ASUS Zenbook 14 UX3402 incelemesi

OLED ekranlar gün geçtikçe yaygınlaşırken, bu teknolojiyi kullanan cihazlar da daha çok tercih edilmeye başladı. Asus da bu teknolojiye uzun bir süredir yatırım yapan ve avantajlarını kullanıcılarına sunan bir marka. OLED ekranların avantajlarını 7’den 70’e herkese ulaştırmayı amaç edinen şirket, genelde yüksek seviyede cihazlarda gördüğümüz bu teknolojiyi daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor. Bu kapsamda kullanıcıların her ihtiyacını karşılamak için geliştirilen Intel Evo platformununu arkasına alan ASUS Zenbook 14 UX3402 bu makalenin konuğu olacak. Ürün, Intel Core i7 işlemcili Evo platformunun getirdiği avantajlarla donatılırken OLED ekran teknolojisiyle de kullanıcıların görsel deneyimini pek çok açıdan bir üst seviyeye taşıyor. Şimdi isterseniz sözü çok uzatmadan önce OLED ekranın getirdiği yeniliklere bakalım ve beraberinde bu yeni Zenbook’u detaylıca kurcalayalım. Hadi başlıyoruz!

OLED ekran teknolojisi bir süredir hayatımızda. Çıktığı ilk günler ulaşılması güç bir teknoloji olsa da zaman içinde özellikle de ASUS’un yoğun çalışmaları neticesinde bu teknolojinin çok daha geniş kitlelere ulaştığını görüyoruz. Peki bu teknoloji tam olarak ne ifade ediyor? LED’e göre nasıl bir fark sunuyor?

OLED teknolojisinin LED’e göre en büyük farkı her bir pikselin tek tek kontrol edilebiliyor olması. Yani LED teknolojisinde pikseller bir panel olarak yer alırken, hep birlikte yanıp söner ve ne kadar karartılırsa LED arka aydınlatmadan dolayı haliyle siyahlar hiçbir zaman gerçek siyah gibi görünmez. İşte OLED’in farkı da bu noktada ortaya çıkıyor. OLED teknolojisi ile her bir piksel kendi başına hareket ettiğinden ekran karardığında gerçek siyah rengi de görmüş oluyoruz.

OLED’in sunduğu en büyük fark işte tam olarak bu. Siyahlar gerçek siyah. Oyun oynarken, film izlerken de bu farkı kolayca görebilmek mümkün ve emin olun gerçek siyahı gördüğünüzde daha eski bir teknolojiyi artık kullanmak istemeyeceksiniz.

OLED’in temelde sağladığı tek avantaj gerçek DisplayHDR desteği ile gerçek siyah rengi yansıtması değil elbette.

OLED ekranlı Asus bilgisayarların bir başka avantajı da 0.2 ms gibi oldukça düşük yanıt süresi sunması. Peki bu ne demek? Bir spor müsabakasını izlerken ya da oyun oynarken bu teknoloji sayesinde ekranda inanılmaz bir hareket netliği görebilirsiniz. Yani bulanık görüntü gibi bir sorunla asla karşılaşmazsınız.

Bu teknoloji sadece görsel açıdan müthiş bir deneyim sunmakla kalmıyor, aynı zamanda göz sağlığımızı da korumayı ihmal etmiyor. LCD ekranlara kıyasla OLED ekranlar, yüzde 70 oranında daha az mavi ışık yayar. Özellikle de çocuklarımız için zararlı olan bu mavi ışık tehdidinden böylece kurtulmuş oluyorsunuz.

Ayrıca yüzde 100 DCI-P3 renk gamı desteği de mevcut. Bu da renk konusunda önemli bir avantajı beraberinde getiriyor. DisplayHDR teknolojisi ile birlikte 550 nit gibi yüksek parlaklık seviyelerine ulaşabiliyor. Böylece 2.8K çözünürlüklü 16:10 görüntü formatında bir ekrandan çok daha yüksek bir performans alabiliyorsunuz. Tüm bu saydığım özellikler; içerik üreticileri, oyun oynayanlar ve gündelik kullanım için çok daha iyi bir deneyim anlamına geliyor.

OLED’i anlattığımıza göre aslında Zenbook 14 UX3402’nin en önemli özelliğini de detaylıca konuşmuş olduk. Ancak yeni Zenbook’un öne çıkan tek özelliği OLED ekranı değil. Cihaz, gördüğünüz gibi şık tasarımıyla birlikte 16.9 mm inceliğinde ve 1.39 kg ağırlığında. Yani hem kompakt hem de oldukça hafif. Tamamen alüminyum bir kasaya sahip ve kompakt olduğu kadar dayanıklı bir yapı da sunuyor.

Cihazın ekran çerçeveleri olabildiğince ince ve ekran/gövde oranı yüzde 90 seviyelerine ulaşıyor. 2560×1600 piksel çözünürlük sağlayan ekran 4 taraflı NanoEdge tasarımıyla dikkat çekiyor.

Bu zarif tasarım aynı zamanda kullanıcısına esneklik de sağlıyor. Ekran 180 derece açıyla yatabiliyor ve karşılıklı masada otururken çalışma arkadaşınıza ekranı hemen gösterebiliyorsunuz.

Batarya ömrü noktasında da yeni Zenbook iyi iş çıkarıyor. 18 saatlik bir batarya ömrü sunması sayesinde gün içinde bilgisayarı şarj etme derdiniz olmuyor. Cihazda hızlı şarj desteği de var. Bu da priz başında saatlerce beklemeye gerek kalmadan sadece 49 dakika gibi kısa bir sürede yüzde 60’a kadar yeni Zenbook’u şarj etmemizi sağlıyor. Yani priz başında geçirecek çok vaktiniz yoksa da sorun değil, zamanı da tasarruflu kullanıyor. 65W bir adaptörden Tip-C üzerinden şarj olabiliyor olması da sevdiğim özelliklerinden biri oldu.

Yeni Zenbook 14, Intel’in en yeni ve güçlü işlemcilerinden 12. Nesil Intel Core i7’den gücünü alıyor. 1 TB’lık SSD depolama hafızası ve 16 GB RAM’le birlikte bu cihazda pek çok uygulamayı sorunsuz bir şekilde yüksek performans alarak kullanabiliyoruz.

Yeni Zenbook, Intel Evo etiketiyle geliyor. Bu etikete aslında yabancı değiliz ve bu platformu kullanan laptop’ların ortak paydada buluştuğu bazı önemli avantajlar var. Bilgisayarların bu sertifikayı taşıması için minimum 11. Nesil Intel Core i5 ve i7 işlemci ile geliyor olması gerekiyor. Bu cihazda ise az önce belirttiğim gibi 12. Nesil Core i7 mevcut, yani bu şartı fazlasıyla sağlıyor.

Evo platformu için ayrıca 256 GB minimum kapasiteye sahip SSD, Thunderbolt 4 bağlantı noktası, Wi-Fi 6 ya da 6e desteği, 12 ila 15.6 inç ekran büyüklüğü, Full HD ekran, HD ön kamera, 1.9 kg’dan daha hafif ve 19 mm’den daha ince bir yapının sunulmuş olması gerekiyor.
Yani Intel, iş birliği yaptığı ASUS dahil markaların çözümlerinin ince, hafif, hızlı, en yeni teknolojileri kullanmasını istiyor ve bu şartların sağlandığı cihazlarda da bu Evo etiketini görüyoruz.

Bu cihazımız tüm bu şartları elbette karşılıyor. Yine Evo platformuna uygun olarak bilgisayarımızda Intel Iris Xe grafik yongası bulunuyor. Bu grafik yongası sayesinde cihazınızda oyun da oynayabiliyorsunuz.

Yeri gelmişken WiFi 6E desteğinden de bahsedelim. En yeni ve en hızlı WiFi standardı olan WiFi 6E ile donatılan yeni Zenbook 14, ASUS WiFi Master Premium teknolojisi ile performansını bir üst seviyeye taşıyor. Buna, WiFi bağlantılarınıza sağlam bir kararlılık sağlayan ASUS WiFi Sabitleyici ve kablosuz paraziti filtrelemek için WiFi Sabitleyici de dahil. Böylece her zaman mümkün olan en yüksek hıza ulaşılabiliyor.

Bu arada WiFi SmartConnect özelliğini de atlamayalım. Bu özellik, bulunduğunuz ortamdaki en iyi WiFi kaynağını kendi bulup seçiyor, bu sayede sizin ayrıca zaman kaybetmenize gerek kalmıyor.
Ses tarafında da Dolby Atmos stereo ses desteği mevcut. Bu çok boyutlu ses ortamı sayesinde hem kristal netliğinde ses elde edebiliyorsunuz hem de bir film izlerken aldığınız keyif çok daha fazla oluyor. Ayrıca cihazla gelen akıllı amplifikatör sistemi, hoparlör sesini yüzde 350’ye varan oranda artırabilen güçlü bir amplifikatör kullanıyor. Daha da önemlisi siz seviyeyi artırsanız da seste bozulma yaşanmıyor.

Klavye ve touchpad tarafına gelelim. Tuş mesafesi optimum seviyede ve yumuşak dokunuşlarla çalışabiliyorsunuz. Arkadan aydınlatma özelliğinin olması da önemli. Parmak izi tarayıcısı da güç tuşunun üzerinde konumlandırılmış ve tepkime süresi olabildiğince kısa tutulmuş. Parmağınız temas eder etmez ekran kilidini açabiliyorsunuz.

Touchpad ise bildiğimiz touchpad’lerden biraz farklı. Yumuşak dokunuşlarla kullanılabilen bu alan aynı zamanda parmak izi de tutmuyor. Ayrıca NumberPad 2.0 özelliğini de bence seveceksiniz. Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde touchpad nümerik tuş takımına dönüşüyor ve pratik bir çözüm sunuyor.

Bu cihazı işiniz için kullanıyorsanız toplantılarınızda rahat edeceğinizi söyleyebilirim. Çünkü hem webcam tarafında hem de mikrofon noktasında epey yol kat edildiğini görüyoruz. Mesela toplantı sırasında gürültü çok büyük bir problem oluyor ama bu cihazda bulunan AI gürültü önleyici ses teknolojisi istenmeyen sesleri bastırıyor. Ağlayan bebekten tutun da havlayan köpek, yazı yazma anında klavyeden çıkan tıkır tıkır sesler… Kısacası aklınıza ne gelirse… Ortam gürültüsü filtrelenirken herkesin ne dediğini daha net bir şekilde duyabiliyorsunuz.

Web kamerası gerçek zamanlı görüntü optimizasyonu yapabiliyor. Görüntülü aramalar sırasında her şeyin canlı ve net görünmesini sağlamak için görüntüleri keskinleştiren ve gerçek zamanlı gürültü giderme gerçekleştiren gelişmiş bir algoritma ile web kamerası görüntü netliğini önemli ölçüde artırıyor. Böylece ek bir kameraya ihtiyaç duymuyorsunuz.

Ve tabii işin gizlilik yanı da unutulmamış ve örneğin Arka Plan Bulanıklaştırma özelliği sunulmuş. Diğer yandan yüzleri gölgeden uzak tutmak için Aydınlatma Optimizasyonu; Sizi her zaman merkezde tutmak için Hareket İzleme; ve Gözlerinizin kameradan uzaklaşmasının etkisini azaltmak için Göz Takibi gibi faydalı özellikler de var.

Ofis toplantıları söz konusu olduğunda bazen sesi kapatmak veya görüntüyü hemen durdurmak isteriz. Bunun için Asus pratik bir çözüm sunmuş ve F9 ile F10 tuşları üzerinden mikrofon ve web kamerayı hızlıca açıp kapatabiliyorsunuz.

Son olarak bağlantı noktalarından konuşalım. Yeni Zenbook 14, kompakt yapısına rağmen oldukça geniş ölçekte bağlantı yuvası desteğine sahip. microSD kart okuyucu, Thunderbolt 4 / Type-C yuvaları, HDMI 2.0 portu ve USB 3.2 yuvası sunuluyor.

Sonuç itibariyle yeni Zenbook, pek çok açıdan gelişmiş özelliklerle donatılmış ve özellikle de OLED ekranıyla dikkat çeken bir çözüm olmuş. Peki Asus’un bu ürünü kimlere göre?

Windows 11 Pro yüklü olarak gelen yeni Zenbook; fotoğrafçılar, videocular, içerik üreticileri ve kurumsal çalışanlar dahil oldukça geniş bir kitleye hitap ediyor ve 2023’ün oldukça iddialı ürünlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Ürünü satın almak için tıklayın.
Detaylı bilgi için tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.