Dizüstü bilgisayarımı her zaman şarja takılı bırakmalıyım?

Dizüstü bilgisayarınızı şarja takılıyken mi kullanırsınız? Pil için en iyi olan nedir? Bu zor bir soru ve bu yazıda birkaç çelişkili önerimiz var.

Dizüstü bilgisayarın pilini aşırı şarj edemezsiniz

Modern cihazlarda standart lityum iyon (Li-ion) ve Lityum polimer (LiPo) pillerin nasıl çalıştığının temellerini anlamak önemlidir. Orada bir sürü pil efsanesi var.

Bu pilleri “aşırı şarj etmenin” bir yolu yok. % 100 şarj aldığınızda ve dizüstü bilgisayarınızı prize taktığınızda, şarj cihazı pili şarj etmeyi durduracaktır. Dizüstü bilgisayar doğrudan güç kablosundan çalışacaktır. Batarya bir miktar deşarj olduktan sonra, şarj cihazı tekrar vitese geçer ve bataryayı kapatır. Pilin kapasitesini şarj ederek zarar görme riski yoktur.

Tüm Piller Zamanla Aşınır
Dizüstü bilgisayarınızın bataryası her zaman zaman aşınacaktır. Bataryayı ne kadar fazla şarj ederseniz, o kadar fazla aşınır. Farklı pillerin farklı dereceleri vardır, ancak genellikle yaklaşık 500 tam şarj döngüsü bekleyebilirsiniz.

Bu, pili boşaltmaktan kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Pilin yüksek bir şarj seviyesinde saklanması bunun için kötüdür. Diğer taraftan, pili kullandığınız her seferde tamamen boşalmaya bırakmak da kötüdür. Dizüstü bilgisayarınızı bataryayı yaklaşık% 50 dolulukta bırakması için bir yol yoktur, bu da ideal olabilir. Bunun da ötesinde, yüksek sıcaklıklar da aküyü daha çabuk aşındırır.

Diğer bir deyişle, dizüstü bilgisayarınızın pilini bir yerde dolaba bırakacak olursanız, yaklaşık% 50 şarj kapasitesinde bırakmak ve dolabın makul derecede soğuk olduğundan emin olmak en iyisidir. Bu pilin ömrünü uzatır.

Isıyı Önlemek İçin Pili Çıkarın

İşte net bir şey: Isı kötüdür. Dolayısıyla, dizüstü bilgisayarınızın çıkarılabilir bir bataryası varsa, uzun bir süre takılı halde bırakmayı planlıyorsanız pili dizüstü bilgisayardan çıkarmak isteyebilirsiniz. Bu, pilin gereksiz tüm ısıya maruz kalmamasını sağlayacaktır.

Bu, dizüstü bilgisayarın çok ısındığında en önemli şey – örneğin, zorlu bir oyun dizüstü bilgisayarı gibi zorlu bir oyun laptopu gibi. Dizüstü bilgisayarınız oldukça iyi çalışıyorsa, bundan daha fazla fayda görmeyeceksiniz.

Tabii ki, pek çok modern dizüstü bilgisayar artık çıkarılabilir pillere sahip değil, bu nedenle bu tipler bu durumlarda geçerli olmayacak.

Ama onu takılı mı bırakmalı mıyım?
Nihayetinde batarya için hangisinin daha kötü olduğu belli değil. Pili% 100 kapasitede bırakmak, ömrünü kısaltır, ancak tekrarlanan deşarj ve yeniden şarj döngüleri ile çalıştırılması ömrünü de kısaltır. Temel olarak, ne yaparsanız yapın, piliniz yıpranacak ve kapasite kaybedecektir. Bu sadece piller çalışıyor. Asıl soru, daha yavaş ölmesini sağlayan şey.

Dizüstü bilgisayar üreticilerinin hepsi bunun üzerinde. Apple, MacBook’ları her zaman takılı halde bırakmamaya karşı tavsiyede bulunuyordu, ancak onların batarya tavsiyesi sayfası artık bu tavsiyeye sahip değil. Bazı PC üreticileri her zaman takılı bir dizüstü bilgisayar bırakmanın iyi olduğunu söylerken, diğerleri bunu hiçbir sebeple tavsiye etmiyor.

Apple, dizüstü bilgisayarın pilini ayda en az bir kez şarj etmeyi ve boşaltmayı önerdi, ancak artık bunu yapmıyor. Dizüstü bilgisayarınızı her zaman takılı bırakmaktan endişe ediyorsanız (bir PC dizüstü bilgisayarı olsa bile), ayda bir kez bir kez güvenli olmak için bir şarj döngüsünden geçmek isteyebilirsiniz. Apple bunu “akü suyunun akmasını” öneriyordu. Ancak bunun işe yarayıp yaramadığı, cihaza ve batarya teknolojisine bağlı olduğundan, tek-boyutlu-hepsine uygun cevap yoktur.

Arada Deşarj ve Şarj Etme Aküyü “Kalibre Etme” Yardımı Yapabilir

Dizüstü bilgisayarınızı ara sıra tam şarj döngüsünden geçirmek , birçok dizüstü bilgisayarda pilin kalibre edilmesine yardımcı olabilir . Bu, dizüstü bilgisayarın ne kadar şarj edeceğini tam olarak bilmesini ve size doğru bir tahminde bulunabilmesini sağlar. Diğer bir deyişle, piliniz düzgün bir şekilde kalibre edilmediyse, Windows% 0’lık bir pil kaldığında% 20’lik bir pil bıraktığınızı düşünebilir ve dizüstü bilgisayarınız size çok fazla uyarı vermeden kapanacaktır.

Dizüstü bilgisayarın aküsünün (neredeyse) tamamen boşalmasına ve ardından yeniden şarj olmasına izin vererek, pil devresi ne kadar güç kaldığını öğrenebilir. Bu, tüm cihazlarda gerekli değildir. Aslında Apple, dahili pilleri olan modern MacBook’lar için artık gerekli olmadığını açıkça söylüyor.

Bu kalibrasyon işlemi pilin ömrünü uzatmaz veya daha fazla enerji harcamaz – sadece bilgisayarın size doğru bir tahmin vermesini sağlar. Fakat bu, dizüstü bilgisayarınızı her zaman takılı bırakmanızın bir nedenidir. Takılıyken ve pil gücüyle kullandığınızda, pil ömrünü tahmin etmenize ve beklemeden önce ölmenize neden olabilir.

Dizüstü bilgisayarınızın pilinin sonsuza dek sürmeyecek ve ne yaparsanız yapın yavaş yavaş zaman içinde daha az kapasiteye sahip olacaktır. Tek yapmanız gereken, dizüstü bilgisayarınızı yenisiyle değiştirene kadar dizüstü bilgisayarınızın pilinin bitmesini ümit etmektir.

Tabii ki, dizüstü bilgisayarınızın pilinin kapasitesi azalsa bile, yine de bir elektrik prizine takılıyken kullanmaya devam edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.