Ethernet Kablosu nedir ve nasıl çalışır?

Bir Ethernet kablosu, kablolu ağlarda kullanılan en yaygın ağ kablosu türlerinden biridir. Ethernet kabloları, cihazları PC’ler, yönlendiriciler ve anahtarlar gibi bir yerel alan ağına bağlar .

Bunların fiziksel kablolar olduğu düşünüldüğünde, her ikisi de gerebilecekleri ve hala uygun sinyalleri ve dayanıklılıklarını taşıyabilecekleri ölçüde sınırlamaları vardır. Bu limitler, belirli durumlarda belirli görevleri yerine getirmek üzere optimize edilmiş farklı tipte Ethernet kablolarının bir sebebidir.

Ethernet kablosu nasıl görünür

Ethernet (sol) ve eski telefon kablosu (sağda).

Ethernet kabloları bir telefon kablosunu andırır, ancak daha büyüktür ve daha fazla kabloya sahiptir.

Her iki kablo da benzer bir şekli ve fişi paylaşır ancak bir Ethernet kablosunun telefon kablolarında bulunan dört telden sekiz tel ve daha büyük bir fişi vardır.

Ethernet kabloları, elbette, telefon kablo portlarından daha büyük olan Ethernet portlarına takılır. Bilgisayardaki bir Ethernet portuna , anakarttaki Ethernet kartı üzerinden erişilebilir .

Ethernet kabloları farklı renklerde geliyor ancak telefon kabloları genellikle gri.

Ethernet Kablo Türleri

Ethernet kabloları normalde Kategori 5 ve Kategori 6 dahil olmak üzere bir veya daha fazla endüstri standardını destekler . Çoğu teknisyen, sırasıyla CAT5 ve CAT6 olarak bu standartlara atıfta bulunur, bu nedenle birçok çevrimiçi alışveriş arabası bu kısaltılmış dili de kullanır.

Bir çapraz kablo özel olarak birbirine iki bilgisayar bağlamak için tasarlanmış Ethernet kablosunun özel bir türüdür. Buna karşılık, çoğu Ethernet kablosu bir bilgisayarı bir yönlendiriciye veya anahtara bağlamak için tasarlanmıştır.

Ethernet kabloları, katı ve telli olarak adlandırılan iki temel biçimde üretilmiştir . Katı Ethernet kabloları, biraz daha iyi performans ve elektrik girişimine karşı gelişmiş koruma sunar. Ayrıca, iş ağlarında , ofis duvarlarında kablolamada veya laboratuvar yerlerinin altında sabit yerlere daha yaygın olarak kullanılırlar.

Telli Ethernet kabloları fiziksel çatlaklara ve kırılmaya daha az eğilimlidir, bu da onları gezginler veya ev ağı kurulumları için daha uygun hale getirir.

Ethernet Kablolarının Sınırları

Tek bir Ethernet kablosu, bir elektrik kablosu gibi, sınırlı bir maksimum mesafe kapasitesine sahiptir, yani sinyal kaybı ( zayıflama olarak adlandırılır ) performansın olumsuz etkilenmesinden önce ne kadar süreyle çalışacaklarına dair bir üst limite sahiptir . Bu problem elektrik iletim özelliklerinden kaynaklanır ve kablo etrafındaki parazitlerden doğrudan etkilenir.

Kablonun her iki ucu, sinyalleri hızlı bir şekilde almak için birbirine yakın olmalıdır, ancak kesintileri önlemek için elektriksel müdahalelerden yeterince uzak olmalıdır. Bununla birlikte, bu önlem tek başına bir ağın boyutunu sınırlamaz, çünkü yönlendiriciler veya hub’lar gibi donanımlar aynı ağ içinde birden fazla Ethernet kablosunu birleştirmek için kullanılabilir. İki cihaz arasındaki bu mesafe ağ çapı olarak adlandırılır .

Azalmadan önce, tek bir CAT5 kablosunun maksimum uzunluğu 324 fittir. CAT6 yaklaşık 700 feet kadar gidebilir. Ethernet kabloları daha uzun olabilir, ancak özellikle elektrikli cihazların yanından geçerlerse sinyal kaybından muzdarip olabilirler.

İnce, 10 taban 2 veya kalın, 10 baz 5 kablolardan bahsediyorsanız Ethernet kablosu uzunluğu biraz farklıdır. Birincisi 600 feet’den daha uzun olmamalıdır, ikinci kablo tipi ise yaklaşık 1.640 fit uzunluğa ulaşabilmelidir.

Kısa bir kablo yansımasından muzdarip olabilir . Ancak, bazı kullanıcılar kablo uzunlukları 4 inç gibi düşük bir sorun bildirmemişlerdir.

Birkaç farklı RJ-45 konektörü farklı amaçlara hizmet eder. Telli kablolarla kullanılmak üzere tasarlanmış bir tip, genellikle katı kablolarla uyumsuzdur. Diğer RJ-45 konektör tipleri, hem kablolu hem de katı kablolarla çalışabilir.

Bilgisayar Ağları için Ethernet Kablolarına Alternatifler

Wi-Fi ve Bluetooth gibi kablosuz teknolojiler , birçok ev ve iş ağında Ethernet’in yerini aldı. Bu kablosuz teknolojiler, kabloyu dışarıda veya kablo hasarı riskinin yüksek olduğu yerlerde kullanmanız durumunda özellikle avantajlıdır .

2 Comments

    • evet, ethernet çıkışının bir ucunu bilgisara diğerini modeme bağlarsanız internete kablolu olarak erişim sağlarsınız.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.