iOS 8.1 Beta yayınlandı!

iOS 8.1 Beta 1’de yer alan değişikliklerden ilk etapta öne çıkanlar ise şöyle:

Sesli Dikte özelliği klavye ayar sayfasından kapatıp açılabilir hale getirilmiş.
iOS 8 ile Fotoğraflar uygulamasında “Son Eklenenler” adı ile yer alan “Film Rulosu” yeniden kendi adını almış.
Ayarlar’da yer alan uygulamalara ait menüler daha zengin hale getirilmiş.
Ayrıca yayınlanan sürüm notlarında bunların dışında birçok düzeltmeden bahsediliyor.

iOS 8.2 ve iOS 8.3 de Yolda

Her ne kadar Apple dün gece iOS 8.1 Beta 1’i geliştiricilere sunmuş olsa da bazı kaynaklar Apple’ın iOS 8.2 ve iOS 8.3 üzerinde de şu anda çalışmakta olduğunu belirtiyor.

Bu bilgiyi ilk olarak büyük bir donanım bağlantılı iOS uygulama geliştiricisinden doğruladığını belirten 9to5mac sitesi ayrıca kendi Google Analytics raporlarında da iOS 8.2 ve iOS 8.3’e ait izler olduğunu belirtiyor. Üstelik iOS 8.1 ile yapılan ziyaretlerin iOS 8 yayınlanmadan aylar önce başladığı belirtilmiş. iOS 8.2 ve iOS 8.3’e yapılan ziyaretler ise Eylül ayının ortalarından itibaren başlıyor.

Bu bilgilere bakacak olursak, karşımıza iki farklı ihtimal çıkıyor. Bunlardan ilki Apple’ın özellikle iOS 6’dan sonra klasikleşmiş güncelleme takvimini uzatıp, iOS 8.2 ve iOS 8.3 ile bir iki yıl daha geçirmek istiyor olabilir. Diğer ihtimal ise Apple, iOS 9’u yine önümüzdeki yıl Eylül ayında tanıtacak olup, iOS 8’in güncelleme takvimini hızlandırmayı planlıyor olabilir.

Özellikle daha önce dedikodusu çıkan iPad için bölünmüş ekran modu ve Haritalar uygulaması için devasa bir güncelleme iOS 8’in final sürümünde mevcut değil. Apple bu özellikleri 2015 yılının ilk 3 çeyreğinde, hatta belki de Haziran ayındaki WWDC etkinliğine kadar iOS 8.2 ve iOS 8.3 ile yayınlayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.