BIOS nasıl sıfırlanır

Bir bilgisayarın BIOS’u bilgisayar sistemini başlatmak için kullanılır. Temel Giriş / Çıkış Sistemi’nin kısaltması olan BIOS, bir bilgisayardaki uygulamalar ve programlar için, önyükleme işlemi sırasında donanımın başlatılmasını tetiklemenin yanı sıra çalışma zamanı hizmetleri de sağlar. Bilgisayarlarınızla bazı sorunlarla karşılaşırsanız veya donanım uyumluluğu sorunlarınız varsa, BIOS’unuzu sıfırlamak sorununuzu çözmenize yardımcı olabilir. Bu makalede BIOS’u nasıl sıfırlayacağınızı öğreneceksiniz.

Windows PC’nizin BIOS’u, bazı donanım sorunları olduğunda birçok açıdan çok yararlıdır. BIOS’u sıfırlamak ve yeniden başlatmak kesinlikle PC’nizde bulunan birçok konuda yardımcı olacaktır. Ayrıca, sıfırlamak, işe yaramayacağını düşündüğünüz ölmüş bir PC’yi geri getirebilir. Bilgisayarınızın sorunlarını çözmek için BIOS’unuzu nasıl sıfırlayabileceğinizi anlattık. Aşağıda, BIOS’unuzu sıfırlayabileceğiniz iki yöntem vardır.

BIOS’u ayarlardan sıfırlama

1.Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir. Bunu yapmak için, Başlat’ı açın ve Güç simgesine tıklayın. Ve sonra Yeniden Başlat’ı seçin. Bilgisayarınız zaten kapatılmışsa, işlemi başlatmanız ve izlemeniz yeterlidir.
2.Bu adım için hızlı olmalısınız. PC’nizde ilk başlangıç ​​ekranı belirdiğinde, tekrar tekrar Del veya F2’ye dokunmaya başlayın. Bu işe yaramazsa, dokunmanız gereken başka bir düğmeyi tıklamanız için bilgilendirileceksiniz. Cihazınıza bağlı olarak, diğer tuşlar F8, F10, Esc veya Tab olabilir.
3.Doğru düğmeye bastığınızda, BIOS’unuza götürüleceksiniz. Yüklemeden sonra, BIOS ayarları menüsü belirir.
4.Ayarlar menüsü görüntülendiğinde, Kurulum Varsayılanları seçeneğini bulun. İsim PC’den PC’ye değişebilir, ancak varsayılan ayarlarla ilgili bir şey olacaktır. Şimdi, Kurulum Varsayılanlarını Yükle’yi seçin ve Enter’a basın. Ayarlara gitmek için ok tuşlarını kullanmanız ve ardından Enter tuşuna basmanız gerekir.
5.Şimdi bir pop-up göndererek size sorulacaktır. CMOS’a kaydetmek ve çıkmak için Y düğmesine basın ve BIOS’unuzu yeniden başlatın.

BIOS’un El İle Sıfırlanması

1.İlk olarak, bilgisayarınızı Başlat menüsünden kapatın. Eğer varsa PC’nizi tüm güç kaynaklarından çıkarın. Ayrıca, devam etmeden önce dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız pili çıkarın.
2.Şimdi, dizüstü bilgisayarınızın arka kasasını çıkarmanız veya bir masaüstü durumunda CPU’nuzu açmanız gerekecektir.
3.CMOS pil şimdi çıkarılacak. Genellikle PCI yuvalarına yakın yerleştirilir, ancak bilgisayarınızın üreticisine bağlı olarak farklı konumlarda olabilir. Normal bir 3V, CR2032 model numaralı düz yuvarlak bir bataryadır. Çıkarılabilir bir pil değilse, PC’nize zarar vereceğiniz için çıkarmayı denemeyin.
4.Şimdi, kapasitörlerdeki kalan gücü boşaltmak için PC’nizin güç düğmesini yaklaşık 15 saniye basılı tutun. İçinde saklanan gücü boşaltarak, BIOS’unuzu da sıfırlayacak olan CMOS belleği sıfırlanır.

sık sorulan Sorular

S: Belirli bir programı yükledikten sonra bilgisayarımla ilgili bir sorun yaşadım. BIOS’ta sıfırlama işlemi sorunu çözecek mi?
Y: Hayır. Bilgisayarınızın BIOS’unu sıfırlamak tüm bilgisayar sorunlarına bir çözüm değildir.  Böyle bir durumda, sorunla karşılaştığınız son yüklü programı kaldırmaya çalışın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

S: BIOS’u sıfırlamak bilgisayarımın garantisini geçersiz kılıyor mu?
C: Şirkete bağlı olarak, BIOS üzerinde sıfırlama yapmak garantinizi geçersiz kılmayabilir. Ancak, çoğu üretici CPU’lar açılırsa garantiyi geçersiz kılar. Emin olmak için, bilgisayarınızı satın aldığınız mağazaya başvurun ve garantiler hakkında bilgi alın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.