BAT dosyası nedir ve nasıl açılır

.BAT dosya uzantısı bir toplu işleme dosyasıdır. Bu , tekrar eden görevler için kullanılan çeşitli komutları içeren veya birbiri ardına betik gruplarını çalıştırmak için kullanılan düz bir metin dosyasıdır .

Her türlü yazılım .BAT dosyalarını çeşitli amaçlarla kullanır – örneğin, dosyaları kopyalamak veya silmek, uygulamaları çalıştırmak ve işlemleri kapatmak için.

BAT dosyaları toplu iş dosyaları, komut dosyaları, toplu iş programları, komut dosyaları ve kabuk komut dosyaları olarak da adlandırılır ve bunun yerine .CMD uzantısını kullanabilirler.

Önemli : .BAT dosyalarıyla çalışmak sadece kişisel dosyalarınız için değil aynı zamanda önemli sistem dosyalarınız için de çok tehlikeli olabilir. Bir tane açmadan önce aşırı dikkat edin.

Bir .BAT Dosyası Nasıl Açılır?

.BAT uzantısı derhal Windows Windows’un böyle bir dosyayı yürütülebilir olarak algılamasına rağmen, .BAT dosyaları yine de tamamen metin komutlarından oluşur. Bu, Not Defteri (Windows’un tüm sürümlerinde bulunan) gibi herhangi bir metin düzenleyicisinin, düzenleme için bir .BAT dosyasını açabileceği anlamına gelir.

.BAT dosyasını Not Defteri’nde açmak için sağ tıklayın ve menüden Düzenle’yi seçin. Sözdizimi vurgulamayı destekleyen daha gelişmiş metin düzenleyicileri bulabilir , bir .BAT dosyasını düzenlerken yardımcı olabilirsiniz.
Bir metin düzenleyicisinde .BAT dosyasını açmak, dosyayı oluşturan kodu görüntüler. Örneğin, bu, panoyu boşaltmak için kullanılan bir .BAT dosyasındaki metindir:

cmd /c “echo off | clip”

Burada , bilgisayarın bu belirli IP adresiyle bir yönlendiriciye erişip erişemeyeceğini görmek için ping komutunu kullanan bir .BAT dosyasının başka bir örneği :

ping 192.168.1.1
pause

Uyarı : Yine, e-posta yoluyla aldığınız , aşina olmadığınız web sitelerinden indirdiğiniz, hatta kendiniz oluşturduğunuz .BAT dosyaları gibi yürütülebilir dosya biçimlerini açarken çok dikkatli olun. Önlemek ve neden başka dosya uzantıları için bu Çalıştırılabilir Dosya Uzantıları Listesini kontrol edin .

Windows’ta bir .BAT dosyası kullanmak, çift tıklama veya iki kez hafifçe vurmak kadar basittir. Herhangi bir özel program veya araç indirmenize gerek yoktur.

Yukarıdaki ilk örneği kullanmak için, bu metni bir metin düzenleyiciye bir metin dosyasına girerek ve ardından .BAT uzantısıyla dosyayı kaydederek, dosyayı panoya kaydedilen her şeyi anında silmek için açabileceğiniz bir yürütülebilir dosya haline getirin.

Ping komutunu kullanan ikinci örnek, bu IP adresine ping yapacak; duraklama komutu tutar Komut İstemi sonuçları görmek böylece işlemi tamamlandıktan penceresini açık.

Not : Dosyanız bir metin dosyası gibi görünmüyorsa, büyük olasılıkla bir .BAT dosyasıyla uğraşmıyor olabilirsiniz. Bir kafa karıştırıcı olmadığından emin olmak için dosya uzantısını kontrol .BAK veya .BAR ( Age of Empires 3 verileri) bir BAT dosyası ile dosya.

Bir .BAT Dosyasına Dönüştürme

Gösterildiği gibi, bir .BAT dosyasının kodu hiçbir şekilde gizlenmez, yani düzenlemek çok kolaydır. Bir .BAT dosyasındaki ( del komutu gibi ) belirli talimatlar verilerinizde hasara yol açabileceğinden, BAT dosyasını bir uygulama dosyasına benzetmek için EXE gibi bir formata dönüştürmek akıllıca olabilir.

.BAT dosyasını birkaç komut satırı aracı kullanarak bir .exe dosyasına dönüştürebilirsiniz . How-To Geek’te bunu nasıl yapacağınızı okuyabilirsiniz .

Windows yerleşik IExpress aracı, bir .BAT dosyasından bir .exe dosyası oluşturmanın başka bir yolunu sağlar; Renegade’nin Rastgele Teknik’in bunu nasıl yapacağına dair iyi bir açıklaması var.
Ücretsiz sürümü sadece bir deneme olmasına rağmen, MSI Converter Pro EXE, ortaya çıkan EXE dosyasını bir MSI (Windows Installer Paketi) dosyasına dönüştürebilirsiniz.
Windows Hizmeti olarak bir .BAT dosyasını çalıştırmak istiyorsanız, ücretsiz NSSM komut satırı aracını kullanabilirsiniz.
PowerShell Scriptomatic , kodu .BAT dosyasındaki bir powershell komut dosyasına dönüştürmenize yardımcı olabilir.
Bourne Shell ve Korn Shell gibi programlarda .BAT komutlarını kullanmak için SH (bash kabuk betiği) dönüştürücüsünü bir .BAT aramak yerine , Bash dilini kullanarak komut dosyasını yeniden yazmayı deneyin. İki formatın yapısı oldukça farklıdır çünkü dosyalar farklı işletim sistemlerinde kullanılır. Bkz bu yığın taşması parçacığı ve bu Unix Shell Script öğretici el komutları çevrilmesine yardımcı olabilecek bazı bilgiler.

Önemli : Genellikle, bir dosya uzantısını (.BAT gibi), bilgisayar tarafından tanınan ve yeni yeniden adlandırılan dosyanın kullanılabilir olmasını beklediğinden değiştiremezsiniz. Yukarıda açıklanan yöntemlerden birini kullanarak gerçek bir dosya formatı dönüşümü çoğu durumda gerçekleştirilmelidir. .BAT dosyaları sadece bir .BAT uzantısı olan metin dosyaları olduğu düşünülürse, bir metin düzenleyicisi ile açmak için .TXT olarak yeniden adlandırabilirsiniz. Bir .BAT-to-.TXT dönüşümü yapmanın, toplu iş dosyasının kendi komutlarını çalıştırmasını engelleyeceğini unutmayın.

Dosya uzantısını .BAT ile .TXT arasında manuel olarak değiştirmek yerine, düzenleme için Not Defteri’nde toplu iş dosyasını açabilir ve ardından .BAT yerine kaydetmeden önce dosya uzantısı olarak .TXT’yi seçerek yeni bir dosyaya kaydedebilirsiniz.

Not Defteri’nde yeni bir .BAT dosyası oluştururken yapmanız gereken de budur , ancak tersine: varsayılan metin belgesini .TX yerine .BAT olarak kaydedin. Bazı programlarda, All Files dosya türüne kaydetmeniz ve ardından .BAT uzantısını kendinize eklemeniz gerekebilir .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.