Dünden bugüne Microsoft’un evrimi

29 Temmuz akşamı tüm dünyayla birlikte biz de burada Windows 10‘u satır satır yazarak sizlere sıcağı sıcağına yeni işletim sistemini anlatacağız. O günden önce ise Microsoft‘un kuruluşundan bu yana neler yaptığını paylaşmak istedik.

bill gates, paul allen

MICROSOFT’UN DOĞUMU

Microsoft, 4 Nisan 1975 tarihinde dünyanın en zengin iki ismi, Paul Allen ve Bill Gates tarafından New Mexico eyaletinde kuruldu. Çocukluk arkadaşı olan bu ikili bilgisayarla yatar, bilgisayarla kalkardı. Gates ise Allen’dan farklı olarak Hardvard Üniversitesi‘ndeki eğitimini bitirmeden okulu terk etmiş ve kendini bu işlere ayırmıştı.

microsoft

İLK YUVA

Microsoft’un bugünkü görkemli binalarını unutun; 1975 yılında Albuquerque‘deki ilk bina böyleydi. Microsoft 1979 yılına kadar, yani 4 sene süresince burada kaldı. Daha sonra şirket Bellevue, Washington eyaletine taşındı.

traf-o-data

İLK ŞİRKET

İlginçtir ki ikilinin kurduğu ilk şirket Microsoft değildi. Aslında ikilinin ilk birlikteliğini takvimler 1972 yılını gösterdiğinde Traf-O-Data ortaklığı gözler önüne serdi.

basic

İLK ÜRÜN

Microsoft’un ilk ürünü, bugünün bilgisayarlarının atası sayılabilecek Altair 8800 mikro-bilgisayar için geliştirdiği BASIC programlama diliydi.

bill gates

GATES’İN O MEŞHUR FOTOĞRAFI

Microsoft zaman içinde BASIC ile pazarda hakimiyetini artırmaya devam etti. Diğer yandan da takvimler 1977 yılını gösterdiğinde Bill Gates trafik cezasıyla karşılaştı ve yıllardır internette sıkça görmeye alıştığımız o vesikalık fotoğraflar bu şekilde çekildi.

microsoft 02

ŞİRKET BÜYÜYOR

1978 yılına kadar Microsoft’ta çalışan sayısı 11 kişiydi. Bu fotoğraf da işte o günlerden kalma… Bugün ise Haziran 2014 itibariyle 128 bini aşkın çalışana sahip!

ms-dos

MS-DOS

1980 yılında Microsoft Washington’a taşınmasıyla birlikte IBM‘in de yeni nesil bilgisayarları için yeni bir işletim sistemine ihtiyacı doğdu. Yazılım devi ise bugün de adını bildiğimiz MS-DOS‘u ortaya çıkardı; diğer bir deyişle Microsoft Disk Operating System… Yani IBM, PC yapıp Microsoft’un MS-DOS’uyla piyasaya sürüyordu.

Steve Ballmer

STEVE BALLMER MICROSOFT’A KATILIYOR

1980 yılında Bill Gates, Harvard’dan sınıf arkadaşı Steve Ballmer’ı şirkete alıyor. Yaklaşık 3 yıl sonra, yani 1983’te kuruculardan Paul Allen şirketle yollarını ayırıyor. Hatırlanacağı üzere Ballmer, Microsoft’un CEO’luk koltuğunda oturacak kadar yükselen bir isim oldu.

bill gates 02

MICROSOFT HALKA ARZ OLUYOR

1986 yılında Microsoft halka açıldı, Bill Gates bu sayede 350 milyon dolar kazandı.

windows 1.0

WINDOWS 1.0

Bugün Windows 10’u tartışıyoruz; ancak 1985 tarihinde Windows’un adı ilk kez duyuluyordu. Halka arzından hemen önce yayınlanan Windows 1.0, MS-DOS mimarisi üzerine hazırlanan ve grafik arayüzüyle kullanıcı dostu olan bir işletim sistemiydi.

windows

MİLYARLIK SATIŞLAR

Windows 1.0’ın ardından iki yıl geçti; 1987’de Windows 2.0‘ye merhaba dedik. Ancak bu son olmayacaktı; ardından Windows 3.0 karşımıza çıktı. Takvimler 1990’ı gösterdiğinde de Microsoft, yıllık 1 milyar dolar gelir yaratan bir şirket haline gelmişti.

mayın tarlası, solitaire

MAYIN TARLASI, SOLITAIRE

Daha bilgisayar oyunlarından bahsedemeyeceğimiz o günlerde mayın tarlası (minesweeper) ve kağıt oyunu Solitaire Windows 3.0 ile karşımıza çıktı.

microsoft office

MICROSOFT OFFICE

Microsoft’un bugün de yaygın olarak kullanılan dokümantasyon uygulamaları Microsoft Office 1990 yılında doğdu. İlk sürümün içinde Microsoft Word, Excel ve Powerpoint vardı. Bugün de bu uygulamalar güncelliğini koruyor ve kullanılıyor.

steve jobs, bill gates

STEVE JOBS VE BILL GATES REKABETİ

Bu noktaya kadar Microsoft’un PC pazarının tek hakimi olduğu söylenebilir. IBM, Windows’un gücünü de arkasına alarak PC pazarında tekel oluştururken, o günlerde tek bir rakipten söz edilebilirdi: Apple! Apple’ın Macintosh serisi bilgisayarları büyük ölçekli satışlara imza atmadı; ancak kendi fanatik kullanıcıları vardı. Bu günlerde de Gates ve Steve Jobs‘ın dostluğu fotoğrafa böyle yansımıştı.

windows 95

WINDOWS 95

Windows 95, aslında Microsoft ve tüm bilgisayar pazarı için bir dönüm noktasıydı. Artık kullanıcı dostu bir grafik arayüze sahip olan bilgisayarlar yaygınlaşmaya bu tarihten sonra başlayacaktı.

bill gates 03

MICROSOFT SICAK SULARDA

Microsoft’un bilgisayar pazarında iyiden iyiye hakimiyet kurması şirketin başını da yer yer ağrıttı. 1998 yılında görülen antitröst davasında şirketin Windows işletim sistemleriyle gelen Internet Explorer tarayıcısıyla tekel kurduğu tartışıldı. Şirket bu davalar yüzünden pek istemese de üçüncü yazılım üreticilerine bazı kodlarını paylaşmak zorunda kaldı.

Steve Ballmer 02

STEVE BALLMER MICROSOFT’UN PATRONU

1998 yılında Microsoft için iki önemli gelişme oldu. Birincisi şirketin başında artık Steve Ballmer vardı; yani Gates’in sınıf arkadaşı… Diğer gelişme ise Windows 98‘in ta kendisiydi.

msnbc

MSNBC İLE WINDOWS CEBE GİRİYOR

Masaüstü bilgisayarların arasından sıyrılıp gelen MSNBC, Microsoft’ın 90’lı yılların sonunda dünyaya bir sürprizi oldu. Windows CE işletim sistemini kullanan MSNBC bir bakıma ilk asistan bilgisayarlardan sayılabilir. Bugünün iPhone’u o günün MSNBC‘siydi aslında…

bill gates, steve ballmer

GATES ÇEKİLİYOR, BALLMER CEO OLUYOR

13 Ocak 2000 tarihinde Bill Gates, Steve Ballmer’ı CEO’luk koltuğuna getiriyor. Ballmer bu tarihten itibaren 2014 yılına kadar Apple ve Google gibi büyüyen rakipleriyle uğraşmak durumunda kalıyor. PC satışları rekabetten fazlasıyla etkilenirken, Microsoft eski parlak günlerini arar hale geliyor. 2014 yılında Ballmer’ın koltuğu bırakmasıyla yerine Hindistan asıllı Satya Nadella geliyor.

Burası Dünya olamaz! – foto galeri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.