iOS 14 ne zaman çıkacak? İşte gelecek özellikler

Apple, dünyanın en büyük yazılım geliştirici konferansı olarak kabul edilen WWDC 2020 etkinliği bünyesinde merak edilen yeni yazılım çözümlerini tanıttı. Bunlardan biri de iPhone’ları baştan sona değiştirecek olan iOS 14 oldu. Peki iOS 14 ne zaman yayınlanacak? iOS 14 hangi özelliklere sahip?

Apple, iOS 14 güncellemesini ilk kez gün yüzüne çıkardı, dünyayla paylaştı. Yeni iOS sürümü ile birlikte pek çok yeni özellik de iPhone’lara dahil olacak. Bu yeniliklerden biri olan App Library yani Uygulama Kitaplığı, uygulamaları klasörleme ihtiyacını ortadan kaldıracak ve App Library içinde aradığınız uygulamaya hızlıca ulaşabileceksiniz. Android cihazlarla hemen hemen aynı mantığa sahip olan özellik gereği Facebook, Snapchat ve Instagram gibi uygulamalar doğrudan sosyal kategorisi altında toplanırken, Arcade aboneliği ile indirilen oyunlar da Arcade kategorisi içinde bulunacak.

iOS 14 ile widget eklemek ve ana ekranı özelleştirmek de mümkün hale geliyor. Uzun yıllardır Android cihazlarda mümkün olan bu özellik, artık iPhone’larda da olacak. Kullanıcılar diledikleri gibi ana ekranı widget’lar aracılığıyla değiştirebilecek.

Bir diğer iOS 14 özelliği ise videolara resim içinde resim özelliğinin eklenmesi oldu. Videolar oynarken siz iPhone’da başka bir şeyle uğraşsanız da video oynamaya devam edecek. Aynen YouTube Premium abonelerinin yapabildiği bir özellikten söz ediyoruz. Bildiğiniz üzere YouTube’un bu ücretliği aboneliğini kullananlar, videoları oynatsalar da arka planda başka bir işle ilgilendiklerinde de video oynamaya devam ediyor. iOS 14, bunu doğrudan iPhone’lar içindeki videolara entegre etmiş.

Artık tüm ekranı kaplamayan sesli dijital asistan Siri, sesli mesaj gönderebilmeye de başladı. Sesli mesaj göndermek istediğinizde Siri size kulak verecek ve ses kaydınızı alıp istediğiniz kişiye bu sesli mesajı hızlıca ulaştırabileceksiniz.

Mesajlar bölümü de yenileniyor. Sıkça mesajlaştığınız kişiler artık üst kısımda sabitlenebiliyor.

Apple Haritalar içinde elektrikli araç ve bisikletler için özel rotalar paylaşılırken, en yakın şarj istasyonları da yine bu harita üzerinden kullanıcıyla paylaşılacak.

CarKey özelliğini destekleyen 2021 BMW 5 serisi ile de entegre çalışan iOS 14, araba anahtarı görevi görecek ve araç anahtarını yanınızda taşımanıza ihtiyacınız kalmayacak.

iOS 14 güncellemesi ne zaman çıkacak?

iOS 14 güncellemesi, sonbahar aylarında yayınlanacak. Muhtemelen Eylül ayı ortasında indirilebilir olacak.

iOS 14 hangi iPhone modellerine yüklenebilecek?

iPhone 6S ve sonra çıkan tüm iPhone modellerinde iOS 14 güncelleme desteği bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.