Kripto paralarda kötü niyetli müdahaleleri geri döndürme olasılığı yok

Dolandırıcılık haberlerinin artmasıyla birlikte gözler dijital para piyasalarına çevrildi. Kakıcı & Şimşek Hukuk Bürosu kurucularından Av. Elvan Kakıcı Şimşek,Kripto paralar, resmi bir otoritenin güvencesi altında olmayan, dijital ortamlara özgü, kontrolsüz bir sistem içerisinde müdahale imkanı olmadan riskleri ve sorunları ile büyüyen bir piyasa oluşturuyor. Hata ya da kötü niyetli müdahaleleri geri döndürme olasılığı bulunmuyor” dedi.

Kripto paraların kaydının para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıklar olarak tanımlandığını belirten Kakıcı & Şimşek Hukuk Bürosu kurucularından Av. Elvan Kakıcı Şimşek, “Merkez Bankası’nın ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmeliği 30 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu yönetmelik uyarınca; Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak. Bu karar ilk bakışta kripto varlıkların hukuki durumu açısından olumsuz görünse de bu karar ile devletin ilk defa kripto para varlığını resmi olarak kabul etmiş ve yaptırım oluşturmuş olmasından dolayı olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.” dedi.

Kripto para ticaretinin engellenemediğini ve alım satımında herhangi bir yaptırım uygulanamadığını da sözlerine ekleyen Kakıcı Şimşek,  “Kripto para ile bir araç veya emlak alınması vergilendirme sıkıntısından dolayı engellendi. Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki alt yapısının oluşturulması için Hazine ve Maliye Bakanlığı bir eylem planı oluşturmuş ve bitiş tarihi olarak 31 Aralık 2021 verilmiştir.” şeklinde görüşlerini dile getirirken, Kripto paranın doğurduğu hukuki sorunları da madde madde sıraladı:

  1. Merkezi bir yapıya sahip olmayan kripto paralara hangi normlar uygulanırsa uygulansın, uygulamada resmi bir muhatap ve otorite olmaması her türlü hukuki uyuşmazlıkta sorun teşkil edebilecektir. Kripto varlıkların emtia ya da banknot gibi fiziki bir bütünlüğü olmadığı gibi merkez bankası gibi otorite oluşturacak bir merkezleri bulunmamakta ve para trafiği de banka yahut elektronik para kuruluşlarının müdahale edebileceği hesaplar arasında olmamaktadır.
  2. Resmi bir otoritenin güvencesi altında olmayan, dijital ortamlara özgü, şifrelenmiş sanal paralar kontrolsüz bir sistem içerisinde müdahale imkanı olmadan riskleri ve sorunları ile büyüyen bir piyasa oluşturmaktadır. Hata ya da kötü niyetli müdahaleleri geri döndürme olasılığı bulunmamaktadır.
  3. Para transferinin iki tarafının kısmi anonimliği sorunu; Kullanıcıların, Kripto para ödeme sistemlerinde gerçek kimlikleri doğrulanmaksızın para transferi yapıyor olmaları, yargı organlarınca tarafların gerçek kimlik bilgilerinin doğrudan öğrenilmesini imkansız kılmaktadır. Ancak merkezi İSS’ler bu işlemlerin trafik/log kayıtlarını tutabilmektedirler.
  4. Kripto para almak, satmak veya Kripto para alım-satım komisyonculuğu yapmak ülkemizde suç veya yasak değildir. Ancak Kripto paraların hukuki durumunu düzenleyen bir hüküm bulunmadığı için sahtecilik, dolandırıcılık gibi suçlara konu teşkil etmesi olasıdır. Kripto paranın SPK denetiminden uzak olması, anonimliği, kontrolsüz tedavülü ve tasarruf şekli nedeni ile pek çok dolandırıcılık eylemine konu edilmekte ve kara paranın aklanmasında da risk oluşturmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.