Google Play Store ‘İndirme Bekleniyor’ hatasını düzeltmenin en önemli 15 yolu

Android telefonunuza herhangi bir uygulama yüklemek istediğinizde Google Play Store aradığınızı bulabileceğiniz büyük bir platform. Ne yazık ki bazen, telefonunuzda güncelleme ve yüklemelerde sorun yaşayabilirsiniz. Bu yayında, Google Play Store’un indirme bekleniyor sorununu nasıl düzeltileceğini anlatacağız.

Bu hatayı Play Store’dan bekleme veya indirememe şeklinde alabilirsiniz. Bu yayında bahsedilen tüm çözümler bu sorunlar için de işe yarayacaktır.

Android telefonlarda Google Play Store indirme bekleniyor gibi sorunların nasıl düzeltileceğini görelim.

1. TELEFONU YENİDEN BAŞLAT

Android telefonunuzu veya tabletinizi yeniden başlatmayı denemelisiniz. Bazen, bu küçük adım başka bir ayara dokunmadan harika sonuçlar verir.

2. İNTERNET BAĞLANTISINI KONTROL EDİN

Veri bağlantısı telefonunuzda çalışıyor mu? İnternet bağlantısının etkin olup olmadığını kontrol etmek için mobil tarayıcınızda herhangi bir web sitesini açın. Belki mobil verileriniz veya Kablosuz ağınız çalışmıyor ve Play Store’da indirmeyi bekleme sorununun nedeni budur.

3. KULLANILABİLİR DEPOLAMA ALANINI KONTROL EDİN

Cihazınızda gerekli uygulamayı indirmek veya güncellemek için yeterli alan var mı? Bunu kontrol etmek için telefon Ayarları> Depolama‘ya gidin. Kullanılabilir depolama alanı hakkında ayrıntılı bir genel bakış elde edersiniz. Telefonunuzdaki depolama alanı bitiyorsa, telefonunuzdan yer açmak için gereksiz uygulamaları ve verileri kaldırarak başlayın..

Ayrıca, SD kartınızdaki kullanılabilir depolama alanına da bakmalısınız. Sorun devam ederse, telefonunuzdan kaldırın ve uygulamaları indirmeyi deneyin.

4. TELEFONUNUZUN TARİH VE SAATİNİ KONTROL EDİN

Bazen, telefonunuzdaki yanlış tarih ve saat nedeniyle Google Play Store uygulamaları indirmeyi durdurur ve indirme hatasını beklemenizin nedeni budur. Düzeltmek için telefonunuzdaki tarih ve saati düzeltmeniz gerekir.

Bunun için şu adımları izleyin:

  1. Adım: Telefon Ayarlarını açın ve Sistem’e gidin.
  2. Adım: Tarih ve saat üzerine dokunun. Ardından, Otomatik tarih ve saat’in yanındaki geçişi etkinleştirin. Zaten etkinse, kapatın ve tekrar etkinleştirin.
  1. Adım:Telefonu yeniden başlatın ve uygulamaları Play Store’dan indirmeyi deneyin.

5. UYGULAMA İNDİRME TERCİHİNİ KONTROL EDİN

Play Store, uygulamalarınızı indirmek için ağ türünü seçmenize olanak tanıyan yerel bir ayara sahiptir. Yalnızca kablosuz bağlantıyı veya herhangi bir ağı seçebilirsiniz. Bu ayar, indirme işleminin beklemede veya indirme sorunlarını beklemesinin ardındaki neden de olabilir.

Düzeltmek için Play Store’u açın ve üstteki üç çubuk simgesine dokunun. Ayarlar diyalog kutusuna dokunun.

Uygulama indirme tercihi üzerine dokunun. Herhangi bir ağ üzerinden seçeneğini belirleyin.

6. OTOMATİK GÜNCELLEŞTİRMELERİ DEVRE DIŞI BIRAKMA

Play Store’daki yavaş otomatik güncellemeleri nedeniyle yeni uygulamaların indirilmesi zaman zaman takılı kalıyor. Düzeltmek için otomatik güncellemeleri kapatmanız gerekir.

Bunun için Play Store’u açın ve bir uygulamayı indirmeyi veya güncellemeyi deneyin. Ardından, sağ üst köşedeki üç noktalı simgeye dokunun ve Otomatik güncellemeyi etkinleştir’in yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Otomatik güncellemeyi Play Store Ayarları’na giderek de devre dışı bırakabilirsiniz. Ardından, Uygulamaları otomatik güncelle üzerine dokunun ve Uygulamaları otomatik güncelleme.

7. EBEVEYN KONTROLÜ AYARLARINI KONTROL EDİN

Google Play Store’da Ebeveyn denetimlerini etkinleştirdiniz mi? Onlara bir göz atın. İndirmelerinize müdahale ediyor olabilirler. Bunun için Play Store Ayarları’na gidin. Ebeveyn denetimleri üzerine dokunun. Ebeveyn denetimlerini kapalı tutun veya farklı şekilde özelleştirin.

8. PLAY STORE ÖNBELLEĞİNİ VE VERİLERİNİ TEMİZLE

Açık önbellek ve veriler iki ayrı şeydir . Play Store önbelleğini temizleyerek başlayın. Bu sorunu çözmezse, bunun için verileri temizleyin. Önbelleği veya verileri silmek, yüklü uygulamalarınızı veya diğer verileri telefonunuzdan silmez. Ancak, verileri silmek Play Store’dan çıkış yapmanıza neden olur.

İşte adımlar:

  1. Adım:Telefon Ayarlarını açın ve Uygulamalar ve bildirimler veya Yüklü uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi’ne gidin.
  2. Adım: Tüm Uygulamalar’ın altında Google Play mağazasını arayın.
  3. Adım:Depolama’ya dokunun. Ardından Önbelleği temizle üzerine dokunun. Telefonunuzu yeniden başlatın.
  4. Adım: Sorun devam ederse, Google Play Hizmetleri’nin önbelleğini Tüm uygulamalar’ın altında temizleyin.
  5. Adım: Son olarak, hiçbir şey işe yaramazsa Google Play Store ve Google Play Hizmetleri için 3. adımda Verileri veya depolamayı temizle’ye dokunun.

9. GEREKLİ İZİNLERİ VERME

Google Play Store ve Play Hizmetleri’nin düzgün çalışması için belirli izinler gerekir. Depolama ve diğerleri gibi gerekli tüm izinlere sahip olduklarından emin olun.

İzinleri kontrol etmek ve vermek için telefon Ayarları> Uygulamalar ve bildirimler’e gidin. Tüm uygulamalar altında, Google Play Store’a ve ardından Uygulama İzinleri’ne dokunun.

Ardından, Depolama iznine izin verin.

10. ANDROİD SİSTEM WEBVİEW’İNİ GÜNCELLEYİN

Önceden yüklenmiş uygulama System WebView için bir güncelleme olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Bunun için Play Store’u açın ve Android Sistem WebView’u arayın. Web için Google Play Store’da Android Sistem WebView’ı doğrudan açabilirsiniz. Güncelle üzerine dokunun (varsa).

11. VPN’Yİ DEVRE DIŞI BIRAK

Telefonunuzda bir VPN kullanıyor musunuz? Bir süre devre dışı bırakmayı deneyin. Ardından, Play Store’dan uygulamaları indirin veya güncelleyin. Bunun nedeni bazen VPN uygulamasında bir sorun olmasıdır.

12. UYGULAMA TERCİHLERİNİ SIFIRLA

Android telefonlar, Play Store’da arka plan verileri, veri kullanım sınırları ve daha fazlası gibi indirmeleri etkileyebilecek çeşitli ayarlarla birlikte gelir. Bunları tek tek düzeltmek yerine, tüm ayarları varsayılan değerlerine geri yüklemek için uygulama tercihlerini sıfırlayabilirsiniz. Bunu yapmak sorunu çözecektir.

Adım atma konusunda endişeli iseniz, uygulama tercihlerini sıfırlayarak neler olduğunu ayrıntılı olarak öğrenin. Ardından, şu adımları izleyin:

  1. Adım: Telefon Ayarlarını açın ve Uygulamalar ve bildirimler / Uygulama Yöneticisi’ne gidin.
  2. Adım:Tüm uygulamaları açın ve üstteki üç nokta simgesine dokunun.Uygulama tercihlerini sıfırla’yı seçin. Bir sonraki ekranda onaylayın.

NOT: Ayrıca, uygulama tercihlerini Ayarlar> Sistem> Sıfırlama seçeneği> Uygulama tercihlerini sıfırla’ya giderek sıfırlayabilirsiniz.

13. PLAY STORE GÜNCELLEMELERİNİ KALDIRMA

Google Play Store ve Play Hizmetleri arka planda otomatik olarak güncellenir. Bazen, beklendiği gibi güncellenmezler ve bu nedenle indirme beklemede veya indirilmeyi bekleniyor gibi hataları alırsınız.

Düzeltmek için Play Store ve Hizmetler güncellemelerini kaldırmanız gerekir. Bunun için telefon Ayarları> Uygulamalar ve bildirimler> Google Play Store’a gidin. Üstteki üç noktalı simgeye dokunun ve Güncellemeleri kaldır’ı seçin. Play Hizmetleri için de aynısını yapın.

Bunu yaptığınızda yalnızca son güncellemeler kaldırılır. Play Store’u telefonunuzdan kaldırmaz. Play Store ve Hizmetlerin arka planda tekrar güncellenmesi için 5 dakika bekleyin. Ardından, uygulamaları yüklemeyi deneyin.

14. PLAY STORE’U MANUEL OLARAK YÜKLEME

Bazen, yukarıda gösterildiği gibi Play Store’u yeniden yükledikten sonra bile sorun devam ediyor. Bunun nedeni, Play Store’un mevcut sürümünün hatalı olması olabilir. Önceki veya başka bir sürüme dönerek manuel olarak yüklemeniz gerekir.

15. BLUETOOTH’U KAPATIN

Birçok kullanıcı, özellikle Samsung telefon sahipleri, telefonlarında Bluetooth’u kapatmanın sorunu çözdüğünü öne sürdüler . Bunu da denemelisin. Geçici bir sorun olabilir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.