Facebook’tan silmeniz gereken 8 şey

İnternet artık hemen hemen her evde var. Sosyal medya da cabası. Ne yazık ki, her yaştan kullanıcıya ev sahipliği yapan sosyal mecralar, kimi zaman taciz, zorbalık hatta bilgi hırsızlığına sebep olabiliyor. Hemde bizim verdiğimiz bilgiler doğrultusunda! İşte Facebook’tan acilen silmeniz gereken 8 şey!

1. Telefon numaranız

Her ne kadar oturum açtığımızda “Numaranızı girin”, “Hesabınızı koruma altına alın” gibi şeyler karşımıza çıksa da, bunun çokta doğru bir tavsiye olduğunu söyleyemeyiz. Belki Facebook’un kendisinden yana bir sorun yaşamazsınız, ama bu başka insanların dikkatini çekmeyecek değil. Silmediğiniz taktirde, ürün satışı, yalan bilgilendirmeler ve asılsız kampanyalar gibi içeriklere sahip telefon görüşmeleri yapabilirsiniz.

2. Sosyal hayatınıza dair fotoğraflar

Facebook arkadaşlarınızı kıskandırmak için güzel bir platform olduğu kadar, bir nevi günlük gibi de kullanmaya müsait. Yüklediğiniz resimlerden; hangi tarihte nerede olduğunuzu ve kiminle olduğunuzu hatırlayıp geçmişi yad edebilirsiniz. Fakat şuna dikkat etmek gerek, gece hayatınıza dair içerikler “Sosyal medya ebeveynliği” yapanların dikkatini çekebilir. Diğer yandan, bu çılgın fotoğraflar bir iş görüşmesinde de başınıza bela olabilir. Fotoğraflarınızı ya silin, ya da “Ayarlar” linkinden fotoğraf gizliliğinizi bir kontrol edin deriz.

3. Doğum tarihiniz

Her sene doğum gününüzde, arkadaşlarınız tarafından “Duvar”ınıza yazılmış doğum günü mesajları egonuzu tatmin ediyor, biliyoruz! Ama herkesin bilmesine gerek olmadığı da bir gerçek. Artık kimlik hırsızlarının bir bilgi çalması için sicil numaranıza veya doğum yerinize ihtiyacı yok. Doğum tarihiniz de onları banka hesaplarınıza, sicil numaranıza ve daha birçok yere ulaştırabilir.

4. Konumunuz

Roma’da Pisa Kulesi’nde yaptığınız yer bildirimine gelecek yorumları tahmin edebiliyoruz. “Yaşıyorsun bu hayatı”. Evet ilk bakışta herkesin hoşuna gider ilgi odağı olmak ve konuşulmak. Fakat her zaman sanıldığı gibi iyi değil. Yer bildirimleriniz birçok açıdan başınızı ağrıtabilir. İnsanlar yaptığınız bildirimden evde olmadığınızı anlayıp rotayı evinize çevirebilir veya gittiğiniz yere peşinizden gelebilir. Nerede olduğunuzu her zaman paylaşmanıza gerek olmadığını tekrar söyleyelim. Ya eski sevgiliniz çıkıp gelse?

5. Tatil video ve fotoğraflarınız

Tatil yaptığınız bölgenin yöresel yemeklerini veya havuz kenarında bir bardak kokteylle çekildiğiniz fotoğrafları çekilmenin elbette kötü bir yanı yok. Peki paylaşmak? Bir noktaya kadar o da kabul edilebilir. Ancak şunu unutmayın, paylaşılan her bir tatil resmi hırsızlara “Ben evde yokum” demekle eş değer. Dikkatli olmanızda fayda var.

6. Patronunuz

Patronunuz veya müdürünüzle samimi bir iş ilişkiniz olması elbette çok güzel bir durum. Fakat şuraya dikkat edin, “İş ilişkisi”. Facebook’tan patronunuzu eklediğiniz andan itibaren birbirinize özelinizi açacak ve aranızdaki resmiyeti yok edeceksiniz. Dahası, patronunuz sosyal hayatınızdan son derece rahatsız olup bunu aleyhinize de kullanabilir. İlla da ekleyecekseniz, fotoğraflarınızı gözden geçirmekte yarar var.

7. Eski sevgilinizle ilgili herşey

Bazı kullanıcılar yaşadıkları aşkı Facebook’ta paylaşmayı çok seviyor. İlişki süresince bu çok tatlı bir durum da olsa, olası bir ayrılıkta aynı tatlılıkta olmayacaktır. İlişkiniz süresince son derece komik durum güncellemeleri yapmış olabilirsiniz. Silin! Beraber yaptığınız Karadeniz turunun fotoğraflarını paylaşmış olabilirsiniz. Silin! Gelecekteki potansiyel sevgilinizi sinirlendirmek istemezsiniz. Diğer yandan Facebook’un anımsatma özelliği var, yani ayrıldıktan 1 yıl sonra sistem karşınıza unuttuğunuz o fotoğrafları getirebilir. Üzülmeye gerek yok.

8. Arkadaşlarınızın sizi etiketlediği herşey

Arkadaşlarınızın galerilerinde rezil olabileceğiniz sürüsüyle fotoğrafınız olabilir. Sizi etiketlemesi durumunda direkt ayarlara girin ve “Etiketlendiklerimi kimler görebilir” ayarını kontrol edin. Başka bir açıdan bakacak olursak, sizi tehlikeli ve karşıt söylemler içeren provokatif gönderilere etiketleyebilirler. Bu da sizin iş hayatınızı büyük sıkıntıya sokabilir. Kontrollü olmakta yarar var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.