Bilgisayarda ekran görüntüsü nasıl alınır?

Bilgisayarlar günlük hayatta her alanda en çok kullandığımız araçların başında yer alıyor. Hatta öyle ki korona döneminde artık işlerimizi ve derslerimizi bile bilgisayardan işler olduk. Hal böyle olunca bilgisayardan ekran görüntüsü almak bir hayli önemli olabiliyor. Peki bilgisayardan ekran görüntüsü nasıl alınır?

Bilgisayardan ekran görüntüsü alabilmek için birçok yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden ilki klavyenizde yer alıyor. Birçok klavyede ekran görüntüsü almak için kullanılan “PrintScreen” tuşu bulunuyor. “Başlat” tuşuna ve bu tuşa aynı anda basarak direkt olarak ekran görüntüsü alabilirisiniz. Burada aldığınız görüntülere ulaşmak için ise ilk önce “Belgelerim” klasörüne girin. Daha sonra buradan “Resimler” klasörünü seçerek ekran görüntüleri dosyasına bakabilirsiniz.

Ekran görüntüsü almak için bir diğer yöntem ise “Ekran Alıntısı Aracı” olarak karşımıza çıkıyor. Bu aracı arama yerinde arayıp açın. Daha sonra karşınıza çıkan pencerede “Yeni” seçeneğini seçin ve farenizi kullanarak ekran görüntüsü almak istediğiniz yeri belirleyin. Bu işlemden sonra karşınıza ekran görüntüsü aldığınız fotoğraf çıkacaktır. Bu fotoğrafın üst kısmında yer alan seçeneklerden “Kaydet” seçeneğine tıklayarak istediğiniz yere kayıt edebilirsiniz.

Son olarak bir başka yöntem ise tarayıcınızda bulunuyor. Günümüzde birçok tarayıcıda Opera, Google Chrome gibi ekran görüntüsü alabiliyorsunuz. Tarayıcıların kendilerine özel ekran görüntüsü alma aracı bulunuyor. Bu araç genel olarak sağ üst tarafta adres satırının sonunda yer alır. Kamera simgesinde olan bu araca da tıklayarak ekran görüntüsü alabilirisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.