Ericsson 5G için kolları sıvıyor

Bildiğimiz tüm firmaların 5G yarışına girdiği, anlaşmalar imzaladığı yeni dönemde; Ericsson adımlarından emin şekilde yoluna devam ediyor. Ericsson tarafından yayınlanan son mobilite raporuna göre, şirketin odak noktası Nesnelerin İnterneti (IoT) ve 5G’nin geçmiş tahminleri de geçen yüksek büyüme hızı. Geçmiş Kasım ayından itibaren IoT bağlantıları neredeyse 2 katına çıktı.

ÇALIŞMALARDA ÖNEMLİ TARİH 2023

2023’ü kendilerine üst limit olarak alan ve birçok çalışmasını o tarihe kadar fark yaratacak hale getirmeyi amaçlayan Ericsson, IoT bağlantısının 2023 yılında 3,5 milyar olacağına inanıyor. 5G’nin yaygınlaşacağı tarih olarak da 2023 önemli bir yere sahip. 2018 sonları ve 2019 ortası arasında piyasaya sürülecek olan 5G hizmetinin, 2023 yılında Kuzey Amerika’daki mobil aboneliklerin yüzde 50’sini, Kuzey Doğu Asya’nın yüzde 34’ünü ve Batı Avrupa’nın yüzde 21’ini kapsayacağı tahmin ediliyor. Ericsson’un görüşüne göre; 2023 yılı sonuna kadar geliştirilmiş mobil geniş bant için 1 milyardan fazla 5G aboneliği yapılacak.

VİDEO İZLEMEDE DEVRİM

Akıllı telefonların, zamanımızın büyük bir kısmını harcadığımız yer olduğunu bilen Ericsson, Youtube gibi popüler video izleme platformlarını yakından takip etmiş olacak ki, 5G ile kullanıcılara nefes aldıracak. Mobil veri trafiğinin, 2023 yılına kadar ayda 107 exabyte (EB) değerine ulaşarak sekiz kat artacağı tahmin ediliyor. Bu rakam, dünya çapında her mobil abonenin 10 saat boyunca full HD video yayını izleyebilmesi anlamına geliyor. Yine 2023 ile, dünya genelinde mobil veri trafiğinin yüzde 20’sinden fazlasının 5G ağları tarafından taşınması bekleniyor. Bu rakam günümüzün 4G/ 3G ve 2G trafiğinden 1,5 kat fazla.

PEKİ AKILLI TELEFONLAR 5G İLE NASIL OLACAK

5G teknolojisini bekleyenlere ama telefonu uyumlu olmaz diye korkanlara sevindirici haber, 5G veriye özel cihazlar 2018’in ikinci yarısından itibaren piyasaya çıkabilir. Orta bantlarda 5G’yi destekleyen ilk ticari akıllı telefonların önümüzdeki yılın başında çıkması beklenirken, 2019’un ortasına kadar yüksek spektrumlu bantların desteklenmesi bekleniyor.

ERICSSON TÜRKİYE’NİN, LTE- ADVANCED ÇALIŞMALARI

Ericsson Türkiye, bugün şirketin LTE-Advanced teknolojilerine yönelik yerel geliştirme çalışmalarını başlattığını açıkladı. Şirket ayrıca, “Yerli Malı” sertifikasına sahip yerel IT yazılım çözümleri üretti. Çözümler ise Türkiye’deki Ar-Ge ekipleri tarafından üretildi ve geliştirildi. Ericsson Ar-Ge İstanbul, İzmir ve Ankara ofisleribde 450’den fazla Türk mühendis ve 150’den fazla Türk teknik destek çalışanı bulunuyor.

Türkiye’de Ericsson Ar-Ge’nin 30’dan fazla TÜBİTAK sertifikalı projesi bulunuyor. Ayrıca Ericsson’un İstanbul, Ankara ve İzmir Ar-Ge merkezleri tarafından 135’ten fazla Ar-Ge projesi yönetiliyor. Ericsson Türkiye’nin projeleri yerel ve ulusal ödeller aldı. 2015 yılında Ar-Ge İhracat ve Üniversite- Sanayi İşbirliği alanlarında, 2016 yılında ise Ar-Ge Gelir ve Ar-Ge İhracat alanlaraında İTÜ teknokent tarafından ödüle layık görüldü.

Yerel ve ulusal ekonomiye katkıda bulunan Ericsson Türkiye Ar-Ge ekibi, Türkiye’deki yerel kaynaklar tarafından geliştirilen ortak yönetimi, sipariş yönetimi şikayet yönetimi, iş süreci yönetimi ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) hizmetleri için yazılım çözümleri sunuyor. Dünya çapında büyük başarılar elde eden Telecom CRM, telekomünikasyon sistemlerinde aktif olarak kullanılıyor.

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ralf Pichler konuya; “Türkiye’deki operatörler tarafından kullanılmakta olan yerli IT ürünlerimiz, Türkiye’deki Ericsson Ar-Ge ekipleri tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Türkiye’nin 2023 hedeflerine katkıda bulunmak için yerel teknolojiler geliştirmekte kararlıyız” şeklinde bir açıklama yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.