HES kodu nasıl alınır? HES kodu özel araç için geçerli mi?

HES kodu nasıl alınır? Özellikle de koronavirüs salgını sonrası kullanıcılar bu soruyu soruyor ve en doğru yanıtı arıyor. Şehirler arası sehayat etmek isteyenlerin başvurması gereken HES kodu ile sadece otobüslerle değil, uçak ve trenle de yolculuk yapılıyor. Dolayısıyla seyahat edecek herkesin HES koduna ihtiyacı var. Peki HES kodu nasıl alınır? HES kodu özel araç için geçerli mi?

HES kodu, corona virüs süresince şehirler arası seyahatlerde kullanacağımız ve tamamen güvenlik için yapılan bir uygulama. HES kodu nasıl alınır sorusunun yanıtını ise şöyle verelim:

HES Kodu (Hayat Eve Sığar) uygulama veya SMS ile alınabilir. Öncelikle uygulama üzerinden HES kodu nasıl alınır, buna bakalım. Uygulamayı açtıktan sonra HES Kodu İşlemleri bölümüne girmeniz gerekiyor. Ardından Kod kullanım süresini seçip kod oluşturuyorsunuz. Yani HES kodu almak işte bu kadar basit.

HES koduyla ilgili bazı sınırlar vatandaşa bağlı. Kod üretiminden üretilen kodun süresine ve hatta kodun silinmesine kadar pek çok opsiyonu vatandaş değerlendirebilecek. Vatandaşlar ayrıca hangi kodu hangi kurumla paylaştığını da liste şeklinde görüntüleyebiliyor.

SMS ile HES kodu alma yöntemine bakalım. Bunun için önce HES yazıyoruz ardından T.C. Kimlik NUmarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve elbette paylaşım süresini (gün bazında) yazıyoruz ve 2023’e SMS yolluyoruz.

Bunu şöyle örneklendirelim:

HES 10987654321 1234 56 yazıyorsunuz ve 2023’e SMS atıyorsunuz. Hepsi bu…

Bu SMS’in ardından HES kodunuzu almış oluyorsunuz. Paylaşım süresi belirtilmeyen başvurular için kodların süresi maksimum bir yıl ile sınırlandırılacak.

HES kodu özel araç için geçerli mi

HES kodunun otobüs, tren ve uçak yolculuklarında kullanılabildiğini belirtmiştik. Peki HES kodu özel araç için geçerli mi? Özel araçla şehirler arası yolculuk yapmak isteyenler de HES kodu almak zorunda mı?

Özel aracı olanların HES kodu almalarına ihtiyaç yok. Bu kodu sadece toplu taşıma araçlarını kullanarak seyahat edenlerin edinmesi gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.