Avrupa Merkez Bankası’ndan dijital euro açıklaması

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olan Fabio Panetta, dijital euro ile ilgili konuştu. Panetta, dijital euronun serbest olacağını dile getirse de, önemli kısıtlamalara da tabi olacağına vurgu yaptı. 

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, euronun çıkarılacak dijital versiyonunun kullanımının serbest olacağını ve herkes tarafından kullanılabileceğini söyledi. Panetta, ECB’nin dijital euro kullanıcılarının herhangi bir kişisel verisini saklamayacağını da vurguladı.

Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’nde konuşan Panetta, “Dijital euro bir kamu malı olacak. Dijital euro kullanılarak kişiler arasında yapılacak ödemeler nakit ödemeler gibi ücretsiz, serbest olacak” dedi.

Panetta ayrıca, ECB’nin vatandaşlar için dijital euro hesabı sunmayacağını, insanların programlı, düzenli ödemelerini dijital euro hesapları üzerinden ödemeleri gibi bir imkanın olmayacağını vurguladı.

Dijital paranın çıkarılması halinde ECB’nin ödemeler için kendi uygulamasını çıkarabileceği gibi ticari bankalara dijital euroyu kendi platformlarına ekleme izni de verebileceğini anlatan Panetta, “ECB dijital euronun nerelerde, ne zaman ve kimlar tarafından kullanılabileceği konusunda herhangi bir limit koymayacak” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.