Bilgisayar özelliklerine nereden bakılır?

Günümüzün dünyasında bilgisayarlar en önemli araçlardan biri haline geldi. Özellikle korona döneminden sonra birçok kişi artık işlerini bile bilgisayardan halleder hale geldi. Bundan dolayı da bilgisayarların özellikleri de artık önemli oldu. Peki bilgisayarın özelliklerine nereden bakılır?

Bilgisayarları birçok iş için hayatımızın her alanında kullanıyoruz. Hal böyle olunca bu bilgisayarların özellikleri de önemli oluyor. Çünkü her bilgisayarda yapmak istediğiniz işi yapamayabiliyorsunuz. Özellikle korona dönemi ile birlikte insanlar evden çalışmaya başladıktan sonra bunu daha da çok fark etmiş durumda. Yasaklardan dolayı evden çıkamadıkları için eğlenmek amaçlı bilgisayar kullanıyorlar.

Ama bir oyun oynamak istediklerinde bilgisayarı o oyunu açmıyor. Hal böyle olunca da insanlar bilgisayarının özelliklerine bakıp sistem yükseltmek istiyorlar. Windows 10’da bilgisayarın özelliklerine bakmak için birçok yol bulunuyor. Bu yollardan ilki bilgisayarıma sağ tıklayın. Daha sonar özelliklere tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda RAM, işlemci gibi özellikleri çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. 2. yöntem ise “Ayarlar” menüsüne giriş yapın.

Burada karşınıza çıkan seçeneklerden sistemi seçin. Sistem’i seçtikten sonra sol tarafta bulunan seçeneklerden “Hakkında” seçeneğini seçin. Yine burada bilgisayarınızın birçok özelliği yazıyor. Hatta Windows sürümünüz de burada yazıyor. Ekran kartınıza bakmak için ise başlata tıklayın ve arama yerine çalıştır yazın. Çalıştır yazdıktan sonra çıkan yere ise “dxdiag” yazın. Buradan yine diğer özellikleri de görebilirsiniz ve ekran kartınızın da bilgisi yer alacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.