İndirilen, Başarısız ve Bekleyen Windows Güncellemeleri nasıl silinir?

Windows Update’in Windows 10/8/7 bilgisayarınızda sorun yaşayabileceği durumlar olabilir. Birkaç denemeye rağmen bir nedenden dolayı yüklemeyi reddeden Bekleyen Windows Güncellemeleri bile görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, bilgisayarınıza tam olarak yüklenemeyen başarısız ve beklemede olan Windows Güncelleştirmelerini silmeyi ve bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda yüklemeyi bir kez daha yeniden başlatmayı denemeniz gerekir.

İndirilen, Başarısız Olan, Beklemeyen Windows Güncellemelerini Silme

1] Geçici klasörün içeriğini silin

İndirilen, başarısız olan ve bekleyen Windows 10 güncellemelerini ‘Çalıştır’ komutunu kullanarak silebilirsiniz.

Kombinasyonda Win + R tuşlarına basarak açılan pencerede ‘Çalıştır’ iletişim kutusunu açın, açılan iletişim kutusuna % temp% yazıp Enter tuşuna basın. Temp klasöründeki tüm dosya ve klasörleri seçmeden önce açılan klasörde silin.

% temp%, Windows tarafından, genellikle C: \ Users \ [username] \ AppData \ Local \ Temp konumunda bulunan Geçici klasörünüz olarak Windows tarafından belirlenen klasörü açabilen birçok ortam değişkeninden biridir.

2] pending.xml dosyasını kaldır

C: \ Windows \ WinSxS \ klasörüne gidin, pending.xml dosyasını arayın ve yeniden adlandırın. Hatta onu silebilirsiniz. Bu, Windows Update’in bekleyen görevleri silmesine ve yeni bir güncelleme güncellemesi oluşturmasına olanak tanır. Bu yardımcı olur mu bakın.

3] SoftwareDistribution klasörünün içeriğini silin

Yazılım Dağıtımı klasörünün tüm içeriğini silmeniz gerekir. Windows işletim sistemindeki Software Distribution (Dağıtım) klasörü, Windows dizininde bulunan ve Windows Update’i bilgisayarınıza yüklemek için gerekli olabilecek dosyaları geçici olarak saklamak için kullanılan bir klasördür. Bu nedenle Windows Update tarafından gerekli ve WUAgent tarafından korunur. Ayrıca Windows Update Geçmiş dosyalarınızı içerir ve bunları silerseniz, Güncelleme geçmişinizi kaybedersiniz.Ayrıca, Windows Update’i bir sonraki çalıştırmada, daha uzun algılama süresiyle sonuçlanır.

Yazılım Dağıtımı klasörünün içeriğini Windows 10’da WinX Menüsü’nden silmek için Komut İstemi’ni (Yönetici) açın.Aşağıdakini yazın ve Enter tuşuna basın:

net stop wuauserv
  net stop bits

Bu, Windows Update Hizmeti ve Arka Plan Akıllı Aktarım Hizmeti’ni durduracaktır.

Şimdi C: \ Windows \ SoftwareDistribution klasörüne gidin ve içindeki tüm dosya ve klasörleri silin.

Tümünü Seçmek için Ctrl + A tuşlarına basabilir ve ardından Sil’e tıklayabilirsiniz.

Dosyalar kullanılıyorsa ve bazı dosyaları silemiyorsanız, cihazınızı yeniden başlatın. Yeniden başlatmanın ardından yukarıdaki komutları tekrar çalıştırın. Artık söz konusu Yazılım Dağıtım klasöründen dosyaları silebileceksiniz.

Bu klasörü boşalttıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatabilir veya CMD’de birer birer aşağıdaki komutları yazabilir ve Windows Update ile ilgili Hizmetleri yeniden başlatmak için Enter tuşuna basabilirsiniz.

net başlangıç wuauserv
net stop wuauserv

Şimdi bu klasör temizlendi; PC’nizi yeniden başlattıktan ve Windows Update’i çalıştırdıktan sonra şimdi yeniden doldurulacaktır.

4] catroot2 klasörünü sıfırla

Catroot2 klasörünün sıfırlanması birkaç Windows Update sorununuçözdüğü bilinmektedir.

Catroot ve catroot2 , Windows Update işlemi için gerekli olan Windows işletim sistemi klasörleridir. Windows Update’i çalıştırdığınızda, catroot2 klasörü Windows Update paketinin imzalarını saklar ve kuruluma yardımcı olur. Şifreleme hizmeti, güncelleme işlemi için % windir% \ System32 \ catroot2 \ edb.log dosyasını kullanır. Güncellemeler, daha sonra güncelleme işlemini gerçekleştirmek için Otomatik Güncelleştirmeler tarafından kullanılan SoftwareDistribution klasöründe saklanır.

Lütfen Catroot klasörünü silmeyin veya yeniden adlandırmayın. Catroot2 klasörü Windows tarafından otomatik olarak yeniden oluşturulur, ancak Catroot klasörü yeniden adlandırılırsa Catroot klasörü yeniden oluşturulmaz.

İPUCU : Ayrıca, yüklemeyi reddeden veya sorun çıkarmayacak güncellemeleri engellemek için Güncellemeleri göstermesorun gidericisini de gösterebilir veya gizleyebilirsiniz . Ancak önemli güvenlik güncellemelerini engellemediğini hatırlamak zorundasınız. Sorunlarla karşılaşıyorsanız, Windows Update Sorun Gidericisi’ni kullanabilirsiniz .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.