Call of Duty Modern Warfare 2 inceleme

Call of Duty Modern Warfare 2 nihayet çıkışını yaptı ve serinin uzun zamandır merakla beklenen oyunu için ekran başına geçme zamanı geldi. Serinin pek çok oyununu kaçırmadan oynayan biri olarak bu yeni oyunla ilgili ilk izlenimlerimi bu yazıda siz değerli okurlarla paylaşıyorum.

Call of Duty Modern Warfare 2, öncelikle yüksek fiyatıyla dikkat çeken bir yapım. 1100 TL’yi bulan Standart Sürümü fiyatı, pek çok oyuncuyu zorlayacak hiç şüphesiz. Peki bu fiyatı hak eden bir oyun mu? Call of Duty Modern Warfare 2, her açıdan iyi bir oyun olabilir, ama bu fiyatlar gerçekten de Türkiye şartlarında kabul edilebilir seviyeler değil. Öncelikle bu noktanın altını çizerek oyuna geri dönelim.

Oynanış olarak baktığımızda yeni Call of Duty bence kesinlikle daha renkli bir yapıda. Renkten kastım da şu aslında: Oyunda yapabilecekleriniz bakımından pek çok farklı ve sıra dışı aktivite var. Konvoyda giderken bir aracın üstünden diğerine atlamaktan tutun da tuzaklarla baş ederken verdiğiniz amansız mücadele oyunun atmosferine ayrı bir hava katıp, gerçekçiliği de artırıyor.

Konvoydan söz açılmışken, ilgili görevden de bahsetmezsem olmaz. Bu görevi yaparken film sahnelerinde olduğu gibi bir araçtan diğerine atlıyoruz ve o aracı ele geçiriyoruz. Az önce belirttiğim gibi ‘tıpkı bir sinema filmi tadında’ cereyan ediyor tüm bu oynanış. Haliyle oyunun pek çok yerde size sinematik bir serüven sunduğu da ortada. Bu serinin de zaten en vurucu tarafı savaş oyunlarına film havası katması. Call of Duty Modern Warfare 2 de bunu fazlasıyla başarmış.

Konvoy görevine geri dönecek olursak ele geçirdiğimiz araçla düşman askerlerini bir bir yok ederken, kullanmakta olduğumuz aracın da hasar almamasına dikkat ediyoruz. Aksi halde hem görev başarısız olur hem de biz tatlı canımızdan oluveririz. Yollar pek güvenli olmadığından önünüze dikkatle bakmanızda fayda var, üzerinden geçeceğiniz bir mayın her şeyi mahvedebilir.

Anlatırken görevin çok zorlu olduğunu düşünebilirsiniz, ama açıkçası beni pek zorlamadı ve atmosferin verdiği keyifle görevi başarıp bir sonrakine geçtim. Pek çok oyunda başımıza geldiği gibi Call of Duty Modern Warfare 2’de de her şeyimizi kaybettiğimiz bir bölüm mevcut. Burada bir yandan kim var kim yok öldürürken, öte yandan yaralı halde Ghost’a ulaşmak için mücadele veriyoruz.

Grafikler oldukça başarılı. Oynanış da üst düzey olunca oyunun atmosferi kısa sürede oyuncuyu kendisine bağlamayı biliyor. Karanlık sokaklar, yıkılmak üzere olan binalar ve can alıcı pek çok sahne… Gerçek bir savaşın içindeyiz.

Call of Duty Modern Warfare 2, sizi açık dünyada hissettiren bir sahne sunuyor. Özellikle de bir bölüm var ki, tam olarak bu dediğimi karşılar türden. Oyunda ortam öyle iyi ekrana yansıyor ki gerçek dünyada dolaşıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Elbette bunun avantajları olduğu kadar bazı eksileri de yok değil.

Grafikler bu kadar mükemmel olup film sahnesinden çıkmış gibi gerçek dünyada ilerlerken atmosferin etkisine kendimizi kaptırıyoruz, ancak etkileşim oldukça alt düzeyde. Yani grafikler o kadar yüksek seviyede ki, etkileşimi de az tutmayı tercih etmişler. Aksi halde bu grafiklerin altından kalkılabilmesi mümkün değil. O yüzden bu deneyimi yaşarken bu nokta da dikkatinizi çekiyor. Karakterler kendi yerlerinde ve herhangi bir etkileşim içinde olmuyor. Ama manzara, sokaklar müthiş. Gelecekte bu grafikler eşliğinde etkileşimin de artacağı oyunları da eminim ki göreceğiz, ama buna henüz zaman var sanırım.

Biraz da ‘craft’ sisteminden konuşalım. Ki burası biraz tadımı kaçırmadı desem yalan olur. Çok gerekli bir sistem olduğunu düşünmüyorum. Şöyle ki, bir yandan üstünüze gelen düşmanları takip etmeniz gerekirken, diğer bir yandan malzeme kovalamakla uğraşmalısınız. Pek keyifli olmasa da bu craft sistemine bağlıyız, hem de sıkı sıkıya.

Örneğin bir tankı indirmek istediğinizde C4 bombalarını kullanmanız gerekiyor. Bu bombaların sayısı da en az 4 olmalı. Başka türlü tankı yok edemiyoruz. İyi güzel, ancak bu C4 bombalarını yapmak gerçekten de zor. Yani sadece savaşmıyor, aynı zamanda savaşacağınız gereçler için malzeme stoklamakla uğraşıyorsunuz. Bu da haliyle biraz işin tadını kaçırıyor.

Hikayesi sizi çok içine çekecek kadar sağlam olmasa da, grafik ve oynanıştaki üst seviye performans bu açığı kısmen kapatıyor. Amerika kıtasında, okyanus ötesinde mücadele verirken, çöl ve ormanlarda da savaş veriyoruz. Tüm bunları da muhteşem grafikler eşliğinde yapıyoruz. Oyunu yaklaşık 8-10 saatlik bir sürede çok rahat bitirebiliyorsunuz. 8-10 saatlik bir oyun ve 1100 TL dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef durum bu. Bu noktada elbette yapımcının bir suçu yok, Türkiye’deki yüksek enflasyondan dolayı düşen bir alım gücü var sadece.

Oyunu genel olarak beğendim ve keyif alarak oynadım. Bazı sahnelerin gereksiz yere uzun tutulduğunu düşünsem de, oynarken her saniyesinin tadını çıkardım.

Call of Duty Modern Warfare 2 PC için sistem gereksinimlerini de paylaşıyorum:

Minimum sistem gereksinimleri:          

 • CPU: Intel Core I3-6100 ya da Core I5-2500K ya da AMD Ryzen 3 1200
 • RAM: 4 GB
 • Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 960 ya da AMD Radeon RX 470, 2GB
 • DX: DirectX 12
 • İşletim sistemi: Windows 10 – 64 Bit
 • Depolama alanı: 72 GB
 • Ses: DirectX uyumlu
 • İnternet bağlantısı: Genişbant internet bağlantısı gerekli

Önerilen sistem gereksinimleri:

 • CPU: Intel Core I5-6600K ya da Core I7-4770 ya da AMD Ryzen 5 1400
 • RAM: 6 GB
 • Ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 1060 ya da AMD Radeon RX 580, 4GB
 • DX: DirectX 12
 • İşletim sistemi: Windows 10 – 64 Bit
 • Depolama alanı: 72 GB
 • Ses: DirectX uyumlu
 • Ayarlar: 60 FPS, High ayarlar
 • İnternet bağlantısı: Genişbant internet bağlantısı gerekli

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.