Fiber İnternet nedir ve farkları nelerdir

Fiber İnternet, verilerin dünya çapında aktarılma şeklindeki son değişikliktir. Kablodan çok daha hızlıdır, çevirmeli bağlantıdan daha hızlıdır ve büyük miktarda veriyi tek bir satırda taşıyabilir ve çoğu zaman çok sayıda veri aktarımına oldukça kolaylıkla ulaşabilir.

Fiberden Önce: DSL ve Kablo internet

Dijital Abone Hattı (DSL), genellikle bakırdan yapılmış olan verileri iletmek için mevcut telefon hatlarında kullandı. DSL yavaş, eski ve kablo lehine büyük ölçüde devre dışı bırakılmış, ancak bazı kırsal alanlarda kalıyor. DSL için ortalama hız yaklaşık 2 Mbps’dir.

Kablo interneti ayrıca bakırdan yapılmış koaksiyel kablo kullanır ve genellikle televizyon şebekesini çalıştırmak için kullanılan aynı kablolarla paketlenir. Bu nedenle, birçok İSS, TV aboneliği ve İnternet Erişimi ile birlikte paket planlar sunmaktadır. Kablo için ortalama hız değişir, ancak yaklaşık 20 Mbps – 100 Mbps arasında değişir

Fiber İnternet Devrimi

Fiber optik kablolar, ışık atımlarını kullanarak veri iletmek için küçük cam lifleri kullanır. Işık, bir bakır telden geçen elektriğe benzer şekilde ilerler, ancak avantajı, fiber kabloların aynı anda birden fazla sinyal taşıyabilmesidir. İnanılmaz derecede küçüktürler, dolayısıyla her biri birden fazla fiber çizgisi içeren “fiber optik kablo kabloları” olarak adlandırılan daha büyük kablolara yerleştirilirler. Fiber kablolar çok büyük miktarda veri taşır ve evinizde göreceğiniz ortalama hız yaklaşık 1 Gbps’dir (genellikle “gigabit internet” olarak adlandırılır).

Fiber gövde kabloları modern internetin omurgasının çoğunu oluşturur ve “fiber internet” e sahip olmasanız bile bunların yararlarını görürsünüz. Bunun nedeni İnternet Değişim Noktaları (IXP) – anahtarlama ve yönlendirme istasyonlarıdır. Evinizi dünyanın geri kalanına bağlayan diğer fiber optik hat hatlarını diğer IXP’lere bağlamak için kullanın.

Ancak, şehirdeki tüm evleri yerel IXP’nize (genellikle “son mil” olarak anılacaktır) bağlamak için zaman geldiğinde, servis sağlayıcınız genellikle geleneksel koaksiyel kabloyu evinize gönderir. Bu çalışma internet hızınız için darboğaz olur. Birisi “fiber internete” sahip olduklarını söylediklerinde, evlerinin IXP’ye olan bağlantısının da fiber kullandığı ve bakır kablosunun hız sınırını ortadan kaldırdığı anlamına gelir.

Fiber İnternetin Sınırları

Fiber İnternet’in ortak olmasının bir nedeni var – maliyet. Fiber, çalıştırmak için çok daha pahalıdır ve kablo hatları genellikle mevcut olduğunda maliyeti haklı çıkarmaz. Çoğu insan için, kablodan aldıkları 20-100 Mbps hız yeterlidir, zira internet üzerinden yapılan çoğu indirme bu bağlantıyı en üst düzeye çıkarmayacaktır.

Sizin hızınız en zayıf halkası kadar iyi ve lif bakıra göre kesinlikle daha iyi iken, bir çok kez nedeniyle indirmekte olduğunuz hangi sunucuda sınırlarının gerçek indirme hızlarında bir artış görmezsiniz. 1000 Mbps fiber bağlantısı üzerinde sadece birkaç saniye alacağını gibi 10 GB oyunu indirme Steam gibi bir uygulama gibi görünüyor, ama gerçekte yalnızca yaklaşık 50 Mbps Steam’in sunucularından maksimum hız elde edersiniz.

Artan hızdan faydalanabilecek bir uygulama kullanıyorsanız veya evde birden fazla bilgisayara sahipseniz, fiber sizin için iyi bir seçenek olabilir. Şimdilik, ancak, birkaç seçkin şehirde sadece bir hizmet olarak kalıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.