Avrupa Bankacılık Otoritesi siber saldırıya uğradı

Siber saldırganlar kurumun kullandığı sunucuları hedef aldıktan sonra kurum da önlem olarak e-posta sistemlerini kapattı.

Şirketlerin güvenlik açıklarını bulma ihtiyacını platforma kayıtlı yüzlerce bağımsız araştırmacıdan oluşan güvenilir toplulukla hızlı, hesaplı ve etkin bir şekilde çözen BugBounter, Avrupa’nın en önemli düzenleyici kuruluşlarından birisi olan Avrupa Bankacılık Otoritesi’nin siber saldırıya uğradığını paylaşıyor.

Kapsamlı bir araştırma başlattıklarını belirten kurum, tam olarak hangi verilerin ele geçirildiğini tespit etmek için çalıştıklarını aktarıyor. Şu aşamada önlem olarak tüm e-posta sistemlerini de kapattıklarını belirtiyor.

Konuyla ilgili görüşlerini belirten BugBounter Kurucu Ortağı Murat Lostar, şunları söyledi: “Avrupa Bankacılık Otoritesi siber saldırıya uğrayan ya da siber saldırganlar tarafından hedef alınan tek kurum değil. Dünyanın dört bir yanındaki yüzbinlerce kötü niyetli hacker, sistemlerde açık bulabilmek ve keşfettiği açık ile kurum kaynaklarını sömürmek için önemli mesai harcıyor. Artık çok daha sofistike ve organize çalışan bu topluluklarla başa çıkmak için alışıldık yöntemler yetmiyor. Bu yüzden şirketlerin de aynı çabayı göstererek sistemlerini daha yetkin ve daha geniş araştırmacı kitlesine sürekli olarak denetletmesi ve bir hacker’ın sistemi ele geçirmek için kullanabileceği açıkları bulup onlar keşfetmeden kapatması gerekiyor.

Bugbounter.com platformunda yayınlanan bug bounty (ödül avcılığı) programları, siber saldırganlarla benzer becerilere ve araçlara sahip ancak buldukları zafiyetleri ilgili kurum veya şirketlerle paylaşmayı tercih eden yüzlerce siber güvenlik uzmanını bir araya getiriyor. Uygun maliyetli iş modeli sayesinde yazılımların, uygulamaların ve sistemlerin düzenli ve sürekli olarak test edebilmesini de sağlıyor. Böylece bir siber saldırının neden olabileceği yıkıcı sonuçlar, keşfedilmeden önce engellenebiliyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.