Bilgisayarın dokunmatik yüzeyini devre dışı bırakma

Dizüstü touchpad’leri yararlı olabilirken, özellikle de jestleri destekleyenler de rahatsız edici olabilir. Yazarken yanlışlıkla vurmak çok kolay. Harici bir fare kullanıyorsanız, daha da rahatsız edici çünkü touchpad’e ihtiyacınız yok. Harici bir fare kullandığınızda dokunmatik yüzeyi nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bir Mouse Bağlarken Touchpad’i Otomatik Olarak Devre Dışı Bırakma

Windows’un harici bir fare bağladığınızda dokunmatik alanınızı otomatik olarak devre dışı bırakması, çoğu kişinin kullanmak isteyeceği çözümdür. Bu, farenizi bağladığınızda endişelenmenize gerek kalmadan hareket halindeyken dokunmatik alanı kullanmanıza olanak tanır.

Başlat” düğmesine tıklayarak ve ardından çark çarkına tıklayarak Windows Ayarlarını açın. Ayrıca Windows + I‘ye de basabilirsiniz.

Ardından, “Cihazlar” seçeneğini tıklayın.

Cihazlar sayfasında, soldaki “Dokunmatik Yüzey” kategorisine geçin ve “Fare Bağlandığında Dokunmatik Ekranı Bırak” seçeneğini devre dışı bırakın.

Şu andan itibaren harici bir fareyi bağlamak, dokunmatik alanınızı otomatik olarak devre dışı bırakacaktır. Fareyi ayırmak touchpad’i tekrar etkinleştirir.

Dokunmatik Ekranı Tümü Birlikte Devre Dışı Bırakma

Harici farenizi her zaman kullandığınız bir durumdaysanız, dokunmatik yüzeyinizi de tamamen kapatabilirsiniz. Bunu yapmadan önce, harici farenizi takılı ve çalışır durumda olduğundan emin olun, çünkü touchpad’i devre dışı bıraktıktan sonra, bu işaretçiyi hareket ettirmenin bir yoluna ihtiyacınız olacaktır.

Çoğu dizüstü bilgisayar, dokunmatik alanınızı devre dışı bırakmak için karşılık gelen “F” tuşa sahip bir işlev tuşuna sahiptir. Örneğin, Asus’umda, Fn + F9 tuşlarına basmak touchpadimi devre dışı bırakır.

Dizüstü bilgisayarınızda bu özellik yoksa, bu sizin için uygun değilse, touchpad’inizi Aygıt Yöneticisi’nden devre dışı bırakabilirsiniz.

Başlat‘a basın, arama kutusuna “Aygıt Yöneticisi” yazın ve sonucu tıklatın.

Aygıt Yöneticisi’nde “Fare ve Diğer İşaretleme Aygıtları” kategorisini genişletin, dokunmatik alanınızın girişini sağ tıklatın ve ardından “Aygıtı Devre Dışı Bırak” komutunu tıklatın.

Bu, Aygıt Yöneticisi’ne geri dönene ve tekrar etkinleştirene kadar dokunmatik alanınızı devre dışı bırakır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.