Bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa nasıl anlarsınız

Hepimiz bilgisayar virüsleri – ve diğer kötü amaçlı yazılım türleri – rahatsız edici ve katastrofik sorunlara yol açabileceğini biliyoruz . Bazı kötü amaçlı yazılımlar, sabit sürücünüzdeki tüm boş alanları doldurana kadar bilgisayarınızı yeniden oluşturur ve bilgisayarınızı bir tuğla haline getirir. Diğer türler makinenizdeki verileri bozar veya bilgisayarınızı kararsız hale getirir. Birkaçı, e-posta programlarınızı, kötü amaçlı kodu kişi listenizdeki herkese dağıtmak için kullanmaya çalışır. Ve  her zaman kötü niyetli bir hacker – bilgisayarınıza uzaktan erişmek için kötü amaçlı yazılım kullanacaktır.

Kimse kötü bir virüs bulaşmış bir bilgisayara sahip olmak istemiyor. Bu yüzden güvenli bilgisayar alışkanlıkları uygulamak ve güvenilir anti-virüs yazılımı kurmak çok önemlidir. Kötü amaçlı yazılımların çoğunu sadece dikkat ederek ve birkaç ortak tuzaktan uzak durarak önleyebilirsiniz. Virüsten koruma yazılımınız güncelse, oldukça iyi durumda olmalısınız.

Ama bir zamanlar bilgisayar virüsleri savunmamızın ötesine geçer. Belki de virüsten koruma yazılımımız güncel değil veya özellikle akıllı bir kodla tehlikeye atıldı. Belki de bir bağlantıyı kazayla tıkladık ve bir virüs aktive ettik. Ya da başka biri bilgisayarımızı kullanıp bazı kötü amaçlı yazılımları yanlışlıkla indirdi.

Bilgisayarınızın bir bilgisayar virüsü tarafındanele geçirildiğini nasıl anlarsınız? Virüsten koruma yazılımınız sağlam ve güncel ise, uygulama bilgisayarınızı tararken bir ileti alırsınız. Fakat yazılımınız güncel değilse ya da virüs anti-virüs programını devre dışı bırakmayı başardıysa? Bunun bir virüs olduğunu gösterebileceğine dair işaretler var mı?

Aslına bakarsanız, bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılımların bulunduğunu gösteren çeşitli işaretler vardır.

Bilgisayar Virüsünün Belirtileri

Virüsten koruma yazılımınızın sizi virüsün varlığı konusunda uyarmadığını varsayarsanız, bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılımın bazı belirtileri şunlardır:

Bilgisayarınız kararsız hale geldiyse, bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren bir işarettir. Bazı kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayarınızın düzgün çalışmasını sağlayan önemli dosyalarla uğraşır. Bu, bilgisayarınızın çökmesine neden olabilir. Belirli bir uygulamayı çalıştırmaya veya belirli bir dosyayı açmaya çalıştığınızda bilgisayarınız çökerse, bu da size bir şeyin verileri bozduğunu söyler. Kötü amaçlı yazılım olabilir.

Bilgisayarınız eskiden olduğundan çok daha yavaş çalışıyor mu? Kötü amaçlı kod, bilgisayarınızın işlem kaynaklarını boşaltmaya başladığında bu, kötü amaçlı yazılımın bir sonucu olabilir. Kaynak yoğun bir uygulama çalıştırmıyorsanız, ancak bilgisayarınız çok yavaşsa, bilgisayar virüsünüz olabilir.

Bilgisayarınızdaki belirli sürücülere erişemediğinizi belirten garip mesajlar, bir şeyin yanlış olduğuna dair başka bir işarettir. Benzer şekilde, çalışmayacak uygulamalar veya açılmayacak dosyalar da enfeksiyonun sonucu olabilir. Diğer göstergeler, artık komutlara yanıt vermeyen donanımları (yazıcılar gibi) içerir. Bunların hiçbiri bir virüsün varlığını garanti etmese de, makinenizde bir sorun olduğunu öne sürüyorlar.

Bu dosya boyutlarına erişemiyor olsanız bile, dosya boyutlarının dalgalandığını fark ederseniz, bu bir bilgisayar virüsünün başka bir işaretidir. Son olarak, menülere erişirseniz ve görünümleri tuhaf veya çarpıksa, kötü amaçlı yazılım saldırısının kurbanı olabilirsiniz.

Bilgisayar virüslerinin, burada belirttiğimiz gibi bir potansiyel sorun nedeni olduğunu, ancak bunların tek neden olmadığını hatırlamak önemlidir. Bilgisayarınızın bir virüs bulaştığını düşünüyorsanız, paniklemeyin. Bilgisayar Virüsünü Kaldırma konusunda önerdiğimiz adımları izleyin . Süreçte bazı verileri kaybedebilirsiniz, ancak her şeyi kaybetmemelisiniz.

Bilgisayar virüsleri ve aşağıdaki diğer konular hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dikkat
İnternette gezinirken, bilgisayarınızda virüs bulunduğunu iddia eden yazılımdan kurtulmak için yazılımı indirmelisiniz gibi endişe verici bir mesajla karşılaşabilirsiniz. Dikkatli olun! Bu mesajlar genellikle bilgisayarınıza zarar verebilecek veya casusluk edebilecek yazılımları indirmenizi sağlayan aldatmacalardır. Mesaj kendi virüsten koruma veya casus yazılım karşıtı uygulamalardan gelmemişse, ona güvenmeyin!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.