Apple davayı kaybetti, iPhone sahiplerine para ödeyecek

Apple’ın eskiyen iPhone modellerini yavaşlattığı gerekçesiyle ABD’de açılan dava sonuçlandı. Mahkeme ile iş birliğine gitmekte çare bulan Apple, kullanıcılarına toplam 500 milyon dolar ödemek zorunda olacak. Yani her bir iPhone kullanıcısı için 25 dolar ödeyecek. Peki Apple hangi iPhone modelleri için bu ödemeyi yapacak? Karar Türkiye’yi de ilgilendiriyor mu?

Apple’ın batarya ömrü azalan telefonlarını yavaşlattığı ortaya çıkmış ve bu skandal sonrası ABD’de Apple’ın aleyhine dava açılmıştı. Uzun zamandır devam eden davada bugün sonuca varıldı ve Apple, kullanıcılarına 500 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bu da her iPhone için Apple’ın 25 dolar ödeme yapacağı anlamına geliyor. Peki Apple hangi iPhone modelleri için bu ödemeyi yapacak?

iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone SE modellerinden herhangi birini 2018 yılı öncesinde satın alan kullanıcılar hak iddia edebilecek ve Apple’dan 25 dolarlık ödemesini isteyebilecek. Akıllardaki bir diğer soru ise ABD’de görülen bu davanın Türkiye’yi de etkileyip etkilemeyeceği.

Apple, Türkiye özelinde bir açıklama yapmasa da karar sadece ABD’yi kapsıyor. Yani 500 milyon dolarlık geri ödeme, ABD’deki iPhone kullanıcıları için olacak. Ancak bu karar emsal teşkil edebileceğinden Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor ve açılacak bir davanın sonucunda Apple Türkiye’de de tazminat ödemek durumunda kalabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.