İsrail ile Hamas Twitter’dan konuşuyor!

İsrail ve Hamas arasındaki çatışma ikinci haftasında devam ediyor. Associated Press tarafından verilen bilgilere göre, İsrail’in füze saldırılanda 200’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği savaşta Twitter yine önemli rol oynuyor. Mikroblog sitesi üzerinden yapılan paylaşımlarda propaganda öne çıksa da bireysel düzeyde ilginç iletişimler de mevcut.

Hamas’ın Twitter hesabı

Hamas’ın askeri kanadı El-Kassam Tugayları’nın 2013 yılında açtığı ve İsrail’e yönelik İbranice paylaşımlar yaptığı Twitter hesabı @QassamHebrew, şimdiki çatışmalar sürecinde de etkili. Hesaptan yapılan propaganda dışındaki paylaşımların İsrailli politikacıları ve İsrail medyasını devre dışı bırakarak doğrudan İsrail halkına ulaşmaya yönelik olduğu belirtiliyor. Bu paylaşımlarda Filistinli yaralıların sayısı, Hamas’ın ateşkes koşulları gibi bilgiler sağlanıyor.

İsrail de Twitter’da etkili

Twitter’ı tek kullanan taraf Hamas değil. İsrail Savunma Güçleri de Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla tüm dünyaya mesaj veriyor. Twitter hesabı Arapça’nın da içinde bulunduğu birçok dil ile destekleniyor ve mesajların geniş kitlelere ulaşması sağlanmaya çalışılıyor.

Bireysel paylaşımlar

Twitter’da İsrailliler tarafından Hamas’a gönderilen bireysel mesajlar da mevcut. İsrailli bir internet kullanıcısı Shy Halatzi, Hamas’ın askeri kanadı @QuassamHebrew hesabına gönderdiği Tweet’te, sabah saat 8.30’da kalkması gerektiğini, sirenlerin bu saatte çalacak şekilde füze göndermelerinin mümkün olup olamayacağını soruyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.