Edward Jung Boğaziçi’nin projelerine gözünü dikti

İmza töreninde Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu ile Microsoft’un kurucuları arasında yer alan ve 6 milyar dolarlık teknoloji fonu Intellectual Ventures’ın Kurucusu ve Teknolojiden Sorumlu Başkanı olan Edward Jung hazır bulundu.

Anlaşmaya göre, Intellectual Ventures çatısı altında yer alan IDMC ve Intellectual Property Solutions, üniversitedeki teknoloji projelerinin gerçekleştirilmesi ve bu konudaki patent çalışmaları için stratejik işbirliği yapacak.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu imza töreni sırasında yaptığı açıklamada, son yıllarda ülkemizde inovasyon, teknoloji ve ürün geliştirme alanında hızlı ve önemli bir dönüşüm yaşanmakta olduğunu belirtti. Barbarosoğlu, Boğaziçi Üniversitesi olarak IV ile işbirliğinin bu alanda ülke için yeni bir pencere açacağını ifade ederken, Intellectual Ventures’ın Kurucusu ve Teknolojiden Sorumlu Başkanı olan Edward Jung da özellikle genç eğitimli nüfusu ve tarihi kültürel birikimiyle Türkiye’nin coğrafi olarak dünyanın yeni inovasyon merkezi olacağına inandığını söyledi.

İşbirliği çerçevesine göre; Boğaziçi Üniversitesi ile araştırmacı/öğretim üyesi değişimi, ortak bilimsel çalışmalar, bilimsel ve teknik bilgi paylaşımı gerçekleştirecek olan taraflar, ayrıca,

Üniversite’den ve Silikon Vadisi’nden gelen akademisyenlerin, bilim insanlarının, araştırmacıların, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin muhtelif zamanlarda geliştirilecek münferit ve müşterek projelere katılımlarını koordine edecek. Bilimsel çalışmalar konusunda ortak seminer, konferans ve diğer profesyonel toplantıların gerçekleştirilmesini öngören anlaşmaya göre, öncelikli olarak, yaşam bilimleri, temiz teknolojiler, mali teknolojiler, bilişim iletişim teknolojileri (BİT) ve çevre kimyası konusundaki çalışmalar desteklenecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.