Apple İsviçre adını kirletmesin!

Apple, iWatch’u daha iyi bir cazibe merkezi haline getirmek için var gücüyle çalışıyor. Ancak görünen o ki, saatleriyle dünya genelinde büyük prestij sahibi olan İsviçreli üreticiler, Apple için “fazla iyi” olduklarını düşünüyor ve tüm bu teknoloji savaşından uzak kalmayı tercih ediyor.

CNBC haberine göre Apple’ın şimdiye kadar kendi ekibine katmak için kapısını çaldığı tüm İsviçreli saat üreticileri, İsviçre saatlerinin prestijini Apple ile “kirletmemek” için bu teklifi reddetmiş durumda. Bernstein’ın lüks eşya analisti Mario Ortelli ise konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:

“Apple gerçekten İsviçreli üreticilerle uzlaşmaya çalışıyor. Ancak karşı tarafından Apple ile çalışmak gibi bir niyet yok. Eğer bir lüks üreticisiyseniz ve Apple ile çalışırsanız, prestijiniz azalır.”

Ortelli açıklamasında saat üreticilerinin iPhone gibi bir cihaz yapmak istemediklerini belirtirken, şu detayları veriyor: “iPhone Kaliforniya’da tasarlandı ve seri üretimi Çin’de yapıldı. İsviçre adının değerini bu isimlerle düşürmek istemiyorlar.”
Apple bugün dünyanın en değerli markalarından biri olarak biliniyor ve böylesi bir marka ile çalışmak istememek ilk başta tuhaf gibi gelebilir. Ancak görünüşe bakılırsa yaptıkları işte prestiji, maddi kaygıların önüne çıkarabilen İsviçre gibi ülkeler, sadece tüketmeye ve maddi boyutlara odaklanmaya alışmış olan dünyanın geri kalanını şaşırtmaya devam edecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.