GTA 5 bedava oldu, kullanıcı rekoru kırıldı

Epic Games, dünyanın en popüler oyunlarından biri olarak kabul edilen GTA 5’i ücretsiz yaptı, oyuncular büyük ilgi gösterince şirket rekor üstüne rekor kırdı. GTA 5’in ardından Civilization VI’nın da ücretsiz verilmesi, yeni rekorları beraberinde getirdi.

Dijital oyun platformları arasında tatlı bir savaş yaşanıyor. Bir yanda indirimleriyle her daim konuşulan Steam, diğer yanda da Steam’e yavaş yavaş yaklaşmakta olan Epic Games. Steam indirimlerine karşılık olarak her hafta iki oyunu ücretsiz dağıtan Epic Games, daha çok ses getirmek adına geçtiğimiz günlerde GTA 5 ve Civilization VI oyunlarını ücretsiz hale getirmiş ve oyunculardan büyük ilgi görmüştü.

GTA’ya bu denli ilgi gösterilmesi, Epic Games’in yüz binlerce yeni abone kazanmasını sağlarken, anlık kullanıcı sayısında da rekor seviyede bir artış yaşandı. Aylık 61 milyon aktif kullanıcıya ulaşmayı başaran ve kendi tarihinde rekor kıran Epic Games, eş zamanlı kullanıcı sayısında da rekor kırarak 13 milyonu devirdi. Eş zamanlı kullanıcılar, Epic Games’te anlık olarak bulunan kullanıcıların toplam sayısını gösteriyor.

Peki Epic Games, sattığı oyunlardan nasıl gelir yaratıyor? Şirket, sattığı oyun başına yüzde 12 oranında bir pay alıyor. Yani 100 TL’ye Epic Games üzerinden satın aldığınız bir oyunda siz Epic Games’e de 12 TL ödemiş oluyorsunuz.

Steam ise bu konuda daha yüksek bir orana sahip. Yüzde 30’a varan kesinti nedeniyle 100 TL’lik bir oyunda Steam 30 TL kazanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.