Google kapınıza kadar gelecek

Google, 2017’de drone’lar yoluyla teslimat yapmaya hazırlanıyor. Firma, yeni planlarını Washington’daki bir hava trafiği kontrolü konferansında ortaya çıkardı.

2014’te ortaya çıkan ve Project Wing olarak bilinen proje, otomatik çalışan drone’larla siparişlerinizi size havadan ulaştırma amacını taşıyor. Google’ın kendine has drone’larıyla yapılan testler, Avustralya’da yapılmaya başlandı bile. Project Wing’te kullanılan drone’lar, diğer firmaların denediği “helikopter” benzeri drone’lardan biraz farklı. Google’ın drone’ları yukarıya bakan kanatlara sahip ve yükünü bir ip yardımıyla yere indiriyor. Böylece aracın yere inmesine gerek kalmıyor, oluşabilecek tehlikeler önlenmiş oluyor.

Yakın zamanda Amazon’un drone’larla teslimat yapma planları ortaya çıkmıştı, bu yüzden Google’ın bu alandaki çalışmalarını hızlandırması tesadüf olmasa gerek. Kapınıza drone’larla teslimat yapmak isteyen firmaların önündeki en önemli engel, şu an için hava trafik kontrolü kuralları ve standartları. Ancak görünüşe bakılırsa Google, bunu büyük bir engel olarak görmüyor ve 2017’de drone’larıyla hizmete başlamayı planlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.