IBM, Gartner Magic Quadrant raporlarında lider olarak gösterildi

IBM; dünya çapında bir araştırma şirketi olan Gartner’ın hazırladığı ‘Bulut ve Yapay Zeka Geliştirici Hizmetleri için 2021 Magic Quadrant’ ve ‘Veri Bilimi ve Makine Öğrenme Platformları için 2021 Magic Quadrant’ raporlarında lider olarak gösterildi.

Konuyla alakalı olarak konuşan IBM Veri ve Yapay Zeka Genel Müdürü Daniel Hernandez şunları söyledi: “İş için yapay zekaya odaklanan bir firma olarak; müşterilerimize sunduğumuz otomasyon sayesinde değerli zamanlarını geri kazanmalarına, doğal dil işleme sayesinde kritik öneme sahip içgörüler üretmelerine ve yapay zekadan elde edilen sonuçlara duyulan güveni artırmalarına yardımcı oluyoruz. Bu doğrultuda; Gartner tarafından duyurulan raporla elde ettiğimiz başarının, stratejimiz ve IBM Research ile IBM Watson arasındaki güçlü inovasyon hattımız aracılığıyla işletmelere kattığımız değerin altını çizdiğine inanıyoruz.”

Bulut Yapay Zeka Geliştirici Hizmetleri 2021 Gartner Magic Quadrant raporu; yazılım mühendisliği alanındaki liderlerin, güçlü ve yeni nesil uygulamaları mümkün kılmak için ihtiyaç duydukları yapay zeka kriterleriyle ele alındı. Bu bağlamda değerlendirilen IBM, sahip olduğu vizyon bütünlüğüne ve yürütme yeteneği sayesinde Magic Quadrant’ta lider olarak gösterildi. Elde ettiği bu başarının yanı sıra IBM, geliştiricilere yapay zeka çözümlerini hızlı bir şekilde oluşturmak ve ihtiyaç duydukları kullanımı kolay araçları sağlamak için; IBM Watson Assistant, IBM Watson Discovery, IBM Watson Natural Language Understanding, IBM Watson Studio, IBM Maximo Visual Inspection ve çok daha fazlasını içeren AutoAI ürünleri ile portföyünü geliştirmeye devam ediyor.

Veri Bilimi ve Makine Öğrenme Platformları için hazırlanan 2021 Gartner Magic Quadrant raporunda; veri bilimcilerin ve diğer uzmanların kaynaklardan verileri toplamak, modeller oluşturmak ve makine öğrenmesini operasyonel hale getirmek için kullanabilecekleri 20 platform tedarikçisi değerlendirildi. Bu rapor kapsamında da değerlendirilen IBM, yine sahip olduğu vizyon bütünlüğü ve yürütme yeteneğiyle liderlik konumuna yerleşti. Sunduğu teknolojilere ek olarak IBM, hem uzmanlara hem de alan dışı veri bilimciler ile geliştiricilere uçtan uca yapay zeka yaşam döngüsü yönetimi sağlamak için IBM Cloud Pak for Data üzerinde IBM Watson Studio ürününü tasarladı. Amacına uygun olarak ürün, işletmelerin güvenebilecekleri yapay zeka modelleri oluşturmalarına yardımcı olmak üzere açıklanabilirlik, adillik ve yönetişim için güçlü destek sağlamaya devam ediyor.

Amerikan sinema zinciri AMC ve global teknoloji şirketi Submergence Group gibi çeşitli sektörlerdeki işletmeler de iş akışlarını güçlendirmek için IBM Watson ve IBM Maximo ürünlerine yönelmeye devam ediyor.

AMC Theatres Kıdemli Analitik Direktörü Reena Mathews ürün hakkında yorumlarını şu sözlerle açıkladı: “Sinema salonları genelindeki tüketici davranışlarına ilişkin daha kapsamlı bir anlayış elde etmek için Watson Studio’yu kullanmaya başladık. İşletmemizde bu ürünün kullanım alanını genişletmek için büyük heyecan duyuyoruz”

Submergence Group Mühendislik Direktörü Don Scott ise tasarlanan ürünler hakkında şunları söyledi: “IBM Maximo Visual Inspection (MVI), bilgisayarlı vizyon modellerini eğitme, devreye alma ve çalıştırma sürecini büyük ölçüde basitleştirerek; ihtiyaçlarımız hızla değişse bile, son teslim tarihlerine uymamıza yardımcı oldu. Bu basitleştirmenin yanı sıra MVI, kodlama veya derin öğrenme uzmanlığı gerekmeksizin hızla uygulamalar oluşturabilmelerini sağlayacak tüm bileşenleri bizlere sunuyor. Ayrıca yorucu görevleri ortadan kaldırıp, yeni modellerin hızlı bir şekilde devreye alınmasını sağlayan MVI sayesinde; yapay zeka inovasyonunu doğrudan uzmanlarımızın ellerine bırakmak mümkün hale geldi.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.