ve ABD'de yasaklanmasının gündeme gelmesiyle, gözler TikTok'un CEO'su…

8 saat önce

Çin’de yüksek teknoloji yatırımları 2 ayda yüzde 15 arttı

Çin’de yüksek teknoloji endüstrisine yapılan yatırım, yılın ilk iki ayında hızla büyüdü. Çin Ulusal İstatistikler…

9 saat önce

Çin yapay zeka ve akıllı araçlara odaklanacak

Çin'in yapa zeka teknolojisi ve akıllı araçlara olan ilgisini artarken, ülke otomotiv sektöründe daha fazla…

9 saat önce