Instagram bugün satılsaydı kaça giderdi?

Instagram artık 200 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Dünya üzerindeki hemen tüm büyük şirketlerden en popüler sanatçılara, yüksek segmentli iş adamlarından akla hayale gelecek her şeye kadar büyük bir pota Instagram.

Bir gün içinde milyarlarca fotoğraf ve videolu içeriğin paylaşıldığı platforma dair geçtiğimiz günlerde çok önemli bir konu gündeme geldi: Acaba Instagram Facebook’a 2012 yılında değil de sadece iki yıl sonra satılsaydı ne olurdu?

Bu sorunun temelinde Instagram’ın 2011’de 1 milyon kullanıcıyla başlaması ve 2012’de kullanıcı sayısını 30 kat artırdıktan sonra Facebook tarafından 1 milyar Amerikan Doları bedelle satın alınması yatıyor. Instagram’ın CEO’su Kevin Systrom, bu konuya dair merak edilenlere açıklık getirdi. Acaba pişman mıydı? Daha fazla para kazanamaz mıydı? Systrom’dan bu konuya açıklık getirildi…

Geçtiğimiz günlerde ABD Colorado’da düzenlenen Fortune Brain Storm adlı etkinlikte konuşan Systrom, 2012’de Instagram’ı sattığı için pişman olmadığını, aksine çok mutlu olduğunu dile getirdi.
Facebook’la kullanıcı tabanının inanılmaz kısa bir süre içinde ikiye katlandığını, güvenlik gibi konularda olağanüstü bir ilerleme sağlandığını belirtti. Ekip arkadaşlarını çok sevdiğini ve ekibin bu satın almayla büyük faydalar elde ettiğini ekledi.

Instagram’ın 1 milyar dolara satın alınmasının ardından o zaman 28 yaşında olan Systrom, 400 milyon dolar kazanmıştı. Günümüzdeki 200 milyonu aşkın kullanıcı sayısı baz alındığında Instagram’ın yarım milyar kullanıcıya sahip WhatsApp’ın 19 milyar dolara satın alınması ile karşılaştırıldığında bile 10 milyar doları aşkın değerde olduğu belirtiliyor.

Facebook’un 2 yıl önceki satın almadan büyük fayda elde ettiği aşikar, buna karşın Instagram için şirketin CEO’sunun acele ettiği yönünde bir görüş otoritelerce yaygın olarak kabul görüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.