BAT dosyası nedir ve nasıl açılır

.BAT dosya uzantısı bir toplu işleme dosyasıdır. Yinelenen görevler veya komut dosyası gruplarını art arda çalıştırmak için kullanılan çeşitli komutları içeren düz bir metin dosyasıdır.

Her tür yazılım .BAT dosyalarını çeşitli amaçlarla kullanır; örneğin, dosyaları kopyalamak veya silmek, uygulamaları çalıştırmak ve işlemleri kapatmak için.

.BAT dosyalarıyla çalışmak sadece kişisel dosyalarınız için değil, aynı zamanda önemli sistem dosyalarınız için de çok tehlikeli olabilir. Birini açmadan önce çok dikkatli olun.

Önemli: .BAT dosyalarıyla çalışmak sadece kişisel dosyalarınız için değil aynı zamanda önemli sistem dosyalarınız için de çok tehlikeli olabilir. Bir tane açmadan önce aşırı dikkat edin.

.BAT Dosyası Nasıl Açılır?

.BAT uzantısı, Windows’un hemen böyle bir dosyayı yürütülebilir olarak tanımasına rağmen, .BAT dosyaları hala tamamen metin komutlarından oluşur. Bu, Not Defteri (Windows’un tüm sürümlerinde bulunan) gibi herhangi bir metin düzenleyicinin düzenleme için bir .BAT dosyasını açabileceği anlamına gelir.

.BAT dosyasını Not Defteri’nde açmak için, dosyayı sağ tıklatın ve menüden Düzenle’yi seçin. .BAT dosyasını düzenlerken sözdizimi vurgulamayı destekleyen , daha gelişmiş bir metin düzenleyici bulabilirsiniz .

.BAT dosyasını bir metin düzenleyicide açmak dosyayı oluşturan kodu görüntüler. Örneğin, panoyu boşaltmak için kullanılan bir .BAT dosyasının içindeki metin aşağıdaki gibidir:

cmd /c “echo off | clip”

Burada ise, bilgisayarın belirli IP adresiyle bir yönlendiriciye erişip erişemeyeceğini görmek için ping komutunu kullanan bir .BAT dosyasının başka bir örneği :

ping 192.168.1.1
pause

Uyarı: Yine, e-posta yoluyla aldığınız, tanımadığınız web sitelerinden indirdiğiniz ve hatta kendi oluşturduğunuz .BAT dosyaları gibi yürütülebilir dosya biçimlerini açarken çok dikkatli olun.

Windows’da bir .BAT dosyası kullanmak, dosyayı çift tıklamak kadar basittir. Herhangi bir özel program veya araç indirmenize gerek yoktur.

Yukarıdaki ilk örneği kullanmak için, bu metni bir metin düzenleyiciye girip ve ardından .BAT uzantısıyla dosyayı kaydederek, dosyayı panoya kaydedilen her şeyi anında silmek için açabileceğiniz bir yürütülebilir dosya haline getirebilirsiniz.

İkinci örnek ping komutunu kullanır, bu IP adresine ping atacaktır; pause komutu, işlemi bitirdiğinizde sonuçları görebilmeniz için Komut İstemi penceresini açık tutar .

Not: Dosyanız bir metin dosyası gibi görünmüyorsa, muhtemelen bir .BAT dosyasıyla uğraşmıyorsunuzdur. Bir .BAK veya .BAR ( Age of Empires 3 verileri) dosyasını bir .BAT dosyasıyla karıştırmamaya dikkat etmek için dosya uzantısını kontrol edin .

Bir .BAT Dosyasını Dönüştürme

Gösterildiği gibi, bir .BAT dosyasının kodu hiçbir şekilde gizlenmez, yani düzenlemek çok kolaydır. Bir .BAT dosyasındaki ( del komutu gibi ) belirli talimatlar verilerinizde hasara yol açabileceğinden, BAT dosyasını bir uygulama dosyasına benzetmek için EXE gibi bir formata dönüştürmek akıllıca olabilir.

Birkaç komut satırı aracını kullanarak bir .BAT dosyasını bir .EXE dosyasına dönüştürebilirsiniz .

Windows  IExpress aracı, bir .BAT dosyasından bir .exe dosyası oluşturmanın başka bir yolunu sağlar; Renegade’nin Rastgele Teknik’in bunu nasıl yapacağına dair iyi bir açıklaması var.

Ücretsiz sürüm sadece bir deneme olsa da, EXE MSI Converter Pro elde edilen EXE dosyasını bir MSI (Windows Installer Paketi) dosyasına dönüştürebilir.

Windows Hizmeti olarak bir .BAT dosyasını çalıştırmak istiyorsanız, ücretsiz NSSM komut satırı aracını kullanabilirsiniz.

PowerShell Scriptomatic , bir .BAT dosyasındaki kodu bir PowerShell betiğine dönüştürmenize yardımcı olabilir.

Bourne Shell ve Korn Shell gibi programlarda .BAT komutlarını kullanmak için bir .BAT to SH (bash shell script) dönüştürücüsü aramak yerine, Bash dilini kullanarak komut dosyasını yeniden yazmayı deneyin. İki biçimin yapısı oldukça farklıdır çünkü dosyalar farklı işletim sistemlerinde kullanılmaktadır. Komutları manuel olarak çevirmenize yardımcı olabilecek bazı bilgiler için bir Yığın Taşması iş parçacığı ve bu Unix Kabuk Betiği eğitimi vardır .

Önemli : Genellikle, bir dosya uzantısını (.BAT gibi), bilgisayar tarafından tanınan ve yeni yeniden adlandırılan dosyanın kullanılabilir olmasını beklediğinden değiştiremezsiniz. Yukarıda açıklanan yöntemlerden birini kullanarak gerçek bir dosya formatı dönüşümü çoğu durumda gerçekleştirilmelidir. .BAT dosyaları sadece bir .BAT uzantısı olan metin dosyaları olduğu düşünülürse, bir metin düzenleyicisi ile açmak için .TXT olarak yeniden adlandırabilirsiniz. Bir .BAT-to-.TXT dönüşümü yapmanın, toplu iş dosyasının kendi komutlarını çalıştırmasını engelleyeceğini unutmayın.

Dosya uzantısını .BAT yerine .TXT olarak el ile değiştirmek yerine, toplu iş dosyasını düzenlemek için Not Defteri’nde açabilir ve sonra .BX yerine kaydetmeden önce .TXT’yi dosya uzantısı olarak seçerek yeni bir dosyaya kaydedebilirsiniz.

Not Defteri’nde yeni bir .BAT dosyası oluştururken yapmanız gereken de budur , ancak bunun tersi: varsayılan metin belgesini .TXT yerine .BAT olarak kaydedin. Bazı programlarda, dosyayı Tüm Dosyalar dosya türüne kaydetmeniz ve .BAT uzantısını kendiniz koymanız gerekebilir .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.