HES kodu riskli ne demek ve ne zaman geçer?

Son zamanlarda birçok kişi tarafından “HES kodu riskli” yazısının ne demek olduğu oldukça çok merak ediliyor. Birçok insan internette HES kodu riskli yazısının ne anlama geldiğini merak ediyor. Peki HES kodu riskli nedir?

Korona dönemi ile birlikte hayatlarımız oldukça fazla değişti. Bu değişimlerin arasında artık HES kodu kullanma zorunluluğu da bulunuyor. Birçok yere girerken genelde artık HES kodu ile giriş yapıyoruz. Ayrıca toplu taşıma araçlarında da HES kodu zorunluluğu bulunuyor.

Bu kod sayesinde korona olan veya korona riski olan insanlar takip edilerek yasaklara uyup uymadıkları belli oluyor. Son zamanlarda da birçok kişi HES kodu riskli yazısının ne demek olduğunu merak ediyor. Eğer HES kodunuzda HES kodu riskli hatasını alıyorsanız ve korona değilseniz büyük ihtimalle yakınlarınızdan veya son zamanlarda görüştüğünüz iş arkadaşlarınızdan biri korona olmuştur. Bundan dolayı da riskli grupta yer almaktasınız.

Bu yüzden dışarıya çıkmamanız evde kendinizi karantinaya sokmanız gerekiyor. Ayrıca korona olan insanların da HES kodlarında “HES kodu riskli” yazısı yazmaktadır. Bu durumun ne zaman geçeceği konusuna gelecek olursak HES kodu riskli durumu 15 gün sonra geçmektedir. Tabi bu süre zarfında korona olmamanız gerekiyor. Eğer korona belirtileri gösterdiyseniz yine korona belirtileri gösterdiğiniz tarihten itibaren 15 gün boyunca karantinada kalmanız gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.