Çinli Baidu Google’ın sürücüsüz otolarına karşı!

Baidu’nun Derin Öğrenme Enstitüsü’nün direktör yardımcısı Kai Yu’ya göre, otonom araçlar robotlardan çok atlar gibi olmalı. Otomobil sürücünün yerini tamamen almamalı ve ona biraz özgürlük tanımalı. Burada özgürlükten kasıt otomobilin bir at gibi kendi kendini yönetmesi, ancak zorlu yol koşullarında da kararları sürücüye bırakacak kadar akıllı olması.

At benzetmesi tam otonom araç yerine otomobillerde gördüğümüz hız kontrol sisteminin gelişmiş bir formunu andırıyor. At da dikkatli, tehlikeyi sezen ve kendini koruyacak hamleler yapılan, bu gibi özellikleri nedeniyle binek aracı olarak kullanılan bir hayvandır. Aslında Baidu’nun geliştirdiği sürücüsüz otomobil vizyonu Google’ınkine göre biraz daha güven veriyor.

Yu, güvenliğin sürücüsüz otomobil girişimlerinin en büyük parçası olduğunu, dikkatsiz yayaların Çin’in şehirlerindeki en büyük problemlerinden birisi olmasının bu duruma etkisinin bulunduğunu vurguluyor.

Baidu’nun sürücüsüz otomobil konseptini görmek için biraz daha beklememiz gerekecek. Şirketin prototipi gelecek yıl içinde hazır olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.