Fitbit Inspire 3 inceleme

Akıllı saatler ilk çıktığında gerçekten ihtiyacımız olan bir çözüm müydü, pek çoğumuz emin olamadık. İstediğimiz kadar kadranını değiştirebildiğimiz bu saatler, adımlarımızı sayıyor ve daha sağlıklı bir yaşam için bize rehberlik ederken, yanımızdan 7/24 ayırmadığımız bir asistana dönüşüyor. Ancak zamanla gördük ki bir akıllı saat ya da akıllı bileklik, kendinden beklenenin çok daha fazlasını yapabiliyor. Bu videoya beraber deneyimleyeceğimiz Fitbit Insipire 3 de akıllı bileklik akımının son oyuncularından biri. Bileğimde taşıdığım saat hafif olsun ama bir bileklikten beklediğim her şeyi, üstelik renkli ekranıyla birlikte fazlasıyla yapabilsin diyorsanız, gelin yeni Fitbit’e beraber bakalım.

İnceleme videosu için tıklayın:
https://youtu.be/RUqjL2HUh6c

Öncelikle şunu söyleyeyim: Akıllı saatler herkese göre değil. Ama birinin size kötü bir gece uykusu çektiğinizi söylenmesinden hoşlanıyorsanız veya yoğun bir gün geçirdiğinizi hatırlatacak bir şeye ihtiyacınız varsa, işte Fitbit Inspire 3 bu noktada size günün her saati eşlik ediyor.

Bilekliklerin akıllı saatlere göre artıları da var, eksileri de. Özellikle hafifliği ve batarya ömrü noktasında bileklikler oldukça verimli. Hem bileğimizde taşırken hafifliğinden dolayı varlığını unutuyoruz, hem de yoğun kullanımda bile sık sık şarj etmek gibi bir derdimiz olmuyor. Sırf bu iki sebep bile bir akıllı bilekliği akıllı saatlerin önüne geçirmeye yetiyor.

Fitbit Inspire 3, Bilkom Güvencesiyle Türkiye’de… Öncelikle yeni Fitbit’in tasarımıyla başlayalım. Az önce belirttiğim gibi diğer Inspire serisi modellerde olduğu gibi oldukça ince ve hafif bir yapısı var. Üç farklı renkte kayışla geliyor. Kullanmakta olduğum Sabah Parıltısı rengi dışında Lila ve Geceyarısı Siyahı renk seçenekleri de mevcut.

Hangi kombinasyonu seçerseniz seçin, bileğinize hafif ve rahat bir şekilde oturan ve onunla uyurken, yürüyüş yaparken veya spor salonundayken rahat bir deneyim elde ediyorsunuz.

Fitbit’in üzerinde herhangi bir fiziksel tuş bulunmuyor ve kontrolleri genel olarak ekrandan yapıyoruz. Ancak kasanın her iki yanında yer alan dokunsal düğmelere iki parmağınızla aynı anda dokunduğunuzda hem ekranı uyandırabiliyorsunuz hem de ana saat ekranına hızlıca geri dönebiliyorsunuz.

Açıkçası bu tip bir ürünü kullanırken ille de tuş olsun gibi bir derdiniz olmuyor. Çünkü saat ekranında aradığınız her şeye kolayca ulaşabiliyorsunuz ve ama menüye dönmek de az önce anlattığım gibi gayet basit bir işlem.

Saatimiz, aynı zamanda dayanıklı bir yapıda. Suya ve toza karşı dirençli. Yağmurlu havalarda kullanmak şöyle dursun, su birikintisine düşse de zarar görmüyor. Daha da önemlisi 50 metre derinliğe kadar su geçirmiyor.

Gelelim ekrana. Daha önceki Inspire modellerinde tek renkli bir ekranla yetinmek durumundaydık. Bu modelde ise monokrom OLED ekran terk edilmiş ve renkli AMOLED ekrana yer verilmiş. Bu da Fitbit serisine yeni bir canlılık getirmiş. Önceki Inspire modellerde dış mekanda, bolca ışığın olduğu bir ortamda ekrandaki içerikleri görmek oldukça zordu. Şimdi ise ekran daha anlaşılır ve kontrol daha rahat. Özetle, eski bir akıllı bileklik modeli kullanıyorsanız, Inspire 3, yükseltme yapmak için uygun bir model.

1.55 inç büyüklüğünde kasası var. Ancak ekranı bu kasayı kaplamıyor ve oldukça küçük bir yapıda olduğunu belirtmem gerekiyor. İlk kullanmaya başladığımda açıkçası tuhaf geldi. Başlarda dokunuşlarımla bir menüden diğerine geçerken zorlanmadım dersem yalan olur. Elbette daha büyük ekranlı saatleri uzun yıllar kullandıktan sonra bu bilekliği kullanmaya başlayınca bunu yaşamam gayet normal aslında. O yüzden bu bilekliği alacaksanız, çok büyük bir ekran beklemeyin. Ama bu minik boyutlarına karşın her şey okunaklı ve net, AMOLED ekranın da bunda büyük bir avantaj sağladığını da söylemek gerekiyor.

Kontroller oldukça basit. Sağdan sola ya da soldan sağa kaydırma yaparak menüler arasında dolaşabiliyoruz. İlgili ayara geldiğimizde içindeki ayarlara ulaşmak istediğimizde de parmağımızı yukarı doğru kaydırmamız yeterli. Sayaç, spor, koşu ve bisiklet gibi antrenman ayarlarına ulaşabileceğiniz gibi, bildirimlere de saatinizden ulaşabiliyorsunuz. WhatsApp’tan mesaj geldiğinde bu bildirimden anında haberdar olabilirken, çağrı geldiğinde de bu çağrıları kapatabilir ya da yanıt verebilirsiniz.
Egzersizlerden bahsetmişken şunu da belirteyim: Yürüyüş, havuzda yüzme, koşu ve yoga gibi etkinlikler için özel egzersiz modları da bu bileklikte mevcut ve otomatik egzersiz tanıma ve izleme desteği olduğundan siz müdahale etmeseniz de bilekliğiniz hangi sporu o an yapmakta olduğunuzu anlayıp doğru bir şekilde ölçümlemeye başlayabiliyor.

Bildirimlere geri dönelim. Az önce belirttiğim gibi SMS, WhatsApp gibi araçlardan gelen mesajların bildirimlerine kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra sizi arayanları da görebiliyorsunuz. Elbette çağrılara yanıt verirken bileklik üzerinden telefon görüşmesi yapamıyoruz. Bunun yerine telefona dönüp konuşmamızı gerçekleştirebiliyoruz. Saat üzerinden telefon görüşmesi yapmak sizin için hayati bir öneme sahip değilse, üzerinde düşünmeye de bence hiç gerek yok.

Inspire 3, bir akıllı bileklikte olması gerektiği gibi sağlık ve spor noktasında birçok kullanışlı özellikle donatılmış. Adım sayar dışında yakılan kaloriyi de anbean takip edebilirken, belirlediğiniz günlük hedefler dahilinde daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını da ardına kadar açabiliyorsunuz.

Bir saati aşkın bir süre hareketsiz kaldığınızda Inspire 3, sizi uyarmayı ihmal etmiyor ve yerinizden kalkıp hareket etmeniz yönünde bildirim gönderiyor.

Bileklik, bir yandan uyku takibi yaparken, öte yandan kalp atış hızını ve kandaki oksijen seviyelerini izleyebiliyor.
Uyku takibi özelliği oldukça önemli. Bilekliğin batarya ömrü uzun olduğundan dolayı akşam şarja takmak zorunda değildiniz ve bilekliğinizle uyuduğunuzda uyku takibi için bileklik sürekli aktif durumda. Ne kadar süre uyuduğunuzdan tutun da uyku kalitenize kadar pek çok önemli veriye ulaşabiliyorsunuz. Fitbit Premium üyesi olduğunuzda çok daha fazla bilgiye erişebiliyorsunuz. Ancak bu üyeliğin elbette bir ücreti var.

Inspire 3 bileğinizdeyken kalp ritminiz de yakın takipte. PurePulse teknolojisinin kullanıldığı Inspire 3, egzersiz yapmaya başladığınızda kalp ritminizle birlikte yakılan yağ oranını da ekrana getiriyor. Kalp ritmini 7/24 izlediğinden, siz de geriye dönük olarak kalbinizin ritmini öğrenebiliyorsunuz. Bileklikte uyku sırasında düzensiz kalp ritmi algılama özelliği de mevcut.
Özellikle son yıllarda kalp rahatsızlığından dolayı hayatını kaybeden pek çok insan var ve artık kalbine önem vermesi gereken sadece ileri yaştakiler değil, gençler de buna dikkat etmeli. Kalp ritmindeki bir bozulma, spor esnasında ritimde meydana gelebilecek sıra dışı bir görünüm, Inspire 3 üzerinden de kolayca görülebileceğinden, böyle bir sağlık asistanını sürekli yanımızda taşıyor olmak da kesinlikle büyük bir avantaj sağlıyor.

Batarya ömrü noktasında Inspire 3’ün beni tatmin ettiğini söyleyebilirim. Genel kullanımda 10 günü bulan batarya ömrü, pek çok kullanıcı için de yeterli seviyede. Şarj etmek için de kutu içeriğinde yer alan aparatı kullanıyorsunuz ve hızlı şarj özelliği olmadığından şarj için epey bir süre beklediğinizi de söylemem gerek.

Öte yandan Inspire 3, Her Zaman Açık Ekran özelliğini de destekliyor ve saate bakmadığınız anlarda da ekrana saatin görüntüsü yansıyabiliyor. Bu özelliği kullanmanın ise elbette batarya ömrü noktasında bir bedeli var ve 10 günlük batarya ömrü yarı yarıya, hatta 3 güne kadar düşebiliyor. Açıkçası göze hoş görünse de, 3 günde bir şarj edeceğim bir bileklik kullanmak istemediğimden bu özelliği kapatmakta yarar var.

Bu bilekliği kullanırken faydalanacağımız mobil uygulamadan da bahsedeyim. iOS ve Android işletim sistemli telefonlarda sorunsuz çalışan Fitbit uygulamasını ücretsiz olarak cihazınıza indirdikten sonra eşleştirmeyi saniyeler içinde yapıp bilekliğinizi kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bu uygulama üzerinden bilekliğinizle ilgili tüm ince ayarlara erişebiliyorsunuz. Günler, haftalar ve aylar boyu tutulan size özel verilere ulaşmak için de bu uygulamadan yararlanabilirsiniz. Saatinizin kadranını değiştirmek istediğinizde, Premium hesabınızın avantajlarından faydalanmak istediğinizde de Fitbit uygulaması elinizin altında.

Saatin kadranını maalesef bileklik ekranı üzerinden değiştiremiyorsunuz ve bu bence bir eksiklik. Maalesef kadran değişikliği için her seferinde telefondaki uygulamaya erişmeniz gerekiyor.

Google Fast Pair desteği olduğundan Android telefonlara çok daha hızlı bir şekilde bağlanabilen Inspire 3, Bluetooth menzili içinde olduğunuzda telefonumu bul özelliğini de kullanmanıza imkan veriyor. Telefonunuz bulunduğunuz bölgede ve bahsettiğim mesafe içinde bir yerde unuttuysanız ya da kaybettiyseniz bildirim göndererek yerini hemen öğrenebiliyorsunuz.
Bu bileklikte maalesef dahili GPS yok, bu nednele açık alanda egzersiz yaparken konumunuzu doğru bir şekilde izlemek için telefonunuzun GPS sinyaline güvenmek durumundasınız.

Sonuç itibariyle Fitbit Inspire 3, ana hatlarıyla başarılı bulduğum bir akıllı bileklik. Ama hepsi bu kadar. Bileğinizden temassız ödeme yapmak, müzik çalmak falan bunları yapma şansınız yok. Yani Inspire 3, bir akıllı saat alternatifi değil, bileklikler içinde iddialı olan bir model. Türkiye’de de yaklaşık 2000 TL’lik bir fiyat etiketine sahip.

Bu fiyatı yüksek buluyorsanız uygun fiyatlı bileklikler de mevcut. Mi Band 7, Huawei Band 7, Honor Band 6, Oppo Band, Galaxy Fit 2 ve realme Band 2 gibi alternatif modelleri de düşünebilirsiniz.

Dijikolog İnceleme Puanı
4/5

Artıları:
+ Renkli ekran
+ Gelişmiş uyku takibi özelliği
+ Fitbit serisi içindeki en iyi batarya ömrü

Eksileri:
-Fitbit Premium üyeliğinin bazı önemli veriler için zorunlu tutulması
-Küçük ekran
-Dahili GPS bulunmaması
-Yüksek fiyatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.