İşletim sistemi nedir?

İşletim sistemi, bir bilgisayardaki tüm donanım ve diğer yazılımları yöneten birincil yazılımdır. “OS” olarak da bilinen işletim sistemi, bilgisayarın donanımıyla arayüz oluşturur ve uygulamaların kullanabileceği hizmetleri sağlar.

Bir İşletim Sistemi Ne Yapar?

Bir işletim sistemi, her şeyi bir arada tutan bir cihazdaki temel yazılım setidir. İşletim sistemleri, aygıtın donanımı ile iletişim kurar. Klavyenizden ve farenizden Wi-Fi radyosuna, depolama cihazlarına ve ekrana kadar her şeyi ele alıyorlar. Başka bir deyişle, bir işletim sistemi giriş ve çıkış aygıtlarını ele alır. İşletim sistemleri, aygıtları ile iletişim kurmak için donanım yaratıcılarının yazdığı aygıt sürücülerini kullanır.

İşletim sistemleri aynı zamanda bir çok yazılım içerir – ortak sistem hizmetleri, kütüphaneler ve geliştiricilerin işletim sisteminde çalışan programları yazmak için kullanabilecekleri uygulama programlama arabirimleri (API) gibi.

İşletim sistemi, çalıştırdığınız uygulamalar ile donanım arasında, donanım sürücüleri arasında ikisi arasındaki arabirim olarak bulunur. Örneğin, bir uygulama bir şey yazdırmak istediğinde, bu görevi işletim sistemine kapatır. İşletim sistemi, doğru sinyalleri göndermek için yazıcının sürücülerini kullanarak yazıcıya talimatları gönderir. Baskı yapan uygulama, hangi yazıcıyı kullandığınızı veya nasıl çalıştığını anlamanız gerekmiyor. OS detayları ele alır.

İşletim Sistemi ayrıca, çoklu çalışma programları arasında birden fazla görevi yerine getirerek donanım kaynaklarını tahsis eder. İşletim sistemi, hangi işlemlerin çalıştığını kontrol eder ve birden çok işlemciye veya çekirdeğe sahip bir bilgisayara sahipseniz, birden çok işlemin paralel çalışmasına izin verirse bunları farklı CPU’lar arasında paylaştırır. Ayrıca, çalışan uygulamalar arasında bellek ayırarak sistemin dahili belleğini de yönetir.

İşletim sistemi gösteriyi çalıştıran büyük bir yazılım parçası ve her şeyden sorumlu. Örneğin, işletim sistemi, bu programların erişebileceği dosyaları ve diğer kaynakları da denetler.

Çoğu yazılım uygulaması işletim sistemleri için yazılmıştır, bu da işletim sisteminin çok fazla ağır kaldırma işlemini gerçekleştirmesini sağlar. Örneğin, Minecraft’ı çalıştırdığınızda, bir işletim sisteminde çalıştırırsınız. Minecraft, her bir farklı donanım bileşeninin nasıl çalıştığını tam olarak bilmek zorunda değildir. Minecraft, çeşitli işletim sistemi işlevlerini kullanır ve işletim sistemi bunları düşük düzeydeki donanım yönergelerine dönüştürür. Bu, Minecraft geliştiricilerini ve bir işletim sistemi üzerinde çalışan diğer her programı kurtarır.

İşletim Sistemleri Sadece PC’ler İçin Değil

“Bilgisayarlar” işletim sistemlerini çalıştırdığımızda, sadece geleneksel masaüstü bilgisayarları ve dizüstü bilgisayarlar demek değil. Akıllı telefonunuz tabletler, akıllı TV’ler, oyun konsolları, akıllı saatler ve Wi-Fi yönlendiriciler gibi bir bilgisayardır. Bir Amazon Echo veya Google Home , bir işletim sistemini çalıştıran bir bilgisayar cihazıdır.

Bilinen masaüstü işletim sistemleri Microsoft Windows, Apple macOS, Google’ın Chrome OS ve Linux’u içerir. Hakim akıllı telefon işletim sistemleri Apple’ın iOS’u ve Google’ın Android’i.

Wi-Fi yönlendiriciniz gibi diğer cihazlar “gömülü işletim sistemleri” çalıştırabilir. Bunlar, tek bir görev için özel olarak tasarlanmış bir Wi-Fi yönlendirici çalıştırma, GPS sağlama gibi tipik bir işletim sisteminden daha az özelliğe sahip özel işletim sistemleridir. navigasyon veya ATM kullanma.

İşletim Sistemleri ve Programları Nerede Başlıyor?

İşletim sistemleri ayrıca, kullanıcıların cihaza arayüz yapmasını sağlayan bir kullanıcı arayüzü de dahil olmak üzere diğer yazılımları içerir. Bu, bir bilgisayardaki bir masaüstü arabirimi, bir telefondaki bir dokunmatik ekran arabirimi veya bir dijital yardımcı aygıttaki bir ses arabirimi olabilir.

Bir işletim sistemi, birçok farklı uygulama ve işlemden oluşan büyük bir yazılım parçasıdır. Bir işletim sistemi ile bir program arasındaki çizgi bazen biraz bulanık olabilir. Bir işletim sisteminin kesin ve resmi bir tanımı yoktur.

Örneğin, Windows’ta, Dosya Gezgini (veya Windows Gezgini) uygulaması hem Windows işletim sisteminin önemli bir parçasıdır — hatta masaüstü arayüzünüzün çizimini gerçekleştirir – ve bu işletim sisteminde çalışan bir uygulama.

Bir İşletim Sisteminin Çekirdeği Çekirdeğidir
Düşük seviyede, “çekirdek” işletim sisteminizin merkezinde bulunan temel bilgisayar programıdır. Bu tek program, işletim sisteminiz başladığında yüklenen ilk şeylerden biridir. Bellek ayırma, yazılım işlevlerini bilgisayarınızın CPU’su için yönergelere dönüştürme ve donanım aygıtlarından gelen giriş ve çıkışlarla ilgilenme işlemlerini gerçekleştirir. Çekirdek genellikle bilgisayardaki diğer yazılımlar tarafından kurcalanmasını önlemek için yalıtılmış bir alanda çalışır. İşletim sistemi çekirdeği çok önemlidir, ancak işletim sisteminin sadece bir parçasıdır.

Buradaki çizgiler de biraz bulanık olabilir. Örneğin, Linux sadece bir çekirdektir. Ancak, Linux hala bir işletim sistemi denir. Android ayrıca bir işletim sistemi olarak adlandırılıyor ve Linux çekirdeği etrafında oluşturuluyor . Ubuntu gibi Linux dağıtımları Linux çekirdeğini alır ve etrafındaki ek yazılımları ekler . Onlar da işletim sistemi olarak anılırlar.

Firmware ve İşletim Sistemi Arasındaki Fark Nedir?

Birçok cihaz , genellikle bir donanım cihazının hafızasına doğrudan programlanmış düşük seviyeli bir yazılım türü olan “ firmware ” i çalıştırır . Firmware genellikle sadece mutlak temelleri yapmak için tasarlanmış küçük bir yazılımdır.

Modern bir bilgisayar açıldığında , anakarttan UEFI firmware yükler . Bu yazılım, bilgisayarınızın donanımını hızlı bir şekilde başlatan düşük seviyeli bir yazılımdır. Ardından işletim sisteminizi bilgisayarınızın katı hal sürücüsünden veya sabit diskten başlatır. (Bu yarıiletken sürücü veya sabit sürücünün, sürücünün içindeki fiziksel sektörlerdeki verileri depolayan kendi dahili donanım yazılımı vardır.)

Ürün yazılımı ile işletim sistemi arasındaki çizgi biraz bulanık olabilir. Örneğin, Apple’ın iPhone’ları ve iPad’leri için işletim sistemi, genellikle “firmware” olarak adlandırılır. PlayStation 4’ün işletim sistemi resmi olarak bir firmware olarak adlandırılır.

Bunlar, birden fazla donanım aygıtıyla arabirim oluşturan, programlara hizmet sağlayan ve uygulamalar arasında kaynak ayıran işletim sistemleridir. Bununla birlikte, örneğin bir TV uzaktan kumandasında çalışan çok basit bir firmware, genellikle bir işletim sistemi değildir.

Ortalama bir kişinin, bir işletim sisteminin tam olarak ne olduğunu anlaması gerekmez. Bununla birlikte, hangi işletim sisteminin cihazınızın hangi yazılım ve donanımlarla uyumlu olduğunu bilmeniz gerektiğini bilmek faydalı olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.