Koronavirüs ile birlikte akıllı şehirlere olan talep arttı

Eğitimden enerjiye, sağlıktan akıllı binalara kadar insanların hayatını kolaylaştıran akıllı şehir teknolojilerine her geçen gün yenileri ekleniyor. Koronavirüs döneminde akıllı şehirlerin, insanların ve şehirlerin güvenliğine olan etkilerinin anlaşılmasıyla birlikte yeni yatırımlar da hız kazandı. Dünyanın birçok şehrindeki akıllı şehir uygulamalarına ürünleriyle yer alan Arma Kontrol, 2020 yılında Ar-Ge yatırımlarını yüzde 50 artıracağını açıkladı.

Günümüz yapay zeka teknolojileriyle donatılan ve koronavirüs günlerinde sağladığı güvenlikle ön plana çıkan akıllı şehir teknolojileri, tüm dünyada yoğun talep alıyor. Dünyanın birçok ülkesindeki akıllı şehirlerde temiz enerji, aydınlatma, eğitim gibi birçok alanda akıllı teknolojilere ihtiyaç duyuluyor. Sağlıktan eğitime kadar her alanda hizmet ve çözümler sunan teknoloji firmaları bu ihtiyaçları karşılamak için yatırımlarına hız veriyor. Tamamı Türk mühendislerden oluşan ve bu zamana kadar sel bariyerleri, yayalaştırma projeleri ve mobil uygulamaları ile akılı şehirlere çözümler sunan Arma Kontrol, akıllı şehir teknoloji yatırımlarına hız veriyor. 

“Ülkemizi akıllı şehirlerin inovasyon merkezine dönüştüreceğiz”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Arma Kontrol CEO’su Koray Kartal, “Koronavirüs ile birlikte akıllı şehirlerin güvenlik alanında sağladığı faydayla, akıllı şehirlere ve akıllı şehir teknolojilerine ciddi oranda bir talep artışı yaşandı. Ülkeler ve teknoloji firmaları bu alanda çalışmalarını ve yatırımlarını hızlandırdı. Akıllı şehir uygulamalar yeni teknolojileri takip ettiğimiz ve ürünlerimizle yıllardır çözüm sunduğumuz bir alan. Arma Kontrol olarak biz de bu dönemde akıllı şehir teknolojilerine artan talebi karşılamak için yatırımlarımızı artıracağız. 2021 yılında üretime başlayacağımız yeni fabrikamızda da akıllı şehir teknolojilerine daha fazla odaklanacağız. Arma Kontrol olarak ülkemizi akıllı şehirlerin inovasyon merkezine dönüştürmek istiyoruz” dedi.

“Ürünlerimiz dünyanın birçok ülkesindeki akıllı şehirlerde kullanılıyor” 

Akıllı şehirlerin ihtiyacına yönelik birçok çözüm geliştirdiklerini sözlerine ekleyen Kartal, şöyle devam etti, “Bu zaman kadar geliştirdiğimiz ürünlerimizle; yayalaştırma projeleri başta olmak üzere trafik güvenliği, trafik yönlendirme, mobil uygulamalar ve sel bariyerlerimizle birçok akıllı şehir projesinde yer aldık. Ayrıca güvenliği yapay zeka teknolojisi ile bütünleştirerek ürettiğimiz bariyer ve güvenlik sistemleri de birçok akıllı şehirde kullanılıyor. Türkiye dışında; Özbekistan, Suudi Arabistan ve Azerbaycan’da da akıllı şehir projelerinde yer aldık. Hayata geçirdiğimiz tüm projelerle akıllı şehirlerde insan hayatını koruyan, kolaylaştıran ve onlara katkı sağlayan çözümler sunduk.” dedi.

Güneş enerjisi ile çalışan mobil bariyer

Kartal, “Otoyollarda kullanılan OGS ve HGS ile çalışan bariyer sistemleri, trafiği tek merkezden kontrol edilebilen otomatik mantar bariyerler, ürün bazlı akıllı şehir uygulamalarımız arasında yer alıyor. Ayrıca, akıllı şehirlerde emniyet ve güvenlik birimleri için şehir içi ve şehir dışı kullanımlar özelinde mobil bariyerler üretiyoruz. Mobil bariyerlerimiz akıllı şehirlere yüzde 100 uyumlu olmakla birlikte enerji verimliliğinden üst düzey güvenliğe kadar tam not alıyor. Mobil bariyerimiz ayrıca güneş enerjisiyle çalışıyor” şeklinde konuştu.

Olası sel felaketlerine özel önlemler

Akıllı şehirlerde olası sel felaketleri için de çözümler ürettiklerini sözlerine ekleyen Kartal, “Olası sel baskınında zarar görebilecek alanlar için akıllı sel bariyeri çözümümüz bulunuyor. Herhangi bir sel durumunda sistem kendini otomatik olarak kapatıyor ve ilgili merkeze bilgi gönderiyor. Bu bariyer sistemimiz de akıllı şehir projeleri için ürettiğimiz ürünler arasında yer alıyor. Ayrıca Arma Kontrol olarak ürettiğimiz bütün sistemlerimiz anlık olarak enerjiden konum tespitine kadar tüm verileri ölçüyor ve bu verileri ilgili birimlere iletebiliyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.