İOS 12’den sonra bile, iPhone’da bulmadığınız bazı Android özellikleri

Android ve iOS sürekli olarak birbirlerinin özelliklerini kopyalayıp (ve genişleterek) çalışırlar. Ama her zaman parite değildirler. İşte bu, iOS’taki iOS 12’ye yükselttikten sonra bile, iPhone’da bulamayacağınız bir çok şeyi Android’e daha yakından bakabilir.

Ancak bazı özelliklere atlamak için önce bir şeyi netleştirelim: Amacımız “Android iOS’tan daha iyi” demek değildir, çünkü durum böyle değildir. Her iki işletim sistemi de harika ve her birinin kendine özgü özellikleri var.

Birden Çok Kullanıcı ve Konuk Erişimi

Lollipop (Android 5.x) veya daha yeni bir kişiyi çalıştıran herhangi bir Android cihazını başka bir kişiye verebilir ve oturum açabilir, uygulamalarına, bilgilerine ve benzerlerine erişebilir; bunların tümü, telefondaki birincil hesaba zarar vermeden yapabilirsiniz.

Öncelikle kişisel ve kişisel bilgilerinizi gösteren herhangi bir endişe duymadan telefonunuzu kontrol etmenize izin vermek istiyorsanız, Misafir Modu’nu da kullanabilirsiniz. Bu temelde giriş yapmanıza gerek kalmadan Android’in bir stok örneğini tetikler, bir başkasının telefonunuzu basit görevler için kullanmasına izin verirken sizin verilerinizi ayrı tutar.

Birisinin iPhone’unuzu kullanmasına izin vermek istiyorsanız, onu olduğu gibi dağıtmanız gerekecek. İlk olarak, tek kullanıcılı cihazlar olarak tasarlandıkları için, misafir modlarına ya da çoklu kullanıcı erişimine gerçek bir ihtiyaç olmadığını iddia edebiliriz. Ancak tabletler farklı bir hikaye. Birden fazla kullanıcı / konuk erişimi iPhone’larda hiç görünmese bile, iPad’lerde çok yararlı olabilir.

Doğrudan USB Erişimi ve Gerçek Bir Dosya Sistemi

Bir Android cihazını bir bilgisayara bağlarsanız, yerel depolama alanı içinde bulunan tüm dosya ve klasörlere, bilgisayarınıza bağlı başka bir sürücüye benzer şekilde doğrudan erişebilirsiniz. Aynı şeyi bir iOS cihazında yaparsanız temel olarak kamera içeriğine erişebilirsiniz.

Aynı şey, cihaza yüklenen dosya yöneticileri için de geçerlidir. iOS, kutudan biriyle geliyor, ancak son derece sınırlı, sadece “son” dosyaları gösteriliyor ve gerçek dosya sistemi erişimi sağlanıyor. Tersine, Android’e bir dosya yöneticisi yüklerseniz ve Play Store’da düzinelerce varsa, tüm depolama bölümüne tam erişime sahip olursunuz. Dosyaları bir bilgisayar üzerinde yaptığınız gibi kesebilir, kopyalayabilir, taşıyabilir ve silebilirsiniz.

Bu özellikle harici sürücüler için yararlıdır. Android’de, sadece bir sürücüyü telefonunuza takın ve onu kullanın (bir dongle gerektirebilir); Ancak iOS’ta her bir sürücü, herhangi bir dosya yönetimi için kendi uygulamasına ihtiyaç duyar. Kıvrılmış ve olması gerekenden çok daha kafa karıştırıcı.

Ana Ekran Özelleştirme

İOS’ta simgeleri gezinebilir ve klasörler halinde gruplayabilirsiniz. Bu yararlı, ama olabildiğince kullanışlı değil. Örneğin Android’de, simgeleri yalnızca klasörler halinde gruplandıramaz, ancak ihtiyacınız olan yere anlamlı bilgiler veren widget’lar ekleyerek ana ekranlarınızın nasıl çalıştığını tamamen yeniden düzenleyebilirsiniz.

İşleri daha da ileriye taşımak için, Play Store’da, ana ekran düzeninizi kontrol altına almanızı sağlayan çok çeşitli özelliklerle birlikte, çok sayıda üçüncü taraf rampaları var.Simge boyutunu, ızgara boyutunu ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz. Ana ekran tasarımı ve çok yönlülüğünden başka hiçbir şeye adanmamış tüm topluluklar bile var. Buradaki olanaklar oldukça sınırsızdır – bunu düşünebilirseniz, bunu Android’de yapabilirsiniz.

Varsayılan Uygulama Seçimleri

Android’de yeni bir tarayıcı indirirseniz, bağlantıları açmak için varsayılan seçiminiz olarak ayarlayabilirsiniz. Aynı klavye, mesajlaşma uygulaması, ana ekran, telefon uygulaması, dijital asistan ve daha fazlası için de geçerlidir. Ve bunu uygun gördüğünüz gibi değiştirmekte özgürsünüz.

İOS’ta temel olarak verdiğiniz şeyi alırsınız. Diğer tarayıcıları indirebilirsiniz, ancak bunları varsayılanınız olarak ayarlayamazsınız. Aynı şey klavye için de geçerli. Birden fazla seçenek mevcut olduğu sürece, hangisini birincil tercihiniz olarak kullanmayı tercih edeceğinizin bir yolu olmalıdır.

Bir Bakışta Bilgi için Her Zaman Açık Ekran

Telefonunuza bakabilmeniz, zamana, tarihe, bildirimlere ve daha fazlasına dokunmak zorunda kalmadan kesinlikle görmeniz konusunda kesinlikle tatmin edici bir şey var. Bu, Android için nispeten yeni bir özellik, ancak alıştığınız zaman çok değerli hale gelen bir özellik.

Pixel 2 ve Galaxy S9 gibi birçok yeni Android telefonu, hızlı bakış bilgilerini gösteren her zaman açık ekranlara sahip. Tabii, hoşunuza gitmezse , onu kapatabilirsin , ve Samsung bunu değiştirmene ya da belirli bir zamanda (bir gecede olduğu gibi) otomatik olarak devre dışı bırakmaya ayarlamana bile izin verir.

İOS’ta alacağınız en yakın şey, telefonu yükselttiğinizde ekranı kapatan yükseliştir. Bu yararlı, ama sadece telefonunuza bakmak daha güzel.

Çoklu Görev için Çoklu Pencere Desteği

Android Nougat (7.x) ile başlayan Google, iki uygulamayı yan yana ekranda çalıştırabilme özelliğini uyguladı. Ve hiç kullanmadığınız bir şeye benzemese de (neden küçük telefon ekranınızda iki uygulamayı çalıştırmak istiyorsunuz), gerçekten ihtiyacınız olduğunda kullanışlı bir özellik. Örneğin, bakkal listenizi ve hesap makinenizi aynı anda maliyetler üzerinde tutmak için görebilirsiniz. Bu bir oyun değiştirici. Ayrıca, bir tablette daha da kullanışlı hale gelir.

Şimdi, bu özellik iOS’ta ancak yalnızca iPad’de kullanılabilir. Bir tabletin daha büyük ekranında çok anlam ifade ediyor, ancak bu özelliği kısa süreli satmıyoruz – özellikle de Plus modeli gibi bir şey kullanıyorsanız, telefonlarda da çok anlam ifade ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.