Dijital reklamlarda Trendyol’un Facebook ilgisi artıyor

Gemius, çılgın alışveriş indirimleriyle geçen Kasım ayında reklam gösterimlerini yakından inceledi, GRP şampiyonlarını ortaya çıkardı. İşte Kasım ayında geniş kitlelere ulaşan markalarla ilgili en güncel çarpıcı veriler…

Daha fazla müşteriye dokunabilmek için pek çok farklı reklam kampanyasına imza atan ve bu doğrultuda reklam gösterimlerini artırmak için çaba gösteren şirketler; dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından YouTube, Instagram, Facebook ve TikTok’u yoğun olarak kullanıyor. Bu kapsamda Gemius, her ay olduğu gibi Kasım ayında da markaların dijital GRP (Gross Rating Points) verilerini analiz ederken alışveriş çılgınlığının zirve yaptığı Kasım ayının GRP şampiyonu markalarını paylaştı.

GRP DEĞERLERİNDE DİKKAT ÇEKEN DÜŞÜŞ

Gemius Adreal’in Kasım 2022 dönemini kapsayan verilerine göre, YouTube üzerinden GRP değerlerindeki düşüş dikkat çekti. 846 GRP’ye ulaşan Facebook’un yine ilk sırada olduğu, ancak Kasım’da gösterimleri kıstığı görülüyor. Şirket, Ekim’de 1129 GRP’ye erişmişti. Facebook’un ardından gelen Yemeksepeti.com 754 GRP’ye ulaşarak ikinci sıraya yükselirken, Trendyol Yemek de 730 GRP ile ilk üçte yer aldı ve her iki marka da GRP olarak kayda değer bir değişikliğe gitmedi. 

619 GRP’yi gören Kwai gösterimlerini önemli oranda azaltmayı tercih ederken, Trendyol.com’un 602 GRP ile listeye dahil olduğu ve YouTube’ta gösterimlerinde önemli oranda artış yaptığı da dikkatlerden kaçmadı.

Instagram’ın GRP şampiyonu markalarına yakından baktığımızda önceki aya kıyasla gösterimlerin düştüğü net bir şekilde görülüyor. 440 GRP ile birinciliğini koruyan Doping Hafıza’yı 350 GRP ile Trendyol Yemek izlerken, 277 GRP’ye ulaşan Spotify da Instagram’daki ağırlığını korudu. Trendyol.com 259 GRP ile Spotify’ın ardında yer alırken, Disney Plus da Kasım’da Instagram’da göstlerimlerini düşürmeyi tercih eden bir başka marka oldu ve 257 GRP ile listede yer aldı.

TRENDYOL.COM’UN FACEBOOK İLGİSİ ARTTI

Meta çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Facebook da markaların reklam gösterimlerini artırmada önemli araçlarından biri. YouTube ve Instagram’dan farklı olarak markalar, Kasım’da reklam gösterimlerini Facebook üzerinden artırmayı tercih ederken, ilk sırada 264 GRP ile Amazon yer aldı. Amazon’u 262 GRP ile Trendyol.com, 166 GRP ile Hepsiburada, 149 GRP ile Trendyol Yemek ve 146 GRP ile Getir takip etti.

Kasım ayında Amazon’un Prime Video markasının liste dışı kaldığı görülürken, Trendyol.com’un Facebook’ta Ekim’e kıyasla gösterimlerini ciddi oranda artırdığı ve Amazon ile yakın gösterimlere ulaştığı dikkat çeken bir başka nokta oldu.

YEMEKSEPETİ.COM YİNE TİKTOK BİRİNCİSİ

Kısa videolarıyla milyonlarca insana dokunmayı başaran TikTok, markaların ortak tercihi olmayı sürdürüyor. Kasım ayında 466 GRP’ye ulaşan şirket, Ekim’e kıyasla reklam gösterimlerini kısma yoluna giderken, Coca Cola’nın 459 GRP ile listeye ikinci sıradan giriş yaptığı dikkat çekiyor.  Yapı Kredi 392 GRP ile TikTok’ta ağırlığını korurken, bankacılık sektörünün TikTok’ta geçen aya kıyasla daha az gösterim aldığı da önemli bir nokta.

KASIM AYININ DİJİTAL GRP ŞAMPİYONU KREATİFLERİ

Gemius, kasım ayının dijital GRP şampiyonu video kreatiflerini de belirledi. e-ticaret devi Amazon, YouTube özelinde 66 GRP ile ağırlığını ortaya koyarken, “Gülümseten Kasım Fırsatları başladı” vurgusuyla indirim kampanyasını öne çıkarmayı tercih etti. Şirket, Facebook’ta da 62 GRP’ye ulaşırken, aynı kampanyayla ilerledi. 31 GRP ile Spotify, Instagram’da “2022’nin özeti geliyor” başlığı altında kullanıcıların Spotify kullanım verilerine öncelik verirken, TikTok’ta dikkat çeken bir reklam gösterimi elde eden Coca-Cola da 119 GRP ile Kasım ayına damga vuran markalarından biri oldu. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.