Evinizde Wi-Fi sinyalini artıracak 10 ipucu

Wi-Fi yönlendirici, herhangi bir evde bulunan en önemli teknoloji parçalarından biridir. Wi-Fi modeminizi oldukça merkezi bir konuma kurmayı başarabilseniz bile, devreye giren birden fazla öğe var. Büyük olasılıkla internet kesintileri ve yavaşlamalarla karşılaşacaksınız.

 

1- Wi-Fi sorunlarını çözmenin en iyi yolu yeni bir yönlendirici almaktır. Tercihen, hem 2.4GHz hem de 5GHz’i destekleyen ve 802.11ac veya 802.11n standartlarında çalışan yeni bir çift bant yönlendirici seçmelisiniz.

 

2- Yönlendiricinizin kullandığı Wi-Fi kanalının uygun olması önemlidir. Windows PC’lerde, yönlendiricinizin hangi kanalda olduğunu bilmek için inSSIDer adlı ücretsiz bir araç kullanabilirsiniz. OS X’te, “seçenek” tuşunu basılı tutup yönlendiricinizin hangi kanalda çalıştığını bulmak için Wi-Fi tercihleri ​​menüsünü tıklayabilirsiniz. Değiştirmek için, yönlendiricinizin modeline ve modeline bağlı olduğundan, yönlendiricinizin modelinden geçmeniz gereken ayarlar.

 

3- Daha önce de belirttiğimiz gibi, modem veya yönlendirici belki de evdeki en ihmal edilen teknoloji ürünüdür. Bilmiyor olabilirsiniz, ancak yönlendiriciniz bile yazılım güncellemelerini almaya devam eder, ancak bu güncellemeler çoğu durumda manuel olarak gerçekleşir. Yönlendiricinizi güncellemek için, sık yapılmayan ayarlar arayüzüne girmeniz gerekir ve her zaman sizi bekleyen bir ürün yazılımı güncellemesi olacaktır.

 

4- Tıpkı yönlendirici gibi, PC veya Mac ile ilgili bir sorun olabilir veya en son sürücüleri çalıştırmıyor olabilirler. Özellikle OS X El-Capitan’da, hızı yavaşlatan ve menzili azaltan birkaç Wi-Fi sorunu var. Onları düzeltmek için dört dosyayı silmeniz gerekir:

– / Kütüphane / Tercihler / Sistem Yapılandırması /

Söz konusu beş dosya:

– com.apple.airport.preferences.plist
– com.apple.network.identification.plist
– com.apple.wifi.message-tracer.plist
– NetworkInterfaces.plist
– preferences.plist.

Bu dosyaları silmeden önce, bir yedek almanız önerilir (bir şeyler ters giderse). Gittikten sonra, Wi-Fi performansında belirgin bir iyileşme göreceksiniz.

 

5- Wi-Fi yönlendiricinizle yapabileceğiniz şeylerden biri, evinizde daha merkezi bir yerde taşımaktır. Mermiyi ısırmanız ve ayrı bir yönlendirici satın almanız durumunda, uzun bir Ethernet cat-5 kablosu satın alabilirsiniz, böylece yönlendiriciyi evinizde daha iyi kapsama alanı için merkezi olarak yerleştirebilirsiniz.

 

6- Yönlendiriciler yükseltilebilir. En azından antenleri olabilir. Harici antenleri olan yönlendiriciler, yüksek kazançlı antenlerle güncellenebilir ve bunları istediğiniz yönde konumlandırabilirsiniz. Yüksek Kazançlı antenler 3.500-7.000 Rs arasında herhangi bir yere mal olabilir. Bunları Nehru gibi yerlerde veya Amazon.in veya hatta AliExpress gibi çevrimiçi pazarlarda bulabilirsiniz.

 

7- Wi-Fi sinyalinizde çok fazla parazit olabilir. Kablosuz telefonlar, mikrodalga fırınlar, Bluetooth ve diğer cihazlar parazite neden olabilir. Parazit yapan tüm unsurlardan kurtulabilir veya 5GHz bandında çalışabilen Apple Airport Extreme veya NetGear N600 gibi çift bantlı bir yönlendiriciye yatırım yapabilirsiniz. Bu grup parazitlerden fazla etkilenmez.

 

8- WindSurfer tinfoil hilesi adı verilen bir hile kullanarak yönlendiricinin menzilini artırabilirsiniz. Eski kullanılmış bir Kola kutusunu kullanabilir ve bir konserve açacağı kullanarak açabilirsiniz. (Dikkat et, ellerini kesme). Yönlendiricinin anteninin geçebilmesi ve kutunun geri kalan kısmının sinyal için bir dümen gibi davranabilmesi için kutunun tabanına bir delik açmanız gerekecektir. Sonuçlar fantastik olmaz, ancak küçük bir artış olacak.

 

9- Yönlendiricinizden farklı bir zemindeyseniz, duvarları delmek için daha iyi olan 2.4GHz bandına yapışmak en iyisidir. 5GHz kanalları, daha önce de belirtildiği gibi, girişimden muzdarip değildir, ancak duvarlarla mücadele ederler.

 

10- Maceracı olmaya açıksanız, DD-WRT adlı açık kaynaklı bir yazılım aracı denemek isteyebilirsiniz. Yönlendiricinin performansı üzerinde olumlu bir etkisi olacak yönlendiricinin tüm potansiyelinin kilidini açtığı bilinmektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.