Google, 12 bin çalışanını işten çıkardığını açıkladı

Teknoloji şirketlerinde işten çıkarmalar devam ediyor. Son olarak Google’ın ana şirketi Alphabet 12 bin kişiyi işten çıkardığını açıkladı. Bu rakam şirketin toplam iş gücünün yüzde 6’sına denk geliyor.

Alphabet’in tepe yöneticisi Sundar Pichai personele gönderdiği bildiride, “bugün karşı karşıya olunandan farklı bir ekonomik gerçeklik için” çalışan sayısı açısından hızla genişlediğini ifade ederek “Bizi bu noktaya getiren kararların tüm sorumluluğunu üzerine alıyorum” dedi.

Pichai bu dönemin şirketin odağını keskinleştirmesi, maliyet tabanını yeniden yapılandırması ve şirket içi yetenek ve sermayenin en yüksek önceliklere yönlendirilmesi için “önemli anlar” olduğunu da sözlerine ekledi.

Euronews’in haberine göre işten çıkarmaların başta işe alım ve bazı kurumsal işlevler olmak üzere, çeşitli mühendislik ve ürün ekipleri de dahil, küresel çapta tüm şirket genelindeki istihdamı etkileyeceği bildirildi.

Alphabet’in etkilenen çalışanlarına şimdiden e-posta gönderdiği belirtilen notta, kararın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki personeli hemen etkileyeceği, ancak yerel istihdam yasaları ve uygulamaları nedeniyle diğer ülkelerde daha uzun sürebileceği ifade edildi.

Yapay zeka yatırımları

İşten çıkarma kararı, ekonomik belirsizliğin yanı sıra Google ve Microsoft’un üretken yapay zeka olarak bilinen ve gelişmekte olan bir yazılım alanına yatırım yaptığı teknolojik vaatlerin de olduğu bir döneme denk geldi.

Pichai bildiride bu yatırımlara işaret ederek, “Misyonumuzun gücü, ürün ve hizmetlerimizin değeri ve yapay zekaya yaptığımız erken yatırımlar sayesinde önümüzdeki büyük fırsat konusunda kendime güveniyorum” diye yazdı.

Alpahbet’in istihdamı azaltma kararı, rakibi Microsoft’un 10 bin çalışanın görevine son verileceği açıklamasının birkaç gün sonrasında geldi. Bu kararla Google da, Meta, Twitter ve Amazon gibi teknoloji devlerinin zorlanan küresel ekonomi ve yüksek enflasyonun etkisiyle istihdamı azaltma kararına katılmış oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.