Dizüstü bilgisayar nasıl hızlandırılır

Günümüzde çoğu elektronik cihazlarda olduğu gibi, bilgisayarlarımız ilk aldıklarımızdaki kadar hızlı değiller. Kullanım şekline veya bunları ne sıklıkta kullandığımıza bağlı olarak, bazılarımız hız düşüşünü diğerlerinden çok daha erken görüyoruz. Bu etki dizüstü bilgisayarlarda çok daha yoğun gözüküyor.

Bunu daha çok dizüstü bilgisayarlarda görmemizin temel nedenlerinden biri, her şeyden önce, dizüstü bilgisayarın bilgisayar tabanlı bir bilgisayara sahip olmadığı donanımdır. Bu her zaman böyle değildir, ancak önemli bir rol oynar.
Dizüstü bilgisayarınızı hızlandırabileceğiniz birçok yöntem vardır, bazıları donanım çözümleri ve bazıları da yazılımlardır.

Yazılım çözümleri

Diskinizi maksimum değere sahip olmak , dizüstü bilgisayarların sahip olduğu yaygın bir sorundur . Sadece dizüstü bilgisayarlar değil, bu her türlü cihaza işaret eder. Sorun, işletim sisteminin donanımın işleyebileceğinden çok daha fazla dosya ile çalışması gerektiğinde ortaya çıkar, bu nedenle genellikle yavaşlar.
Tavsiye edilen ilk şey, gerçekten ihtiyacınız olmayan dosyaları ve klasörleri kaldırmaktır. Bu, çoğunlukla indirdiğiniz ve kullanmadığınız şeylere işaret eder. Sol bir oyun indirip yüklediğinizi veya bir film indirip izlediğinizi söylüyor. Kurulum dosyası veya film diskinizde değerli bir yer kaplıyor, bu yüzden yakın gelecekte kullanmayı planlamıyorsanız, bunları kaldırmak iyi bir fikirdir. Ayrıca, dizüstü bilgisayarınızda hiç kullanmadığınız ya da bir kerelik kullanım için bunları yüklediyseniz, uygulamaları kaldırmanız önerilir.

1.Görev çubuğunun solundaki Windows simgesine tıklayın veya klavyenizdeki Windows tuşuna basın.

2.Denetim Masası” yazın

3.Bir programı kaldır” a tıklayın.

4.Artık kullanmadığınız programı seçin ve “Kaldır” a tıklayın.

Disk temizleme, biraz daha fazla alan açmak için kullanabileceğiniz başka bir adımdır. Günlük kullanımda, disk gereksiz dosyalar ile doldurulur. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, diskinizde veya her güncellemede birkaç megabayt veri yazılır, güncelleme işlemi sırasında sürücünüze yüklenen yükleme dosyaları burada kalır. Bu dosyalar sürücünüzde yer kaplıyor ve asla kullanmayacağınız veya ihtiyaç duymayacağınız bir şey. Bu disk temizleme için adım öğretici detaylı adımı bulabilirsiniz linke bölümünde “Disk Temizleme” başlığı altında.

Otomatik olarak başlayan uygulamalar, herhangi bir cihazda olması gereken çok güzel bir özelliktir, ancak çok fazla sayıda sahip olmak, sadece önyükleme sırasında değil, dizüstü bilgisayarınızı kesinlikle yavaşlatır. Bir uygulama otomatik olarak başlatıldığında manuel olarak kapatılana kadar çalışmaya devam edecektir. Prosedür basit.

1.Görev çubuğunda boş bir alana sağ tıklayın

2.Görev Yöneticisi” üzerine tıklayın

3.Başlangıç” sekmesine gidin.

Capture3

4.Otomatik olarak başlamak istemediğiniz uygulamayı seçin.

5.Devre Dışı Bırak” a tıklayın.

Dizüstü bilgisayarınızı hızlandırmak için yazılım çözümlerinin son listesi birleştirme. Dizüstü bilgisayarınızda zaten bir SSD varsa, bu bölümü atlayın.
Günlük kullanımda işletim sistemi ton ve tonlarca veri yazıyor ve kaldırıyor. Bu veriler başlangıçta sırayla yazılır, ancak kullanımda zamanla, bir veri parçası çıkarılır ve bir diğeri yazılır, bu sırada düzen bir araya toplanır ve işletim sistemi, ihtiyaç duyduğu doğru veriyi bulmaya çalışır. Windows 10, sürücüleri otomatik olarak optimize eder, ancak kapattığınız takdirde, sürücünüzün manuel olarak nasıl birleştirileceği aşağıda açıklanmıştır.

1.Görev çubuğunun solundaki Windows simgesine tıklayın veya klavyenizdeki Windows tuşuna basın.

2.Birleştir ve Sürücüyü Optimize Et” yazınız.

3.Birleştirilmesini istediğiniz sabit sürücüyü seçin. Belirtildiği gibi, SSD kullanıyorsanız diski birleştirmeniz gerekmez. Bu sadece işletim sistemlerini bir HDD’ye yükleyenler içindir

4.Analiz Et” e tıklayınız. Bu prosedürün tamamlanması birkaç dakika sürer.

5.Analiz tamamlandıktan sonra “Optimize Et” e tıklayın.

Optimizasyon süreci zaman alır, bu yüzden Windows sabit diskinizi birleştirirken dizüstü bilgisayarınızı kullanmamaya çalışın.

Donanım çözümü

Dizüstü bilgisayar hızındaki diğer bir düşman düşmanıdır. Hemen hemen hiç kimse dizüstü bilgisayarını sadece bir masaya ya da masaya kullanır, bir çoğumuz onu kucağımızda ya da koltukta, battaniyede kullanıyoruz. Dizüstü bilgisayarın fanı dönmeye başladığında, altından ne olursa olsun tozları emer. İçinde biriktiriyor. Bu, dizüstü bilgisayarın normalden daha sıcak çalışmasına yol açar, bu da daha aşırı durumlarda, CPU’nun frekansını düşürerek termal soğumaya neden olur.

Aşırı ısınma sorununu önlemenin en iyi yolu, dizüstü bilgisayarınızı profesyonelce temizlenmesini sağlamak için sertifikalı bir servis mağazasına götürmektir. Bunu kendiniz yapmak istiyorsanız, bunu kendi sorumluluğunuzda yaptığınızdan ve garantinizin geçersiz kalacağından değil.

Daha hızlı ve daha ucuz bir çözüm, soğutucularla birlikte bir dizüstü bilgisayar sehpası satın almaktır. Soğutucular dizüstü bilgisayarın altında ve dizüstü bilgisayarın alt tarafındaki havalandırma deliklerine hava üfleyen havanın sıcaklığını düşürüyor. Not: Bu kalıcı bir çözüm değildir ve tozun mümkün olan en kısa zamanda çıkarılması önerilir.

Bu bölümde dikkat etmeniz gereken diğer bir şey, dizüstü bilgisayarınızın pilidir. Dizüstü bilgisayarlarla ilgili temel sorunlardan biri, zaman içinde bataryanın kapasitesini kaybetmesidir. Bunu tamamen önlemek için yapabileceğiniz bir şey olmasa da , dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatma yeteneğine sahip olursunuz .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.