Huawei FreeBuds 5i inceleme

Huawei, yeni bir kablosuz kulaklık modelini Türkiye’de kullanıcılarıyla buluşturuyor. Şu sıra orta seviye bir kablosuz kulaklık arayışınız varsa, bu videoyu izlemeden karar vermeyin. İşte karşınızda Huawei FreeBuds 5i…

Bugüne dek Huawei’nin pek çok kulaklık modelini yakından deneyimleme şansı buldum. Hala da aktif olarak daha önce satışa sunulan kulaklıklarını kullanıyorum. Bu alanda hem yıldan yıla uzmanlığını geliştiren bir marka, ama sadece işin teknolojisine bakmayıp, tasarımına da özen göstermesi, bu kulaklıkları rakiplerinden ayrıştıran önemli bir etken.

Huawei’nin kullanıcılarıyla buluşturduğu FreeBuds 5i, giriş ve üst seviye değil de, daha çok orta segmente giren ve gelişmiş özelliklere sahip bir kablosuz kulaklık.

Öncelikle tasarımıyla başlayalım. Elimde bulunan Seramik Beyaz rengi dışında Toz Mavisi ve Nebula Siyahı olmak üzere toplamda üç farklı renkte kasaya sahip. Bu yumuşak hatlara sahip tasarım, biraz çakıl taşı tasarımını andırıyor ve dokulu yüzeyi de kulaklığa ayrı bir hava katmış.

Kompakt yapıdaki kulaklığın şarj kutusu 33.9 gram ağırlığında. Kulaklıkların her biri de 4.9 gram ağırlığa sahip. Hafif ve kompakt kasası hem taşırken rahatsızlık uyandırmıyor, hem de kulaklıklar hafif ve ergonomik bir tasarıma sahip olduğundan uzun saatler rahatça kullanabiliyoruz.

IP54 sertifikası sayesinde de su geçirmez bir yapı sunulmuş. Yağmura yakalandığınızda ya da ufak bir su birikintisine kulaklıklar düştüğünde tasa etmeniz gerekmiyor, bu noktada dayanıklı olduğunu söyleyebilirim.

Bu serinin bir önceki modeli olan FreeBuds 4i’den farklı olarak kulaklık boyları da kısaltılmış ve 7 mm’lik bir fark söz konusu. Haliyle önceki modele göre yüzde 11 oranında daha hafif bir yapıda. Böylece 29 mm uzunluğunda olan bu kulaklık tasarımı, hem kulak şekline daha uyumlu hale getirilmiş hem de kulağa rahat oturması sağlanmış.

Bu nokta çok önemli. Bu bahsettiğim belki çok ufak, minik yenilikler gibi düşünülebilir. Ancak kulaklıkları pek çok farklı senaryoda kullanıyoruz. Dizi ya da film izlerken, telefon görüşmesi yaparken ya da müzik dinlerken sıkça bu kulaklıklarla beraberiz. O yüzden bu kulaklıkların en başta ergonomik olması şart. Bu açıdan FreeBuds 4i’ye kıyasla yapılan bu iyileştirmenin yerinde olduğu bir gerçek.

Tabii önceki modele göre yapılan tek iyileştirme elbette bununla sınırlı değil.

Buraya kadar tasarım tarafında dikkatimi çeken noktaları paylaştım. Şimdi de asıl değinmemiz gereken yere geliyoruz, yani ses kalitesine ve bu tarafta sunulan teknolojilere…

FreeBuds 5i, Hi-Res Audio Wireless sertifikasına sahip. Yani bu sertifikayla yüksek çözünürlüklü müzik deneyimi sunduğunu ilk bakışta anlayabiliyoruz. FreeBuds 5i, kişiye özel bir dinleme deneyimi sunan daha geniş bir frekans tepkisine sahip. HD ses kaynakları için tam bağlantılı yüksek çözünürlüklü seslere ve farklı tarzlarla eşleşebilen çoklu EQ özelliklerine de sahip gelişmiş bir kulaklık.

Kulaklıklardaki 10 mm’lik dinamik sürücü birimleri, polimer kompozit diyaframla birlikte çalışarak düşük, orta ve yüksek frekanslarda gerçekten de oldukça iyi bir ses deneyimi sunuyor ve daha da önemlisi bu kulaklıkları tüm müzik türleri için ideal hale getiriyor.

Kulaklıkların kulağa tam oturmadığı durumlarda da ses kalitesinden taviz vermediğini görüyorsunuz. Kristal netliğinde ses sunmasıyla birlikte düşük frekans kaybını da olabildiğince azaltıyor.

Ses tarafındaki performansı gerçekten de iyi. Kulaklıklar, HD sesi oynatmak ve iletmek için güçlü donanım, algoritmalar, LDAC HD ses codec’i ve çoklu EQ efektlerinden yararlanıyor, bu sayede orijinal sesin her zaman aslına uygun şekilde işlenmesi de mümkün oluyor.

Bu kulaklıklar ayrıca dinleyicilerin bas artırma veya tiz artırma modunu seçerek ses efektlerini serbestçe ayarlamasına olanak tanıyan çoklu EQ efektlerini de kullanıcısına sunuyor.

Bu kulaklıkları elbette her zaman ev veya ofis ortamında kullanacak değiliz. Zaman zaman sokakta, caddede müzik dinlerken, telefon görüşmeleri de yapacağız. Özellikle de metro ve trende kullandığımız anlarda bu kulaklığın nasıl bir performans sunduğunu merak ettim.

FreeBuds 5i, çevresel gürültülerin minimum düzeyde karışmasıyla sesi temiz ve bozulmamış tutmak için, yüksek frekanslı gürültüyü pasif olarak etkili bir şekilde engellemek için geleneksel kulak içi tasarımın ötesinde hibrit gürültü giderme teknolojisi ile birlikte geliyor.

Kulaklıklar, yalnızca dış gürültüyü algılamakla kalmayıp, aynı zamanda kulak kanalındaki ekstra gürültüyü de yakalayan ve 42dB’ye kadar maksimum ANC derinliği sağlayan çift mikrofonlu ANC ve hibrit gürültü giderme teknolojisi ile donatılmış.

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? Kulaklıklarınız bulunduğunuz ortama göre sizi optimum noktada tutuyor ve ses kalitesi de netliği de aynı düzeyde kalıyor. İsterseniz metro istasyonunda veya havaalanında olun, ya da ofis veya evinizde bulunun, bunlar önemli değil. Sonuçta kulaklığımızın Ultra, Genel ve Rahat gibi gürültü giderme modları var ve dilediğimizi seçip ortama en uygun şekilde kulaklığımızdan maksimum seviyede verim alabiliyoruz.

Telefon görüşmesi yaparken genelde ses konusunda kulaklıklardan çokça şikayet ederiz. Sesimiz karşı tarafa net olarak iletilmez ve gürültüyü de karşı tarafa yolladığımızdan görüşmelerimizi maalesef kısa tutmak zorunda kalırız. Ancak FreeBuds 5i, bu noktada önemli bir avantaj sağlıyor.

FreeBuds 5i, çağrıları kristal netliğinde iletmek için AI nöral ağı algoritmasını kullanıyor. Sesinizi ayırt etmek ve geliştirmek için AI Gürültü Önleme özelliği ile birlikte geldiğinden, aramalarınızda artık gürültü problem olmayacak ve iletişiminizi sorunsuz yapabileceksiniz.

Kulaklıkların kullanımından da bahsedelim. Huawei’nin diğer kulaklıklarından da hatırlayacağımız gibi Sezgisel Dokunmatik Kontroller bu modelde de mevcut. Yani kulaklığın sesini açıp kısmak istediğimizde, çağrılara yanıt vermemiz gerektiğinde veya gürültü engelleme modları arasında geçiş yaparken telefona ihtiyacımız yok. Kulaklıklara dokunmamız yeterli. Gayet basit.

ANC modunu açıp kapatmak istediğimizde bir süre kulaklığa basmamız yeterli. İki kez basarak da sesi oynatıp duraklatabilirken, aramaya yanıt verip bitirebiliyoruz. Yukarı aşağı kaydırma yaptığımızda da sesi açıp kısma şansımız oluyor.

Kulaklıkları telefonumuzla fotoğraf çekerken de kullanabiliyoruz. Selfie çekimi yaparken bu durum bize büyük bir esneklik sağlıyor. Kulaklıklara çift dokunarak uzaktan çekim yapabilirken, böylece istediğimiz açıdan farklı fotoğraflar çekme imkanı doğuyor.

Bu kulaklıkların sevdiğim bir başka tarafı da çoklu bağlantı desteğine sahip olması. İki farklı ciihaza aynı anda bağlayabiliyorsunuz. Böylece kulaklığı kullanırken bir Huawei tablet, bilgisayar veya telefon arasında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Mesela tabletimizle veya bilgisayarımızla kulaklığı kullanırken o sırada arama aldınız, telefonu açtığınızda doğrudan telefonunuz üzerinden kulaklığı kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Büyük kolaylık kesinlikle.

Son olarak batarya ömrünü konuşalım. Şarj kutusuyla birlikte toplamda 28 saatlik bir batarya ömrü sunuluyor. Bence yeterli bir süre. Her gün üç dört saat kullansanız bile bir hafta rahatça şarj derdi olmadan kulaklıklarınızı kullanabilirsiniz.

Ayrıca bataryasının boş olduğu durumlarda da hızlı şarj imkanı var. 15 dakikalık kısa süreli şarjda bile 4 saatlik bir kullanım imkanı sunması oldukça önemli bir nokta.

Gelelim fiyatlara. Bu videoyu yayınladığım günlerde 1699 TL’lik bir fiyatla alıcısına ulaşıyor. Orta segment dediğime bakmayın, gelişmiş pek çok özelliğe sahip ve çok daha yüksek fiyatlara çıkmadan da uzun yıllar kullanabileceğiniz kaliteli bir kulaklık olmuş.

Güncel fiyat ve detaylı bilgi için tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.