Bilgisayarda ekran görüntüsü nasıl alınır?

Bilgisayar’da ekran görüntüsü almak önemlidir çünkü insanların istedikleri görüntüyü elde etmelerine izin verir, bunu öğreticiler, demolar ve diğer sunumlar yaparken kullanabilirler. Ayrıca, ekran görüntüleri, ekranlarındaki her şeyi diğer insanlarla paylaşmalarına yardımcı olabilir. Örneğin, insanlar aniden ekranlarında görünen, alışılmadık bir mesajı görüntüleyebilirler. Bununla, kolayca uzmanlara gösterebilir veya başkalarıyla yardım aramak için çevrimiçi paylaşabilirler. PC ekran görüntüleri alma yöntemlerini yazının devamında okuyabilirsiniz.

 

Windows 7 ve 8 Ekran Görüntüsü Alma

Windows’un eski sürümlerinde, yalnızca PrtScr tuşuna basabilirsiniz (ayrıca bazı klavyelerde “Print”, “PrtScn” veya “PrtSc” olarak da işaretlenmiş olabilir). Bu aslında ekranın bir kopyasını kaydetmez, ekranı Windows panosuna kopyalar, daha sonra Paint, Paint.NET, Corel Draw, Photoshop veya herhangi bir görüntü alanına veya grafik düzenleyicisine yapıştırılabilir (Ctrl + V).

Windows 8.1 ve 10 Ekran Görüntüsü Alma

Windows 8.1 ve Windows 10’a Microsoft önemli güncellemelerle bazı modern araçlar ekledi. Bir düzenleyiciye görüntü eklemek için PrtScr düğmesini kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak hızlı bir şekilde bir görüntü dosyası almak istiyorsanız, Windows düğmesine ve PrtScr tuşuna aynı anda basabilirsiniz (Win + PrtScn). Görüntüler (c: / Kullanıcılar / Kullanıcı adınız / Resimler / Ekran Görüntüleri klasörüne gider.

Daha spesifik bir şey ister misiniz? Yalnızca geçerli pencerenizin içeriğini kopyalamak için Alt + PrtScn tuşlarına basın. Bu araç tam bir görüntüyü kaydetmek için kullanılamaz, ancak pencerenin içeriğini Paint gibi bir düzenleyiciye yapıştırabilirsiniz.

Windows ayrıca daha spesifik ekran görüntüleri ve ek açıklamalar için Ekran Alıntısı Aracı’nı içerir.

Microsoft’un Surface ve Diğer Windows Tabletleri

İşin garibi, Microsoft’un Surface tabletleri için bazı klavyelerde bir Print Screen düğmesi yok. Klavyeden ekran görüntüsü almak için Fn + Win + Boşluk tuşlarına aynı anda basın.

Daha eski Surface ve Surface Pro tabletleri, tablet üzerindeki Windows düğmesine (ekranın altında) ve Aşağı Ses Seviyesi düğmesine aynı anda basarak da ekran görüntüsü alabilir. Daha yeni Surface modelleri ve daha genel Windows 10 tabletleri için Güç düğmesine ve Sesi Kısma düğmelerine aynı anda basın.

Mac OS Ekran Görüntüsü Alma

MacOS’te ekran görüntüsü almanın birçok yolu vardır. Mac’inizin tüm ekranının ekran görüntüsünü almak için Shift + Command + 3 tuşlarına basın. Görüntü doğrudan masaüstüne kaydedilir. Görüntüyü Windows tarzı bir düzenleyiciye eklenebilecek şekilde kaydetmek yerine kopyalamak için Command + Control + Shift + 3 tuşlarına basın.

Daha spesifik ekran görüntüleri için bir seçim aracını açmak üzere Command + Shift + 4 tuşlarına basabilirsiniz. Seçiciyi tıklatıp, kapladığı alan şeffaf mavi renkte olacak şekilde yakalamak istediğiniz masaüstünde sürükleyin

Bu seçim alanı şaşırtıcı derecede esnektir. Sürüklerken seçimi dikey veya yatay olarak kilitlemek için Shift tuşunu veya seçim karesini merkezden dışarı çekmek için Option tuşunu basılı tutabilirsiniz. Tamamlanmış bir seçim kutusunu manuel olarak hareket ettirmek için boşluk çubuğuna basın ve temizlemek ve normal masaüstünüze dönmek için Escape tuşuna basın.

Chrome OS Ekran Görüntüsü Alma

Standart Chromebook’ta PrtScr düğmesi yoktur. Ekran görüntüsü almak için Ctrl tuşunu basılı tutun ve ardından Pencereyi Değiştir düğmesine basın. Çoğu Chromebook klavye düzenindeki Tam Ekran düğmesi ile Parlaklığı Azaltma düğmesi arasında sağda iki yatay çizgi bulunan kutu budur. Tam masaüstünün bir görüntüsü Chrombook’unuzun İndirme klasörüne kaydedilir.

Standart klavyeye sahip başka bir Chrome OS cihazı kullanıyorsanız, Ctrl + F5 ile aynı şeyi yapabilirsiniz.

Ekran görüntüsünü aldıktan sonra, ekranın sağ alt köşesinde bir bildirim göreceksiniz. Ekran görüntüsünü kopyalamak için buraya bağlamsal düğmeye basabilir ve (Ctrl + V) bir görüntü düzenleyicisine yapıştırabilirsiniz.

Chrome OS ayrıca kısmi bir ekran görüntüsü aracı içerir. Ctrl + Shift + Anahtar Penceresini basılı tutun (standart klavyede Ctrl + Shift + F5), ardından seçim aracını tıklayıp ekranın bir iksiri boyunca sürükleyin. Fare düğmesini bıraktığınızda, bu seçim İndirilenler klasörünüze ayrı bir görüntü olarak kaydedilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.