Apple’dan hack’lenen ünlülerle ilgili açıklama

Dünyaca ünlü onlarca ismin iCloud hesaplarına erişmek suretiyle çok özel fotoğrafları ele geçiren ve bu fotoğrafları internete servis eden hacker’lar dünya çapında büyük ses getirdi. Dünyanın tartışmasız gelir bazında en büyük şirketi olan Apple’ı da yıpratan bir hale dönüşen olayın başından bu yana Apple suçlu bulunmuş ve iCloud’da bulunan bir açık nedeniyle hacker’ların kolayca hesaplara girebildiği, Apple’ın yeterli önlemi almadığı yazılıp çizilmişti.

Eleştiri oklarının daha fazla hedefinde olmak istemeyen Apple ise kamuoyuna olay üzerine açıklama yapmak durumunda kaldı. 40 saatlik uzun bir araştırmanın sonunda iCloud veya Find My iPhone (iPhone’umu Bul) servislerinde herhangi bir açığın bulunmadığını vurgulayan ve hacker’ların böylesi bir açıktan hesaplara sızmadıklarına dikkat çeken Apple, hacker’ların internet üzerinde bulunan herhangi bir hesaba yaptığı gibi şifre tahmin yöntemiyle saldırdığını ve muhtemelen çözülmesi kolay olan şifrelerin bu şekilde kırıldığını dolaylı olarak belirtmekle yetindi.

iCloud kullanan kullanıcılarını uyarmaktan da geri durmayan Apple, hesapların başkalarının eline geçmesi ihtimaline karşılık güçlü bir şifrenin oluşturulmasını ve yedek e-posta/güvenlik sorularının mutlaka iyi düşünülerek belirtilmesi gerektiğini kaydetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.