Huawei MatePad SE inceleme

Huawei’nin Türkiye’de satışa sunduğu uygun fiyatlı yeni tabletiyle ilgili deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Bir tablet için fazla bütçeniz yoksa, ama hem kendiniz hem de aile üyelerinizin kullanırken keyif alacağı bir tablet arıyorsanız, işte karşınızda Huawei MatePad SE…

Tabletler, bilgisayar ve telefon arasında kalan cihazlar olarak bilinseler de, günümüzde çok daha fazlasını yapabilen çözümlere dönüştü. Klavyeyi bağladığınızda bir laptop’tan farksız hale gelen tabletler, iş ve eğlenceyi bir araya getiriyor, hem de kullanıcıların maliyetlerini aşağı çekmesini sağlıyor.

Tablet dediğimizde sektörde çok da fazla marka yok aslında. Ancak son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Huawei, her yıl pek çok farklı tablet modeliyle kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Türkiye’ye girdiği ilk yıllar daha çok telefonlarıyla tanıdığımız Huawei, yıldan yıla ürün yelpazesini genişleterek akıllı saatlerden akıllı bilekliğe, kulaklıklardan dizüstü bilgisayar ve monitor gibi farklı alanlarda çözümler üretti. Özellikle de dizüstü bilgisayar tarafında Huawei’nin pazar payı yıldan yıla hızla arttı.

Tablet tarafında da iddiası olan şirketin MatePad SE modeli, bir tabletten beklediğiniz pek çok özelliğe sahip, gelişmiş bir model. Bu videoyu yayına aldığım günlerde de 4499 TL fiyat etiketiyle satıştaydı ve bu fiyat da ürünü rakip modellerden ayrıştıran önemli bir özellik.

Cihazın teknik özelliklerine yakından bakmadan önce tasarımına odaklanalım. MatePad SE, 10.4 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Bu büyük ekrana karşın öyle ağır bir cihaz olduğunu da düşünmeyin. 440 gram ağırlığıyla bence göründüğünden çok daha hafif bir yapıda bir tablet kullanıyoruz.

Bu hafif yapı, ince tasarımla bütünleşmiş ve mikro kavisli orta çerçeve tasarımı da elde tutuş hissi bakımından büyük rahatlık sağlıyor. Evde, ofiste ya da dış mekanda tableti elimize aldığımızda elbette ergonomi öncelikli bir konu haline geliyor. Bu açıdan MatePad SE, tasarımı ve hafif yapısıyla geçer not alıyor.

Pürüzsüz köşeleri ve kumlanmış metal tasarımı ile birlikte bu cihazın sağladığı bir başka önemli avantaj da dayanıklı yapısı… Günlük koşturma içinde telefonlarımı ne kadar sık düşürdüğümüzü tahmin edersiniz. Bu durum tabletlerde de hiç azımsanacak gibi değil.

Telefonların iki katından fazla ağır olan bu ürünlerin düşme olasılığı çok daha yüksek. Bu noktada cihazın darbelere karşı olabildiğince dayanıklı olması kritik önemde. Bu açıdan bakınca Huawei’nin bu noktayı atlamadığı görülüyor. Yüksek kalitede malzemeden üretilen gövde, kazara düşme veya üzerine oturma gibi günlük hayatta ara sıra karşılaşılan durumlar söz konusu olduğunda zayıflık göstermiyor. Bu da haliyle MatePad SE’nin tasarım tarafında sağladığı bir başka önemli avantaj oluyor.

Şimdi de ekrana yakından bakalım. Az önce belirttiğim gibi 10.4 inç büyüklüğünde bir ekranımız var. 2000×1200 piksel çözünürlük sunan bu FullView ekran, 1200:1 kontrast oranı sunuyor. Bu yüksek kontrast oranıyla birlikte ekrana gelen görüntüler hem oldukça canlı hem de detayların fazlaca belirgin olduğu zengin bir görsel deneyim elde ediliyor. 5 bin TL’nin altında satılan bir tablet için oldukça iddialı özellikler bunlar. Fiyat kısmına videomun sonunda ayrıca geleceğim.

Ekran gövde oranı yüzde 83 seviyelerinde olan tablette ekran başına düşen piksel yoğunluğu ise 225 PPI.

Ekrandan bahsediyorsak elbette göz sağlığını da düşünmeden edemeyiz. Uzun saatler ekran başında vakit geçiren, akşamları uyumadan tabletinde okuma yapan ya da film veya dizi izleyenler, aslında sürekli ekranlardan yayılan zararlı mavi ışığa maruz kalıyor. Kullanım sırasında belki fark etmiyoruz ama aslında bu zararlı ışık, hem gözleri yoruyor ve hem de gün geçtikçe göz sağlığımızı daha da yıpratıyor. MatePad SE’nin ekranı ise diğer Huawei ürünlerinde olduğu gibi özel bir filtreye sahip. Bu nedenle Ekran ayarlarından erişebileceğiniz Göz Konforu ve eKitap gibi modları kullanmayı ihmal etmeyin.

Zararlı mavi ışığın etkilerini iyiden iyiye azaltan bu özel 2K ekran, ortam ışığına bakarak parlaklık seviyesini de otomatik olarak ayarlamayı ihmal etmiyor. Böylece dış mekanda, bolca güneşin olduğu bir noktada veya daha loş ışığın bulunduğu bir ortamda bulunduğunuzda tablet ekranı, optimum parlaklık seviyesini kendi belirliyor ve gözler için en doğru parlaklıklığı sağlamaya çalışıyor. Tüm bunlar da tableti kullanırken konfordan ödün vermememizi sağlıyor.

MatePad SE’nin bu gelişmiş ekranına stereo ses desteği de eşlik ediyor. Histen 8.0 teknolojisi ile tasarlanan çift simetrik hoparlör sistemi işini gayet iyi yapıyor. Bu teknoloji sayesinde surround ses alanı genişletebilirken, insan sesini geliştirerek de her aramayı, izlediğiniz filmdeki en anlaşılmayacak cümleleri veya toplantılarınızdaki her ayrıntıyı, kristal netliğinde işitme şansınız oluyor.

İşlemci noktasında MatePad SE’ye 6 nm sürecinde üretilen Qualcomm’un Snapdragon 680 çipi güç veriyor. Bu seviyede bir tablet için uygun bir işlemci ve yüklediğiniz hemen her oyun ve uygulamayı sorunsuz kullanabiliyorsunuz. Bu işlemciye Adreno 610 GPU eşlik ediyor.

MatePad SE, yüksek performanslı bir antene sahip. Böylece internete eriştiğinizde güvenli ve stabil bir kullanım mümkün olurken, güçlendirilmiş bir kablosuz bağlantı performansı da elde ediliyor.

Yeni MatePad, HarmonyOS 3 yüklü olarak kutusundan çıkıyor. Bu gelişmiş yazılım, hem donanımızı daha verimli bir şekilde kullanmamızı sağlıyor, hem de sade arayüzüyle de aradığımızı kolayca bulup kişiselleştirme noktasında büyük bir esnekliğe sahip oluyoruz.

AppGallery, Huawei’nin uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve epey yol kat ettiği büyük bir uygulama mağazasına dönüştü. Tıpkı Huawei telefonlarda olduğu gibi MatePad SE’de de bankacılık uygulamaları dahil artık arama yaptığımızda pek çok uygulamaya kolayca ulaşabiliyoruz. Benzer şekilde Petal Search’ü kullanarak da uygulamalar dahil farklı kategorilerde aradığınız pek çok şeye kolayca erişebiliyorsunuz.

Uygulamalardan söz açılmışken Google servisleriyle ilgili de önemli bir hatırlatma yapayım. Huawei cihazlarda Google servis ve uygulamalarını kullanabiliyorsunuz. Gspace ismindeki uygulamayı AppGallery üzerinden indirerek Google Play Store üzerinden hesabınıza erişiyorsunuz, sonrasında da tıpkı diğer Android cihazlarda olduğu gibi istediğiniz herhangi bir uygulamayı mağazadan indiriyorsunuz. YouTube dahil aklınıza ne gelirse MatePad SE’ye yükleyebilirsiniz. Böylece ‘acaba şu şu uygulama çalışıyor mu’ gibi soruları kendinize sormanıza artık gerek yok.

Ancak şunu da belirtmem gerekiyor. Gspace üzerinden indirilen her uygulama, sorunsuz çalışmıyor ve bazı uygulamalar özelinde sorun yaşanabiliyor. Ama genel olarak iş gören bir çözüm.

Bir Huawei cihaz kullanıyorsanız, diğer ekosistem ürünlerine bağlanmak hem çok kolay hem de kurulan bağlantı ile daha gelişmiş bir kullanıcı deneyimi elde edebiliyorsunuz. Ekranın sağ üst kısmından aşağı doğru kaydırma yaptığınızda Süper Cihaz özelliğini göreceksiniz. İşte bu özellik üzerinden çevrenizdeki diğer Huawei cihazlara hızlıca bağlanabilirsiniz.

HarmonyOS kullanışlı pek çok özelliğe sahip. Bunlardan biri de Çoklu Pencere özelliği. Birden çok işi aynı anda yapmak için gerçekten fazlasıyla iş görüyor. Kayan ğencere, bölünmüş ekran görünümü veya her ikisine de kullanarak tek seferde birden çok uygulama açabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için parmağınızı sağ veya sol kenardan içeriye doğru kaydırmanız yeterli. Bir yandan fotoğraflarınıza bakarken, diğer yandan web’de gezinmeye devam edebilirsiniz.

Ekranı daha da kullanışlı hale getirmek mümkün. Bunun için de Servis Araçları’ndan yararlanıyoruz. Ekrana iki parmağınızla dokunup kaldırdığınızda ekranın özelleştirilebildiğini görüyoruz. Duvar kağıdı, geçişler ve Başlangıç ekranı gibi ayarlara da buradan erişilebiliyor. Burada asıl dikkatinizi çekmek istediğim Servis Araçları yani widget kısmı. Bu bölüme girerek ihtiyacımız olan widget’ları ana ekrana taşıyabiliyoruz. Hava Durumu, galeri, hızlı arama dahil pek çok widget arasından seçim yapabiliyoruz. Bu widget’ları istediğimiz şekilde kümelendirebilmek de iyi düşünülmüş.

MatePad SE, ebeveynleri de unutmamış ve Çocuk Köşesi adı altında özel bir bölüm açmış. Bu uygulama, tablette gezinmeyi her yaştan çocuk için güvenli ve eğlenceli hale getiriyor. Tableti çocuğunuza bırakacağınız zaman bu uygulamayı açabilirsiniz. Böylece çocuğunuz hem izniniz olmadan uygulamadan çıkamaz hem de oyun oynatıp, boyama ya da çizim yaparak güzel zaman geçirebilir.

Aynı zamanda Güvenlik ve Gizlilik noktasında da MatePad SE, kullanıcıların işine yarayacak bir dizi özelliğe sahip. Uygulama Kilidi özelliği ile herhangi bir uygulamayı şifreleyebilir ve sadece şifreyi bilen kişi olarak uygulamaya girebilirsiniz. Şifre Kasası ile şifrelerinizi tek çatı altında korumaya alırken, Dosya Kasası ile de önemli dosyalarınızı şifreleyebilirsiniz.
Gizlilik ayarı üzerinden de kullanmakta olduğunuz uygulamaların hangi izinleri kullandığını görebiliyorsunuz. Gizlilik ayarına ilk girdiğinizde karşınızda bazı barlar çıkıyor. Burada uygulamaların ne ölçekte izinleri olduğu bir bakışta görülüyor. Bu uygulamalara dokunarak hangi izinlere sahip olduğuna bakabilirsiniz ve vermek istemediğiniz izni de kolayca kaldırabilirsiniz.

MatePad SE, 4.499 TL fiyat etiketiyle Türkiye’de satışa sunulmuş durumda. Hemen her şeyin cepleri fena halde yaktığı bugünlerde bence bu seviyede bir tablet için uygun bir fiyat.

MatePad SE ile ilgili detaylı bilgi ve güncel fiyat için tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.